Tekuté tapety se aplikují jednoduše pomocí hladítka. Směs, která se rozmíchá v...

Tekuté tapety se aplikují jednoduše pomocí hladítka. Směs, která se rozmíchá v teplé vodě, se nanáší na suchý povrch zbavený prachu a mastnoty. Pokud zvolíte novou kolekci Art Design, která nabízí jasné a zářivé barvy, zaplatíte za jedno balení na plochu 3,5 m2 cenu 949 Kč, tedy 271 Kč/m2. | foto: Silk Plaster

Místo klasické výmalby můžete vyzkoušet i tekuté tapety nebo tmely

  • 0
Stěny interiérů oblékáme do pomyslných šatů neboli povrchových úprav. Vybírat lze dnes z mnoha způsobů, není třeba se spokojit jen s klasickou výmalbou.

Bílé zdi pokojů, které znají všichni, či staré barevné válečkové vzory ukončené tenkou linkou pod stropem dnes nahrazují i zářivé barevné malby či stěrky. Kreativitě se meze nekladou.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Výrobci povrchových materiálů si jsou dobře vědomi svého postavení ve světě interiérového designu, a zřejmě proto mnohdy nabízejí individuální řešení ušité zákazníkovi přímo na míru.

Na výběr je nespočet povrchů, od hladkých, přes jemně strukturované až po naprosto drsné. Materiálová základna je široká. Ponecháte-li stranou stěrky (o nich více zde), máte na výběr klasické omítky (jedno- či dvouvrstvé), dekorační tmely, tekuté tapety nebo dekorační barvy. A všechny mají to „své“.

Kouzlo omítky

Zatímco v minulosti se používaly hrubé jádrové omítky nanášené na cementový postřik a přetažené vrstvou štuku, dneš­ní doba nabízí nejen klasické vápenné, vápenocementové, cementové či sádro­vé omítky, ale i dekorační omítky na bázi silikátů nebo organických pojiv.

Na první pohled se možná zdají trochu nud­né a všední, ale opak je pravdou. Vybírat můžete z několika struktur a zrnitostí, díky nimž lze povrch ztvárnit neopako­vatelným způsobem.

V sorti­men­tu vý­robců najdete rýhované, škrábané, mode­lační nebo kamínkové omítky. Zrni­­tost se pohybuje mezi 1 až 3 mm, rozhodnout se lze pro bílou nebo probarvenou variantu.

Chcete-li naopak dosáhnout jemnosti a klidného dojmu, pak je na řadě dokonale hladká sádrová omítka, která byla ještě před nedávnem brána jako luxus.

Díky svým vlastnostem působí teple na dotek a pomáhá v interiéru udržovat příznivé klima, vhodné i pro alergiky. Ale pozor, do vlhkých inte­riérů a k bazénům nepatří!

Dekor kamene či džínoviny

Pokud již máte omítky v interiéru ho­tové a přece jen byste si přáli zvýraznit některé stěny nebo pojednat jinak do­konce celou místnost, potom můžete použít dekorační tmely. Jejich pomocí lze docílit mnoha různých, často velmi originálních povrchů a barevností. V nabídce jsou struktury připomínající přírodniny, obkladový kámen nebo dokonce dží­novinu, ale také jen jednoduché, rýho­va­né.

Tmel se nanáší na připravený pod­klad, který je vždy o několik odstínů světlejší. Následně se upravuje za pomoci hladítek, dekorativních kartáčů, štětců nebo dokonce fólií tak, aby ve finálním provedení získal částečnou průhlednost a typický reliéf.

A co ekologie?

Zabrousíte-li do oblasti přírodních ekologických materiálů, pak přijdou ke slovu nejen hliněné omítky, ale i tekuté tapety, které se nanášejí stejně jako dekorační tmely na vyzrálý omít­nutý povrch, sádrokarton nebo umakart.

Tekuté textilní tapety pocházejí původně z Ja­ponska a po roce 1989 se rozšířily po celém světě a dostaly se i k nám. Složeny jsou z přírodních vláken, převážně bavlněných a hedvábných, a vodou rozpustného lepidla s příměsí výrazových prvků, jako jsou nitě nebo flitry.

Opticky zmačkaný efekt je podpořen kontrastní tmavě šedou barvou. Zdání jednotlivých, do sebe zapadajících plošek evokuje krystalickou strukturu. Barevnost dle vzorníku.

Aplikace na stěny je jednoduchá. Suchá směs se roz­míchá s vodou a nanese za pomoci plas­to­vého hladítka či válečku na připrave­ný povrch. A proč jsou zajímavé? Nabízejí „bezešvé“ provedení, lze s nimi dekorovat jakkoli tvarově složitý povrch, oblouk i problematický prostor arkýře.

Jednoduše a levně

Toužíte-li po změně interiéru bez velkých investic, pak jsou na řadě barevné nátěry. Při výběru je třeba si řádně roz­myslet, jaké parametry má nátěr splňovat. Zda je nutná jeho omyvatelnost a otěruvzdornost, nebo je nejdůležitější výtvar­né působení. Kouzlit jde nejen s od­stí­ny, ale i se šablonami a nálepkami.

Kromě klasických maleb jsou na trhu i dekorační barvy. Dalo by se říci, že se pohybují díky svému složení na pomezí barvy a tmelu (plnivem je písek nebo dře­věné piliny). A podobně jako u předcho­zích výrobků můžete jejich použitím vytvořit exkluzivní vzhled se strukturou pomerančové kůry, ale také antické efekty evokující strukturu kamene.

Stěna, na niž byl aplikován Decor Marmorin technikou Egeo, evokuje svou strukturou vodní hladinu. Plasticitu vytvoří hladítko: Tmel je roztírán tahy dlouhými 20–30 cm a pak lokálně upraven krouživými pohyby. Cena 300 Kč/kg.

Vlastnosti tekutých tapet

  • Zlepšují zvukovou a tepelnou izolaci stěn a stropů v místnosti.
  • Jsou stálobarevné, ekologicky nezávadné, neabsorbují pachy.
  • Regulují vzdušnou vlhkost, jsou prodyšné.
  • Odpuzují vzdušný prach, nešpiní se.
  • Lze je použít nejen na omítku, ale i na sádrokarton, umakart nebo dřevotřísku.
  • Stěny nemusejí být perfektně hladké a bezchybné.
  • Mají širokou barevnou škálu, navíc všechny typy se dají navzájem kombinovat.
  • Povrch tapet je beze švů.
  • Tapety nepraskají, jsou pružné a jednoduše opravitelné v případě drobného poškození.
  • Aplikaci omítek zvládne i laik.
  • Použití je možné pro jakékoli prostředí, kde není přímý kontakt s vodou, včetně koupelny a kuchyně.
  • Tapety lze kombinovat i s jinými materiály, s korkem, barvami a dalšími dekorativními omítkami, tapetami nebo kamenem.

Na co dát pozor při výběru barev?

  • Zvažte světelné podmínky a osvětlení interiéru – barvy vypadají jinak při denním a umělém světle.
  • Výběr může ovlivnit barevnost a struktura povrchů zařizovacích předmětů.
  • Pomocí barev lze opticky zmenšit nebo zvětšit místnost.
  • Teplé barvy zmenšují skutečnou velikost místnosti a přibližují prvky v ní.
  • Studené barvy zdánlivě zvětšují místnost a prvky v ní oddalují.
  • Estetický dojem vyvolá celek (osvětlení, nábytek, stěny, textilie, dekorace...).

Další zajímavá témata či návštěvy najdete v časopise Domov.


Témata: omítka