Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

  14:30
Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě nezhoršilo. Na předním místě by měli dostat slovo statici.
Následky povodní v Jeseníku. (15. září 2024)

Následky povodní v Jeseníku. (15. září 2024) | foto: Reuters

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) proto už v pátek 13. září vyzvala své členy, aby se v souladu s pokyny Integrovaného záchranného systému zapojili do odstraňování následků škod. Osloveni byli především autorizovaní statici.

Litovel ležící na šesti ramenech řeky Moravy, a přezdívaná proto Hanácké Benátky, zaplavila voda. (16. září 2024)

Krajské jednotky hasičů mají k dispozici jejich seznamy s ohledem na co nejrychlejší dojezd. ČKAIT je připravena v případě akutní potřeby povolat autorizované statiky i z oblastí, které nebyly povodněmi tolik zasaženy.

„O ochotě našich členů není pochyb. Po ničivém tornádu na jižní Moravě v červnu 2021, do nějž se zapojili statici i z opačného konce republiky, jsme společně s hasičským záchranným sborem a pověřenými krizovými štáby zdokonalili systém komunikace a operativního řízení,“ konstatuje Robert Špalek, předseda ČKAIT. Ten zároveň důrazně varuje před neuváženým vstupem do jakýchkoli vodou zasažených budov.

Na snímku opadající voda v Opavě. Sídliště Kateřinky. (16. září 2024)

Doporučuje v postižených oblastech kontaktovat i oblastní kanceláře ČKAIT, které mají v jednotlivých krajích nejlepší přehled o potřebných odbornících. Na stránkách komory mohou samosprávy i jednotlivci vyhledat místně nejbližší autorizované stavební odborníky podle názvu okresu či kraje.

Počkejte na odborníky

Rozhodně platí, že jakákoli posouzení nebo dokonce stavební práce mohou nastat až po opadnutí vody, a to na základě pokynů pracovníků integrovaného záchranného systému a po posouzení odborníky, autorizovanými osobami. Nejde rozhodně o formální doporučení – zkušenost z Břeclavska a Hodonínska v roce 2021 ukázala, že opravy mnoha z 1 200 objektů poškozených tornádem začaly bez posouzení autorizovanými osobami, tedy statiky a projektanty, což následně způsobilo problémy s dokončením a kvalitou prací.

Zátor u Krnova, kde se lidé vrací a seznamují se situací, po té, co odpadla voda. (16. září 2024)

Podle Ladislava Bukovského, předsedy oblasti ČKAIT Praha a Středočeský kraj a předsedy Technické komise ČKAIT, posouzení statikem budou vyžadovat všechny stavby, jimiž prošla záplavová vlna nebo které byly ve styku s vodou delší dobu.

„V případě deformací, výskytu trhlin nebo zkřížených dveří a oken nechoďte dovnitř a přivolejte autorizovaného statika, který určí další opatření nebo uvolní dům k užívání,“ doporučuje Bukovský. Vše si však pečlivě dokumentujte, ať již na fotografiích nebo na videu, i kvůli pojišťovně.

Záchrana domu podle typu konstrukce

Vodu odčerpávejte opatrně, vypněte elektřinu, opatřete si přenosné zdroje světla. Pokud nemáte čerpadlo, zkuste se obrátit na místní samosprávu či hasiče. Podzemní voda by měla klesnout na původní hladinu, ale nespěchejte! Použijete-li hodně výkonné a tedy „rychlé“ čerpadlo, tlak vody z okolí by mohl poškodit konstrukci domu.

Ve zděných domech v prostorech zasažených přímo povodňovou vodou je nezbytné vyklidit veškerý nábytek a spotřebiče, odstranit bahno a nečistoty, které se naplavily do domu, a vymýt čistou vodou prostory zasažené povodňovou vodou.

Na snímku opadající voda v Jeseníku. (16. září 2024)

Dále je třeba odstranit z podlah PVC krytiny, koberce, dřevěné prvky (parkety, prkna i desky na bázi dřeva). Je vysoce pravděpodobné, že budou zničené a nelze je opravit. K likvidaci těchto stavebních prvků lze samozřejmě přistoupit až s časovým odstupem.

S ohledem na vlhkost, jíž se budovy mohou zbavovat řadu měsíců a často i několik let, je bohužel nutné odstranit zásypy a tepelné izolace podlah. A zevnitř i zvnějšku osekat omítky nejméně 30 cm nad rovinu zatopení.

Jak ukázaly postupy po povodních v letech 2002 a 2012, lidé okamžitě po zpřístupnění budov nasazují vysoušeče. „Sušení pomocí vysoušečů lze podpořit osazením stolních ventilátorů, které zajistí cirkulaci vzduchu po místnosti a zvýší účinnost vysušování. Okna i dveře musejí být uzavřené, nesmí se větrat. Voda z vysoušečů se musí pravidelně vylévat nebo odvádět hadicemi mimo sušený prostor,“ radí Ladislav Bukovský.

Domy, které může klidně zaplavit voda. Betonovému skeletu nevadí

Keramické a betonové podlahy, pod kterými jsou tepelné nebo akustické izolace, zástupci ČKAIT doporučují otevřít jednou či dvěma sondami, odsát z nich vodu a vysoušet speciálním sušicím zařízením. Případně se majitel nevyhne rozbourání a odstranění tepelných izolací, u nichž došlo kvůli kontaktu s vodou ke znehodnocení.

Nepodceňujte hygienu

Je logické, že v místě povodní a záplav nelze používat jako pitnou vodu tu ze studní. Zlikvidovat se musí i vodou kontaminované potraviny, plodiny, případně uhynulé zvířectvo. Potraviny i v obalech či konzervách se musí na místě zlikvidovat a neukládat k dalšímu použití. Nezbytná je ochrana kůže, očí a rukou.

Místnosti, které nejsou vysoušené, je na místě větrat nebo střídavě vytápět a větrat. U sklepních prostor pomáhá otevření oken a zprůchodnění komínů tak, aby vznikal průvan a vzduch cirkuloval. Po vysušení musejí být prostory kompletně vydezinfikovány, následně je možné provést opravy.

Mělo by dojít k odstranění původních poškozených nátěrů. Prostory je třeba vymalovat hašeným vápnem nebo nátěrovými hmotami s fungicidní přísadou, které neuzavřou povrch stěn pro vysychání a zároveň zabrání vzniku plísní.

Rozsáhlejší sanace čekají dřevostavby. Platí pro ně v zásadě to samé jako pro zděné konstrukce. Navíc je ale nutné odstranit opláštění vnitřních i obvodových stěn z jedné strany stěny. V případě sádrokartonu nebo desek na bázi dřeva pak bohužel z obou stran. Dřevěné nosné konstrukce je nutné omýt čistou vodou.

Vysoušení je samozřejmě možné, u ventilátorů v uzavřených prostorách je vhodné zajistit cirkulaci vzduchu. Před opravou je pak nezbytné dřevo impregnovat prostředkem proti houbám a hmyzu.

Dřevěný dům se zaplavovacími otvory přežil i dvoumetrovou proudící vodu

Když záchrana není možná

Někdy je lepší se smířit s tím, že dům už nepůjde opravit. „Pokud dojde k výraznému poškození, bývá místo oprav lepší postavit nový dům, se spodním podlažím jako záplavovým, s minimem nábytku i hodnotných věcí. Takový prostor pak může sloužit jako letní společenská místnost, garáž, sklad apod.,“ radí architekt Václav Zahradníček.

Následky povodní v Jeseníku. (16. září 2024)

Jestliže neexistuje jiná možnost než stavět opět v záplavové oblasti, bude podle něho nejrozumnější použít železobetonový skelet založený na základových roštech, kdy jsou jednotlivé patky sloupů spojeny. To výrazně posílí odolnost budovy v případě návalové vody.

„Toto podlaží doporučuji ponechat zcela otevřené (beze stěn), nebo postavit lehké obvodové stěny, například jednoduché dřevěné. To proto, aby výplňové stěny nefungovaly jako pevná hráz proti přílivové vlně. Pak by mohlo totiž dojít k ohrožení statiky celé budovy,“ dodává Zahradníček.

Tip pro Ostravsko

ČKAIT sdružuje více než 32 tisíc stavebních inženýrů a techniků, z toho je zhruba 1 200 autorizovaných statiků a 17 000 autorizovaných osob v oboru pozemní stavby. V případě nejvíc postiženého Moravskoslezského kraje pomoc autorizovaných osob koordinuje Petr Dospiva, předseda oblasti Ostrava a zároveň 1. místopředseda ČKAIT.

Autoři:
  • Nejčtenější

V Krkonoších postavil dům. Při kopání základů narazili dělníci na překvapení

Pavel se rozhodl, že si v Krkonoších postaví jednoduchou dřevostavbu na trochu zanedbaném svažitém pozemku, který byl pokrytý letitými náletovými dřevinami. Když se pustil do jeho rekultivace a...

10. října 2024

Kuba Ryba z Rybiček 48 koupil hájenku za tři minuty. Rodina i psi jsou šťastní

Hudební skladatel a frontman skupiny Rybičky 48 Kuba Ryba si pořídil hájenku. Na místě oceňuje především klid, blízkost lesa a milé, i když vzdálené sousedy v podobě chatařů.

9. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné chalupy, třeba roubené a s doškovou střechou, které jsou na prodej

Venkovské sídlo s doškovou střechou v šumavském podhůří, luxusní srub na Lipně i romantická roubenka poblíž Adršpašských skal. Nejen tyto unikátní nemovitosti jsou na prodej. Podívejte se na šest...

11. října 2024

Mé nájemníky musí umravňovat policie. Výpověď odmítají a já se bojím soudu

Byt pronajímám páru ve středních letech. Opakovaně jsem byl sousedy upozorněn na to, že moji nájemníci jsou hluční v době nočního klidu. Do bytu velmi často jezdí policie. Chci jim dát výpověď z...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podzemní dům se vymyká. Je skvělou pozorovatelnou zalitou denním světlem

Tma, vlhko a chlad. Zatuchlý vzduch podzemního bunkru. Tak si asi většina lidí představí bydlení pod zemí, a nic takového je pochopitelně neláká. Projekt rodinného domu z okolí nizozemského...

13. října 2024

Důl Jeroným láká na impozantní komory z 16. století. Rýhy od havířů překvapí

Národní kulturní památka Důl Jeroným je jedinečným dokladem hornické kultury a dovednosti předků. Nachází se u zaniklé obce Čistá u Rovné v Karlovarském kraji.

14. října 2024

Přízemní chata dostala elektrický výtah na dřevo ze sklepa i obří krb

Horská chata získala při proměně hned několik prvenství, třeba nejdražší krb nebo elektrický výtah na dřevo, aby se nemuselo pracně nosit ze sklepa v suterénu a obíhat přitom celou chatu. Téměř...

14. října 2024

Podzemní dům se vymyká. Je skvělou pozorovatelnou zalitou denním světlem

Tma, vlhko a chlad. Zatuchlý vzduch podzemního bunkru. Tak si asi většina lidí představí bydlení pod zemí, a nic takového je pochopitelně neláká. Projekt rodinného domu z okolí nizozemského...

13. října 2024

Na domě nemuseli téměř 70 let nic měnit, tak byl chytře vymyšlený

Pohovky se prý mění průměrně po osmi letech, kuchyň po dvaceti. Ale celé zařízení a styl domu? Jedním z „držáků“ je modernistický styl, který byl populární po druhé světové válce a dodnes je...

12. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...