Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Vlastní studna bývá k nezaplacení. Návratnost investice je rychlá

Mít vlastní zdroj vody, ať už pitné, nebo užitkové, to byla, je a bude velká výhoda. Vlastní studna nabízí mnoho možností využití, ale… pořídit si novou studnu není jen tak.

Voda přináší život. Není to krásný pohled, když se dílo podaří? | foto:  Lidařík

Kdysi bývala studna povinnou součástí domu. Dnes tomu tak není, ale mít vlastní zdroj vody je zvláště v současné době doslova dar z nebes. Pokud máte studnu, vodu z ní můžete bez rozpaků použít jako užitkovou v domácnosti nebo na zalévání zahrady. A jestliže rozbor vody potvrdí její nezávadnost, rozšiřuje se oblast použití také na pití.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Zlaté české ručičky

Vykopat si studnu vlastními silami? Proč ne, ale bez patřičného povolení smíte kopat pouze do hloubky tří metrů, což pro dosažení kvalitní vody většinou nestačí. Proto bude rozumnější, když si necháte studnu postavit profesionálními studnaři takzvaně na klíč.

Většina firem vám nabídne komplexní službu od pořízení příslušné dokumentace a povolení přes vyhledání vhodného místa pro studnu a instalaci čerpací techniky až po kolaudaci hotové studny.

Studna znamená spolehlivý zdroj pitné vody, díky kterému můžete snížit výdaje za zásobování vodou. Aby se však stala výhodnou investicí, musíte si studnařskou firmu vybrat opravdu pečlivě. Více než kdy jindy je nutno nahlédnout do její historie a zjistit reference a počet vybudovaných studní. Protože i v tomto podnikatelském segmentu bohužel platí, že není studnař jako studnař.

Jak se dostat k vodě v zemi

Nejprve je zapotřebí hydrogeologický průzkum provedený odborníkem, který zdroj vody lokalizuje pomocí přístrojů, anebo si můžete zjednat proutkaře. Tato varianta je sice méně spolehlivá, ale ušetří vám část formalit (viz box). Potom nastává etapa realizace studny, která se může provádět narážením, vrtáním nebo kopáním.

Průzkumné vrty slouží k prozkoumání geologické stavby terénu a ověření údajů o podzemní vodě za účelem výstavby studní. Provádí se pomocí moderní technologie jádrového vrtání a v souladu s veškerou platnou legislativou. Výsledkem průzkumných vrtů je vyhotovení závěrečné zprávy.

Realizace vrtané studny na základě stavebního povolení podle odborníků z praxe prý může trvat i 12 až 20 měsíců. Přitom veškerá administrativa spojená s povolením vybudování studny by měla zabrat (v závislosti na rychlosti příslušného úřadu) dva až tři měsíce. Samotné zhotovení vrtu trvá jen dva až tři dny a osazení čerpadla jeden či dva dny.

Vrtaná, nebo kopaná?

Kopání je finančně náročnější a zdlouhavější, získáte však vydatnější zdroj vody. Vrtaná studna bere podzemní vodu, která je kvalitnější. Vrtání studny je poměrně rychlé. Kopat studnu svépomocí je dovoleno pouze do hloubky tří metrů, což pro dosažení kvalitní vody většinou nestačí. Vhodný způsob hloubení by měl doporučit hydrogeolog. O tom, zda vrtat či kopat, rozhoduje více faktorů.

Vrtané studny se budují v místech, kde je voda hluboko, například více než 30 metrů. Podle skladby zeminy je nutno měnit technologie vrtání. Průměr vrtu studny se pohybuje mezi 150 až 260 mm v závislosti na průměru trubky (podle požadovaného množství čerpané vody).

Někomu stačí proutek, jiný to chce vědecky: Hydrodynamické zkoušky změří vydatnost i kvalitu zdroje podzemní vody. Z toho vyplyne, jestli se zdroj hodí pro zásobování vodou.

Do země se mohou používat trubky z PVC či PE nebo také dražší trubky z nerezové oceli. Okolo trubky se sype vodárenský písek, který funguje jako filtr. Do studny nesmí prosakovat nečistoty ze srážkové vody. Proto musí být půda u studny ve spádu nejméně dvě procenta směrem od studny a krycí vrstva z nepropustného jílu by měla mít výšku nejméně tři metry.

Odhad ceny vrtané studny se velice těžko stanovuje. Ve hře je několik faktorů: průměr vrtu, průměr vystrojení. Dá se říci, že jeden metr hloubky vás bude stát mezi 800 až 2 000 Kč, ale klidně i více.

Do všeho pak ještě vstupuje typ podloží a dostupnost lokality. Některé firmy avizují, že pokud se jim nepodaří navrtat vodu, je vrt proveden zdarma.

Montáž čerpadla do vrtané studny

Čerpací technika pro vrtané studny zajistí její spolehlivý chod. Podle hloubky vrtu a požadavků na vydatnost studny se navrhne optimální čerpací technika, odpovídající vašim potřebám a možnostem.

Čerpadlo se odborně nainstaluje a po provedení čerpací zkoušky se uvede vrtaná studna do provozu. Cena standardního čerpadla tuzemské výroby se pohybuje okolo 10 až 12 tisíc korun.

Kopaná studna

Tento typ studny představuje nejnáročnější způsob výstavby, proto je také nejdražší. Je třeba zajistit odvoz vykopané zeminy a vyztužit stěny studny betonovými skružemi, nejčastěji o průměru jeden metr. Studny se pak překrývají plastovým nebo betonovým poklopem.

Studny kopané ve skále výztuž nepotřebují, ale překrytí ano. Překrytí nejen zabraňuje pádu osob do studny, ale chrání ji před nečistotami. I když si studnu i dnes můžete vykopat svépomocí, pohodlnější a rychlejší je hloubení pomocí bagru s drapákem. Studny hlubší než dvacet metrů je místo skruží třeba postupně betonovat.

Vnitřní prostor studny: betonové skruže

Kopané studny se doporučuje provádět v místech, kde je dostatečné množství nezávadné mělké podzemní vody a vysoká propustnost hornin (například písky, štěrky, jílovce). Výhodou kopaných studní je především jejich velká akumulační schopnost a snadná údržba. Velice jednoduše lze provádět průběžné kontroly jejich stavu a také případné čištění či renovaci.

Čistá voda vyžaduje údržbu

Nechceme malovat čerta na zeď, ale studniční voda bývá často znečištěna choroboplodnými zárodky a mechanickými nečistotami. Studna vyžaduje pravidelnou údržbu, čištění a kontrolu kvality vody. Kontrola kvality vody by měla být každoroční. Doporučená doba pro odborné čištění studní je nejméně jednou za deset, ale raději za pět let.

Vodu ve studni lze dezinfikovat roztokem chlorových preparátů (například Chloramin B, chlornan sodný, Savo atd.), které působí několik týdnů. Voda je chráněna jen tehdy, pokud obsahuje aktivní chlor, který z vody v závislosti na různých podmínkách mizí (samovolný rozklad, ředění při odběru vody aj.). Silně chlorovanou vodu ovšem lze použít k přípravě pokrmů a k pití jen po předchozí dechloraci (například převaření).

Další možností je dezinfekce vody Sagenem, prostředkem na bázi koloidního stříbra. Sagen působí ve vodě několik měsíců, než se stříbro vyplaví. Tento přípravek je vhodné používat maximálně dvakrát do roka a respektovat pokyny v návodu.

Důležité formality

  • Dříve, než se pustíte do hledání pramene a provádění průzkumného hydrogeologického vrtu, máte povinnost požádat o souhlas vodoprávní úřad. Tato novinka je platná od 1. 1. 2019. Na proutkaře však žádné povolení potřebovat nebudete.
  • Pokud se rozhodnete pro stavbu nové studny bez průzkumného vrtu, budete muset zažádat o povolení ke stavbě a o povolení k odběru podzemní vody.
  • Ke stavbě studny a následnému odběru vody budete potřebovat územní rozhodnutí, povolení stavby vodního díla a povolení k odběru vod. Vše vyřídíte na příslušném vodoprávním úřadě.

Vyplatí se vrtaná studna?

Ano, vyplatí. Počítejte, že běžný rodinný dům spotřebuje ročně 250 m3 vody. Při ceně vodného a stočného 60 Kč/m3 je to 15 000 Kč. Pokud zaléváte zahradu pitnou vodou, je spotřeba samozřejmě vyšší. Je jasné, že voda se bude zdražovat, stejně jako ostatní přírodní zdroje.

Cena vrtané nebo kopané studny se dnes pohybuje podle hloubky, podloží a průměru od 30 000 Kč. Prostá návratnost investice je tedy výborná. Jde o jistou a spolehlivou úsporu financí.

Zdroj: Vrtané studny ALT-V

Úspěšné naražení mohutného pramene spodní vody

Průzkumný hydrogeologická vrt - předpisy a dokumentace

  • § 14 odst. 1 písm. c) zákona č. 254/2001 Sb., průzkumné práce projektované v ochranných pásmech zdrojů podzemní vody a zátopových územích: Pro realizaci v ochranném režimu musí být vydáno písemné povolení vodoprávního úřadu.
  • § 17 odst. 1 písm. i) zákona č. 254/2001 Sb. (platnost od 1. 1. 2019): Průzkumné práce nejsou projektovány v ochranném režimu podzemních vod ani zátopových území, nevztahuje se na ně povolovací řízení dle § 14 zák. č. 254/2001 Sb., pro realizaci však musí být vydán formou rozhodnutí souhlas vodoprávního úřadu.
  • Časová náročnost: Vyřízení trvá asi čtyři až šest měsíců, pokud se žádný z dotčených orgánů neodvolá.

Zdroj: Studnařství Petr Klikar

Autor:
  • Nejčtenější

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Soused žádá přístup na můj pozemek, musím mu vyhovět? Řešení není jednoduché

Premium Soused chce, abych ho pustil do našeho dvora, aby si z této naší strany mohl opravit fasádu svého rodinného domu. Bojím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tomto domě sváděl miliardář a „Letec“ Howard Hughes své četné milenky

Už dávno před tím, než vzniklo hnutí #MeToo, byl Hollywood pokládán za Sodomu a Gomoru. Na konci 40. až 50. let...

Z developerské kostky vytvořili drobnými úpravami skvělé bydlení

Nikola s partnerem Michaelem se trefili dvakrát: prvně, když koupili rodinný dům v developerském projektu za Prahou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze staré továrny na auta vznikl snový loft, kde moduly nahradily pokoje

Nejvyšší patro stoleté továrny, původně určené pro montáž a prezentaci automobilů, dlouhodobě fungovalo jako bydlení....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

I Leonardo DiCaprio podlehl středomořskému stylu, je trendy už 100 let

V Kalifornii se domy ve stylu, který připomíná středomořské vily, stavěly už ve dvacátých letech 20. století. Během...

Kongresové centrum posloužilo jako promítací plátno pro oceněné stavby

Nové, neotřelé využití technologických staveb, invenční přístup k historickému dědictví nebo citlivé provedení...

Hrubou stavbu zvládli za 24 hodin, v dřevostavbě si užívají tichou domácnost

Premium Evu Minářovou před lety okouzlily dřevostavby natolik, že si založila vlastní developerskou firmu. Nedávno dokončila...

Dům jim zničil požár, nový si postavili i z toho, co zbylo ze starého

Výstavba nového domu v údolí Kangaroo Valley nedaleko městečka Budgong v Novém Jižním Walesu v místě, které bylo...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...