Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Vlastní studna bývá k nezaplacení. Návratnost investice je rychlá

Mít vlastní zdroj vody, ať už pitné, nebo užitkové, to byla, je a bude velká výhoda. Vlastní studna nabízí mnoho možností využití, ale… pořídit si novou studnu není jen tak.

Voda přináší život. Není to krásný pohled, když se dílo podaří? | foto:  Lidařík

Kdysi bývala studna povinnou součástí domu. Dnes tomu tak není, ale mít vlastní zdroj vody je zvláště v současné době doslova dar z nebes. Pokud máte studnu, vodu z ní můžete bez rozpaků použít jako užitkovou v domácnosti nebo na zalévání zahrady. A jestliže rozbor vody potvrdí její nezávadnost, rozšiřuje se oblast použití také na pití.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Zlaté české ručičky

Vykopat si studnu vlastními silami? Proč ne, ale bez patřičného povolení smíte kopat pouze do hloubky tří metrů, což pro dosažení kvalitní vody většinou nestačí. Proto bude rozumnější, když si necháte studnu postavit profesionálními studnaři takzvaně na klíč.

Většina firem vám nabídne komplexní službu od pořízení příslušné dokumentace a povolení přes vyhledání vhodného místa pro studnu a instalaci čerpací techniky až po kolaudaci hotové studny.

Studna znamená spolehlivý zdroj pitné vody, díky kterému můžete snížit výdaje za zásobování vodou. Aby se však stala výhodnou investicí, musíte si studnařskou firmu vybrat opravdu pečlivě. Více než kdy jindy je nutno nahlédnout do její historie a zjistit reference a počet vybudovaných studní. Protože i v tomto podnikatelském segmentu bohužel platí, že není studnař jako studnař.

Jak se dostat k vodě v zemi

Nejprve je zapotřebí hydrogeologický průzkum provedený odborníkem, který zdroj vody lokalizuje pomocí přístrojů, anebo si můžete zjednat proutkaře. Tato varianta je sice méně spolehlivá, ale ušetří vám část formalit (viz box). Potom nastává etapa realizace studny, která se může provádět narážením, vrtáním nebo kopáním.

Průzkumné vrty slouží k prozkoumání geologické stavby terénu a ověření údajů o podzemní vodě za účelem výstavby studní. Provádí se pomocí moderní technologie jádrového vrtání a v souladu s veškerou platnou legislativou. Výsledkem průzkumných vrtů je vyhotovení závěrečné zprávy.

Realizace vrtané studny na základě stavebního povolení podle odborníků z praxe prý může trvat i 12 až 20 měsíců. Přitom veškerá administrativa spojená s povolením vybudování studny by měla zabrat (v závislosti na rychlosti příslušného úřadu) dva až tři měsíce. Samotné zhotovení vrtu trvá jen dva až tři dny a osazení čerpadla jeden či dva dny.

Vrtaná, nebo kopaná?

Kopání je finančně náročnější a zdlouhavější, získáte však vydatnější zdroj vody. Vrtaná studna bere podzemní vodu, která je kvalitnější. Vrtání studny je poměrně rychlé. Kopat studnu svépomocí je dovoleno pouze do hloubky tří metrů, což pro dosažení kvalitní vody většinou nestačí. Vhodný způsob hloubení by měl doporučit hydrogeolog. O tom, zda vrtat či kopat, rozhoduje více faktorů.

Vrtané studny se budují v místech, kde je voda hluboko, například více než 30 metrů. Podle skladby zeminy je nutno měnit technologie vrtání. Průměr vrtu studny se pohybuje mezi 150 až 260 mm v závislosti na průměru trubky (podle požadovaného množství čerpané vody).

Někomu stačí proutek, jiný to chce vědecky: Hydrodynamické zkoušky změří...

Někomu stačí proutek, jiný to chce vědecky: Hydrodynamické zkoušky změří vydatnost i kvalitu zdroje podzemní vody. Z toho vyplyne, jestli se zdroj hodí pro zásobování vodou.

Do země se mohou používat trubky z PVC či PE nebo také dražší trubky z nerezové oceli. Okolo trubky se sype vodárenský písek, který funguje jako filtr. Do studny nesmí prosakovat nečistoty ze srážkové vody. Proto musí být půda u studny ve spádu nejméně dvě procenta směrem od studny a krycí vrstva z nepropustného jílu by měla mít výšku nejméně tři metry.

Odhad ceny vrtané studny se velice těžko stanovuje. Ve hře je několik faktorů: průměr vrtu, průměr vystrojení. Dá se říci, že jeden metr hloubky vás bude stát mezi 800 až 2 000 Kč, ale klidně i více.

Do všeho pak ještě vstupuje typ podloží a dostupnost lokality. Některé firmy avizují, že pokud se jim nepodaří navrtat vodu, je vrt proveden zdarma.

Montáž čerpadla do vrtané studny

Čerpací technika pro vrtané studny zajistí její spolehlivý chod. Podle hloubky vrtu a požadavků na vydatnost studny se navrhne optimální čerpací technika, odpovídající vašim potřebám a možnostem.

Čerpadlo se odborně nainstaluje a po provedení čerpací zkoušky se uvede vrtaná studna do provozu. Cena standardního čerpadla tuzemské výroby se pohybuje okolo 10 až 12 tisíc korun.

Kopaná studna

Tento typ studny představuje nejnáročnější způsob výstavby, proto je také nejdražší. Je třeba zajistit odvoz vykopané zeminy a vyztužit stěny studny betonovými skružemi, nejčastěji o průměru jeden metr. Studny se pak překrývají plastovým nebo betonovým poklopem.

Studny kopané ve skále výztuž nepotřebují, ale překrytí ano. Překrytí nejen zabraňuje pádu osob do studny, ale chrání ji před nečistotami. I když si studnu i dnes můžete vykopat svépomocí, pohodlnější a rychlejší je hloubení pomocí bagru s drapákem. Studny hlubší než dvacet metrů je místo skruží třeba postupně betonovat.

Vnitřní prostor studny: betonové skruže

Vnitřní prostor studny: betonové skruže

Kopané studny se doporučuje provádět v místech, kde je dostatečné množství nezávadné mělké podzemní vody a vysoká propustnost hornin (například písky, štěrky, jílovce). Výhodou kopaných studní je především jejich velká akumulační schopnost a snadná údržba. Velice jednoduše lze provádět průběžné kontroly jejich stavu a také případné čištění či renovaci.

Čistá voda vyžaduje údržbu

Nechceme malovat čerta na zeď, ale studniční voda bývá často znečištěna choroboplodnými zárodky a mechanickými nečistotami. Studna vyžaduje pravidelnou údržbu, čištění a kontrolu kvality vody. Kontrola kvality vody by měla být každoroční. Doporučená doba pro odborné čištění studní je nejméně jednou za deset, ale raději za pět let.

Vodu ve studni lze dezinfikovat roztokem chlorových preparátů (například Chloramin B, chlornan sodný, Savo atd.), které působí několik týdnů. Voda je chráněna jen tehdy, pokud obsahuje aktivní chlor, který z vody v závislosti na různých podmínkách mizí (samovolný rozklad, ředění při odběru vody aj.). Silně chlorovanou vodu ovšem lze použít k přípravě pokrmů a k pití jen po předchozí dechloraci (například převaření).

Další možností je dezinfekce vody Sagenem, prostředkem na bázi koloidního stříbra. Sagen působí ve vodě několik měsíců, než se stříbro vyplaví. Tento přípravek je vhodné používat maximálně dvakrát do roka a respektovat pokyny v návodu.

Důležité formality

 • Dříve, než se pustíte do hledání pramene a provádění průzkumného hydrogeologického vrtu, máte povinnost požádat o souhlas vodoprávní úřad. Tato novinka je platná od 1. 1. 2019. Na proutkaře však žádné povolení potřebovat nebudete.
 • Pokud se rozhodnete pro stavbu nové studny bez průzkumného vrtu, budete muset zažádat o povolení ke stavbě a o povolení k odběru podzemní vody.
 • Ke stavbě studny a následnému odběru vody budete potřebovat územní rozhodnutí, povolení stavby vodního díla a povolení k odběru vod. Vše vyřídíte na příslušném vodoprávním úřadě.

Vyplatí se vrtaná studna?

Ano, vyplatí. Počítejte, že běžný rodinný dům spotřebuje ročně 250 m3 vody. Při ceně vodného a stočného 60 Kč/m3 je to 15 000 Kč. Pokud zaléváte zahradu pitnou vodou, je spotřeba samozřejmě vyšší. Je jasné, že voda se bude zdražovat, stejně jako ostatní přírodní zdroje.

Cena vrtané nebo kopané studny se dnes pohybuje podle hloubky, podloží a průměru od 30 000 Kč. Prostá návratnost investice je tedy výborná. Jde o jistou a spolehlivou úsporu financí.

Zdroj: Vrtané studny ALT-V

Úspěšné naražení mohutného pramene spodní vody

Úspěšné naražení mohutného pramene spodní vody

Průzkumný hydrogeologická vrt - předpisy a dokumentace

 • § 14 odst. 1 písm. c) zákona č. 254/2001 Sb., průzkumné práce projektované v ochranných pásmech zdrojů podzemní vody a zátopových územích: Pro realizaci v ochranném režimu musí být vydáno písemné povolení vodoprávního úřadu.
 • § 17 odst. 1 písm. i) zákona č. 254/2001 Sb. (platnost od 1. 1. 2019): Průzkumné práce nejsou projektovány v ochranném režimu podzemních vod ani zátopových území, nevztahuje se na ně povolovací řízení dle § 14 zák. č. 254/2001 Sb., pro realizaci však musí být vydán formou rozhodnutí souhlas vodoprávního úřadu.
 • Časová náročnost: Vyřízení trvá asi čtyři až šest měsíců, pokud se žádný z dotčených orgánů neodvolá.

Zdroj: Studnařství Petr Klikar

Autor:
 • Nejčtenější

Herec Pyško si bydlení v paneláku pochvaluje. Dům je tichý a sousedé fajn

Kousek stranou od velkého pražského sídliště obývá už pátým rokem třípokojový byt herec Alexej Pyško (64) s manželkou....

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Když v Americe nesehnal Čech velké stropní okno, sám si ho vyrobil

Pokud máte rádi experimentálnější design, můžete být fanouškem postmoderního stylu. Zatímco někteří designéři jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásná chata pro rodinu a přátele vyrostla u jezera v liduprázdné přírodě

Když se řekne norský přístřešek pro turisty, představíme si tři dřevěné stěny, mezi nimi dvě pryčny, na střeše vřes a...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

 • Další z rubriky

Dřevostavba na okraji Prahy byla pro kanadsko-český pár jasnou volbou

Rodina s třemi dětmi si nedaleko Prahy nechala postavit na klíč velkoryse řešený poloroubený dům. Hrubá stavba byla...

Jak se staví dům v Americe. Na schválení stavby se čeká až jeden měsíc

Cukráři potřebují profesionální formy, aby jejich sériově vyráběné zboží vypadalo co nejlákavěji. Dnes se na podobnou...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Vysněný dům je pro ně rájem. Má výhled na jezero, bazén i přírodu kolem

Městečko Valle de Bravo na břehu jezera Avandaro leží asi 140 kilometrů jihozápadně od Mexico City, nedaleko přírodního...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...