Podnájem se nevyplácí, lépe je koupit nový byt

  8:59aktualizováno  8:59
Především v Praze si mladí lidé, kteří si dříve byty pronajímali, dobře spočítají, že stejné peníze, které by platili za pronájem, zaplatí za splátku hypotečního úvěru, a koupí si menší, takzvaný startovací byt, který v nových bytových domech stojí milion až milion a půl. Velmi dobře se ale v poslední době prodávají i větší a dražší byty o velikosti 3 nebo 4+kk.

Hypotéky jsou opravdu levné, banky je vyřizují rychle a lidé mohou ručit i rozestavěnou nemovitostí, to vše zvedá zájem i o větší byty.

"Musím přiznat, že většina našich klientů financuje byt pomocí hypotéky. I ti klienti, kteří mají dostatek vlastních prostředků na koupi bytu, si berou hypotéku," tvrdí marketingová ředitelka společnosti Bohemia Real Invest Dita Hebelková.

Do Prahy a jejího okolí se stěhuje stále více mladých lidí za pracovními příležitostmi. V okamžiku, kdy začnou tito lidé hledat ubytování, setkávají se s vysokými cenami pronájmů.

"Tito lidé pak zvažují spíše možnost hypotečního úvěru, kde splátka může být i nižší,
než je cena za pronájem. Navíc si mladí lidé dobře spočítají, že zakoupení vlastního bytu jsou velmi dobře uložené peníze," soudí pracovník prodeje společnosti Central Group Jiří Krotký.

Zájem lidí o hezké bydlení spustil v Praze ohromný stavební boom. I developerské společnosti, které se dříve specializovaly spíše na komerční objekty, začaly stavět bytové domy.

"Vlivem investiční atraktivity rezidenčního developmentu se na výstavbu bytů zaměřuje stále více firem, a to i těch, které doposud investovaly do kancelářských a průmyslových projektů. Projekty bytových domů se navíc neustále zvětšují - nejsou již výjimkou takové, které zahrnují 600 i více bytů," uvedl Jakub Sedmihradský, partner společnosti Lexxus.

Lidé chtějí žít v zeleni, ale blízko centra
Pokud si lidé, kteří se přistěhují do Prahy z jiných částí republiky, vybírají lokalitu, volí
spíše okrajové části města s dobrým dopravním spojením. "Tito klienti dávají přednost bydlení v blízkosti zeleně s ohledem na trávení volného času a pohybu svých dětí," řekl realitní makléř RK Pokorný Filip Kudrnáč.

Mnoho developerských firem si uvědomilo, že lidé potřebují po náročném pracovním dnu strávit chvíli s rodinou v příjemném prostředí. Ideální je, když je z bytového domu kousek do parku, lesa, do přírody. Kdy z oken člověk vidí do zeleně.

Lidé mají zkrátka plné zuby pohledu na uniformně šedivé panelové krabice. Chtějí vidět barvy, slunce, volně dýchat. "Naše společnost opravdu pečlivě vybírá místa, kde bude výstavbu bytových domů realizovat. Naším heslem je kvalitní bydlení v klidu a zeleni," potvrzuje situaci Hebelková.

Rodilí Pražané ale většinou hledají bydlení v okolí místa, kde vyrostli, a tak vlastně v hlavním městě neexistuje lokalita, kde by se nové byty prodávaly špatně. Navíc i bytové domy uvnitř Prahy nabízejí většinou uzavřené areály se zeleným a upraveným parkem či dvorem.

Většinou nabízejí také hezký pohled na panoráma Prahy, což je obraz, který se hned tak neokouká. "Češi jsou velkými patrioty na lokalitu, obvykle hledají bydlení v okolí svého stávajícího bydliště, proto se nové byty prodávají úspěšně ve všech částech Prahy," doplňuje Sedmihradský.

Lidé si mohou vybavení bytů volit
Developerské firmy stavějí nové domy většinou zděné, nebo z kombinované konstrukce, kdy je železobetonový skelet kombinován s výplňovým zdivem, které je stavěno z cihlových termobloků.

Vnitřní vybavení bytu si mohou klienti volit. Většinou mají na výběr ze standardního vybavení nebo si mohou dle svého vkusu dokoupit nadstandard nebo takzvaný komfort.

"Pro velkou část klientů je provedení standard zcela vyhovující. Část klientů však chce do nového bytu nadstandardní provedení, za které si připlatí. Toto vybavení pak zahrnuje například nadstandardní podlahové krytiny - plovoucí podlahy a dlažby, nadstandardní vnitřní dveře, podlahové přitápění koupelny, nadstandardní obklady a dlažby nebo třeba závěsné WC v hlavní koupelně," popisuje komfortní vybavení bytů Krotký.

Například kuchyňská linka většinou ve standardním vybavení není. Developeři to zdůvodňují tím, že každý člověk má jiný vkus. Snaží se ale proto vyjít klientům vstříc tím, že spolupracují s firmami, které pak novým majitelům bytů poskytnou na zařízení kuchyně zajímavé slevy.

O byty v nových bytových domech mají zájem ti, kteří do Prahy přicházejí za prací, i rodilí pražané, které již omrzela paneláková šeď.

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Další z rubriky

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou...

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Najdete na iDNES.cz