Po zimě potřebuje chata ozdravnou kúru

aktualizováno 
Víkendové jízdy na chaty a chalupy jsou opět v plném proudu. Nečeká nás tam jen odpočinek, ale i spousta práce. Co všechno je třeba udělat? A jak to zvládnout? Běžný jarní úklid víkendového domku či chaty už nejspíš mají všichni za sebou.

Po zimě jste důkladně vyvětrali, vyprali záclony, ložní prádlo i oblečení, vydezinfikovali koupelnu a toaletu. Když je úklid hotov, přichází na řadu ozdravná kúra vlastní chaty.

Bojujeme se škůdci
Zimní a vlhké jarní počasí přispívá vzniku plísní a výskytu dřevokazných hub a hmyzu. Pokud zaznamenáte plíseň, ihned ji odstraňte pomocí dezinfekčních prostředků. Při výskytu hub nebo hmyzu je nezbytně nutné všechno zasažené dřevo co nejrychleji odstranit a spálit.

Poté si pořiďte nebo zapůjčete vysoušeč vzduchu, který obsahuje výměnné vložky a k provozu nepotřebuje žádnou energii. Cena je přijatelná a jsou běžně dostupné například v hobby marketech.

Platí však v místnosti větrat a udržovat stejnou pokojovou teplotu. Zvlášť důležité je to u dřevomorky. Jak radí odborníci, místo zasažené dřevomorkou se musí vyříznout a odstranit jeden až dva metry od okrajů.

Jsou-li zasažené i zdi, musí se osekat omítka a vydezinfikovat zdivo. Pokud je napadená podlaha, je nutno celou vytrhat a zároveň odstranit násyp pod ní do hloubky několika centimetrů. Postižené místo a okolí se opakovaně ošetří speciálním přípravkem, jímž se před položením preventivně natírá i nové dřevo.

Boj s dřevomorkou je náročný, takže je lepší ho svěřit odborníkům. Dřevokazný hmyz, nejčastěji roztoče, si na chatu zaneseme obvykle se starším nábytkem. Ten proto napřed zkontrolujte. Objevíte-li čerstvé výletové otvory, ošetřete nábytek některým z běžně prodávaných, vysoce účinných přípravků.

Dřevo potřebuje nový lak
Poté se můžeme pustit do lakování dřevěných částí, především těch vnějších. V zimě se kvůli mrazům a rozmrazování do dřeva dostává voda, která ho velmi ničí.

Ať už je tedy dřevo nové nebo staré, jednou za rok by se mělo nalakovat, jinak hrozí, že shnije. Aby byl konečný nátěr dokonale hladký a jednotlivé nátěry na sebe přilnuly, je nutné každou vrstvu nátěru po zaschnutí vybrousit.

Nezapomeneme také na plechové věci, ty potřebují nový nátěr, aby nedošlo ke korozi. Prohlédnout je třeba i střechu. Objevíme-li závadu, upřesníme její místo a rozsah nejlépe za deště na půdě, protože v místě poškození zatéká.

Z půdy střechu prohlížíme po každém vydatném lijáku nebo průtrži mračen. Při kontrole střechy zároveň prohlížíme stav okapů a komínu.

Chraňte si ruce
Než však začnete se všemi popsanými činnostmi, pořiďte si speciální rukavice. Při práci se dřevem, hřebíky či chemickými látkami se můžete velmi snadno poranit.

„Na trhu jsou speciální pracovní rukavice, určené pro každý druh práce a práci s různými pomůckami,“ říká Petr Dobrý zastupující značku Vileda, která vyrábí pracovní a úklidové prostředky.

Pomohou vám od škrábanců, mozolů a jiných poranění. Obzvlášť věnujte pozornost nákupu pracovních rukavic, pokud plánujete práci s chemikáliemi. „A aby vám rukavice dlouho vydržely, nezapomeňte je po každém použití opláchnout, nechat uschnout a nezmačkané je uschovat,“ dodává Petr Dobrý.

Jak pečovat o okapy?

Okapové žlaby zachycují dešťovou vodu stékající ze střechy a pomocí svodové roury ji odvádějí přes lapač splavenin (geiger) do kanalizačního potrubí. Tím chrání před promáčením fasádu, obvodové zdi a před podmáčením celý objekt a jeho nejbližší okolí.

Nejčastěji používaný materiál na výrobu žlabů je pozinkovaný či měděný plech. Oblibu získávají také barevné okapové systémy, ať už plastové z probarveného PVC či pouze poplastované.

Stav žlabů pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme z nich nečistoty. Používáme k tomu malou lopatku či drátěný kartáč. Pozinkované žlaby ještě pečlivě vytřeme a opatříme ochranným nátěrem. Listí a jiné nečistoty z ucpaného okapového svodu uvolníme pomocí dlouhého drátu.

„Těmto nebezpečným a nepříjemným pracím ve výškách se můžeme vyhnout, pořídíme-li si lapač listí,“ říká Jiří Rypota z firmy Marley, která se také zabývá výrobou ucelených okapových systémů, a dodává: „Existují dva typy, oblý a plochý, oba lze snadno nainstalovat do všech typů okapů.“

Základní opravy před létem lze stihnout s pomocí všech členů rodiny i za víkend

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina...

Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Najdete na iDNES.cz