Plovoucí pasivní dřevostavba. Životní sen se vám splní za šest týdnů

  1:00aktualizováno  1:00
Slovenské architektonické studio eXworks se specializuje na stavbu typových plovoucích domů. Za cenu v přepočtu od 2,5 milionu korun získáte bydlení v pasivním i v nízkoenergetickém standardu. Součástí je základní vybavení. Stačí si pouze najít vhodné kotviště.

Plovoucí dům Mistral je ideální pro celoroční pobyt čtyřčlenné rodiny. | foto: eXworks

"Stavba plovoucího domu začíná jeho výběrem a vyběháním potřebných povolení pro ukotvení plavidla. S tím souvisí i případné úpravy břehu. Tento proces trvá přibližně šest týdnů. Dokončovací práce pak probíhají přímo na místě," vysvětluje architektka Mária Klaučová ze studia eXworks.

Základem plovoucího domu je železobetonový ponton s polystyrénovým jádrem. Ponton je díky této technologii velmi pevný a stabilní. Je nepotopitelný a bezúdržbový. Ponton je odolný vůči nárazům, povětrnostním vlivům, mrazu a také slané vodě. Jeho minimální životnost je 50 let.

Plovoucí domy

"Železobetonový ponton vydrží bez údržby desítky let. Například první pontony vyrobené v sedmdesátých letech touto technologií dodnes bez údržby plují po vodě," říká Klaučová.

Domy se sestavují z prefabrikovaných panelů, které se montují přímo na pontonu. Technologie montované dřevostavby umožňuje rychlou a přesnou výstavbu. Nejčastěji se na ponton navrhují nízkoenergetické či pasivní domy s dřevěnou rámovou konstrukcí.

Domy jsou vhodné pro celoroční užívání. Celý obvodový plášť je chráněný souvislou vrstvou hydroizolační fólie. Odvětraná fasáda je vyrobená z bezúdržbového obkladu - sibiřského smrku nebo z cementotřískové desky. 

Může se hodit

Chcete si splnit váš životní sen o bydlení? Vyberte si ho na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty, pozemky, chaty i chalupy z celé ČR.

Střecha z I-nosníků je zakrytá hydroizolační fólií z PVC. Dešťová voda ze střechy je odváděná svody vedenými pod obkladem fasády do řeky. Hliníková okna mají izolační trojsklo. Terasa je z akátového dřeva a je odolná proti vlhkosti, houbám a dřevokaznému hmyzu.

Plovoucí dům je s břehem spojený mostkem a vzpěrou. Vše zabezpečují ocelová vyvazovací lana. Díky tomuto systému se dům může pohybovat podle měnící se úrovně vodní hladiny. Dům sám o sobě nedokáže plout, v případě potřeby se převáží pomocí remorkéru, který jej dopraví na místo.

Plovoucí dům Yugo je vhodný pro rekreaci. Může v něm pohodlně přespat až osm...

Plovoucí dům Yugo je vhodný pro rekreaci. Může v něm pohodlně přespat až osm lidí. Obývací prostor s kuchyňskou linkou je úsporný, ale praktický. Celková obytná plocha je 43,9 m2 a terasa má 32,3 m2.

Rozvody elektřiny a vody jsou vedené pod instalační vrstvou na vnitřní straně konstrukce. "Elektřina se do domu přivádí z břehové přípojky. Vše ostatní si plovoucí dům zabezpečuje sám. V případě nutnosti je možné dům navrhnout jako úplně energeticky nezávislý," prohlašuje Klaučová.

Vytápění domu zabezpečuje systém elektrického podlahového vytápění, který se dolaďuje podle zvoleného energetického standardu a podle představ klienta. Na přání lze do plovoucího domu instalovat i krbová kamna, klimatizaci a systém řízeného větrání s rekuperací.

"Užitková voda se čerpá přímo z řeky a ve filtrační soustavě se upravuje pro mytí, sprchování, praní a vaření. Upravená užitková voda splňuje hygienické normy. Na pití se používá voda balená. Odpadová voda se odvádí do biologické čistírny. Čistírna je certifikovaná, voda z ní může být vypouštěná přímo do řeky," upřesňuje Mária Klaučová a dodává, že při nízkoenergetickém standardu a s využitím tepelného čerpadla se měsíční náklady na veškeré energie pohybují okolo 100 eur, v přepočtu 2 700 korun.

Hlavním konstrukčním prvkem plovoucích domů je železobetonový ponton a

Hlavním konstrukčním prvkem plovoucích domů je železobetonový ponton a montovaná dřevostavba.

Nejmenší typový dům má plochu 48 metrů čtverečních včetně terasy. Je navržený tak, aby se vešel do standardního přistávacího boxu v maríně. Vše je zde kompaktní, úsporné a praktické. Obývací místnost s kuchyňskou linkou má velké prosklení s pohledem na vodu a dá se případně propojit s terasou. K terase můžete uvázat loď.

Největším typovým plovoucím domem je patrový o užitné ploše 78,7 metrů čtverečních, k tomu jsou dvě terasy s rozlohou 48 a 17 metrů čtverečních. Je vhodný pro čtyřčlennou rodinu. Komfort zvyšuje efektivní řešení úložných prostor a umístění koupelny na hlavní i horní palubě. Dům má terasy ve dvou úrovních.

eXworks

Bratislavské studio eXworks se zaměřuje na realizaci plovoucích objetků. Díky úzské spolupráci architektů a loďařů navrhují plovoucí domy na míru každému klientovi. Realizaci provádí na klíč od pontonu až po veškeré stavební detaily. 

 

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Před horkem budou majitele bytů chránit zelené terasy a atria

Vizualizace: zelené střechy a atria vznikly místo původních pavlačí.

Malometrážních bytů je v tuzemsku obrovský nedostatek. Jedním z mála projektů, který se výhradně zaměřuje na byty s...

Zelené budovy počítají i s ekologicky smýšlejícími zaměstnanci

Aspira Business Centre je v Praze - Butovicích.

Ekologie je in i ve stavebnictví. Není tak divu, že mnoho kancelářských budov má mezinárodně respektované potvrzení, že...

Najdete na iDNES.cz