Jan a Natálie předem nastudovali všechny dostupné materiály o pasivních domech, věděli tedy, do čeho jdou. „Přesvědčily nás také tisíce pasivních domů, které vyrostly v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Dalším kritériem v rozhodování byl i program Nová zelená úsporám, který rovněž zvýhodňuje výstavbu domů v pasivním standardu,“ vysvětluje Jan.
Vždy jim byly blízké tradiční domy, které se u nás stavěly po staletí. „Chtěli jsme dům se sedlovou střechou, obdélníkovým půdorysem a obytným podkrovím, který by ctil zásady výstavby staročeských domů, ale zároveň měl moderní prvky a byl doslova nabit nejnovějšími technologiemi,“ říká majitel.
Pro Jana a Natálii byla stavba domu investicí na celý život. Od začátku k ní přistupovali velmi zodpovědně, a proto vše svěřili do rukou architekta z projekčního ateliéru Kontinual, který navíc během stavby plnil úlohu autorského dozoru a ladil detaily související s pasivním standardem a neprůvzdušností obálky domu.
Výsledkem je dům dobře čitelný jak zvenčí, tak zevnitř, kterým prochází přiznané trámy a dominuje mu moderní podoba „pece“ z designové pohledové stěrky. Ta uprostřed domu vytváří prostor pro technickou místnost a zároveň splňuje úlohy starých pecí. Po ní vedou schody nahoru do podkroví, kam se chodí spát. K „peci“ přiléhá kuchyně. Vždyť i dříve se vařilo na plotně pece a je zde i krbová vložka, teplo rodinného krbu.
„Na dispozicích jsme s architektem spolupracovali už od začátku. Poučili jsme se již z domů našich rodičů a tak ten náš dům byl tím pověstným třetím, který člověk postaví správně,“ přiznává Jan.
„Chtěli jsme plnohodnotné zádveří, dole velký obytný prostor a nahoru se chodit „jen vyspat“ a hlavně dům propojený se zahradou bez jakéhokoliv prahu. Vedlejšími požadavky byla i spíž u kuchyně, technická místnost uprostřed domu a tím i minimální rozvody technologií a možnost rozdělit jeden dětský pokoj na dva malé sádrokartonovou příčkou, jakmile děti budou chtít mít svoje soukromí. Tohle všechno se podle našeho názoru podařilo,“ popisuje dům Natálie.
Dům má standardní počet místností. Vedle prostorného zádveří je spodní koupelna, poté velká obytná místnost plynule spojena s kuchyní, pracovna plnící zároveň funkci pokoje pro hosty, spíž a technická místnost.
Obytný prostor spolu s kuchyní je rozdělen na několik pomyslných částí, které slouží k přípravě jídla, jeho konzumaci, vedle je zábavný koutek s pohovkou a televizí a odpočinkový koutek s knihovnou a zavěšenou houpací sítí. V podkroví je dětský pokoj rozdělitelný na dva, koupelna, WC a ložnice.
Může se hodit |
Zastavěná plocha domu má rozlohu 128 metrů čtverečních a celková obytná plocha měří 158 metrů čtverečních. Zajímavostí je otevřené patro u schodiště, které opticky zvětšuje spodní obytný prostor a navíc propojuje obě podlaží.
Pasivní dům s dokonalou izolací má minimální požadavky na vytápění. „Když přijde na návštěvu víc lidí, vytápění v domě se automaticky vypíná, jelikož každý člověk je zároveň zářičem tepla,“ uvádí Jan.
„Kombinace tepelného čerpadla a solárních kolektorů na ohřev vody se ukázala jako optimální, protože zhruba od dubna do října čerpadlo téměř nesepne, všechno obstarají solární panely, které nahřívají užitkovou i topnou vodu a šetří životnost čerpadla jako takového. S technologií vytápění nám pomohla společnost Regulus,“ dodává Natálie.
Provozní náklady kolem tisícovky jsou také příjemným bonusem. S tepelnou ztrátou 2,9 kW se celkové náklady na vytápění, osvětlení, spotřebiče a větrání průměrně měsíčne pohybují právě kolem 1 000 korun.
Dům rodině naprosto vyhovuje, nic by na něm neměnili. Do budoucna plánují pouze odbornou úpravu zahrady.