Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když provoz pasivního domu včetně hypotéky stojí méně než podnájem

  1:00
Když si Bára s Kubou spočítají splátku hypotéky a měsíční náklady na bydlení v novém domě, dostanou se na přibližně stejnou částku, jakou by zaplatili za pronájem bytu v nedalekém městě. Jenže investují do svého, a to se mladé rodině určitě vyplatí.
V domě na konci tiché ulice, úplně na kraji vesnice, objevila mladá rodina...

V domě na konci tiché ulice, úplně na kraji vesnice, objevila mladá rodina výhody bydlení na venkově: „Je tu úžasné ticho a pokoj, i pro děti je tu bezpečněji.“ | foto: Miro Pochyba

Pravda je, že manželé ušetřili na pozemku, stavěli totiž na konci zahrady za rodičovským domem. Náklady na stavbu i provoz domu se jim však podařilo „udržet na uzdě“ i díky dalším dobrým rozhodnutím a příznivým okolnostem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Důležitou a šťastnou okolností bylo například to, že se Kuba obrátil na kamarády ze školy, jeden je architekt a druhý majitel stavební firmy. Mladá dvojice se tak svěřila do jejich rukou s naprostou důvěrou, díky níž dnes bydlí v pasivním domě vybaveném technologiemi, o jakých dříve ani netušili.

A to jim dnes pomáhá šetřit. Navíc spolupráce mezi architektem a stavební firmou byla logicky při navrhování optimálních technických řešení přímo ukázková.

Diktát parcely

Úzký pozemek, široký jen 12 m, jasně určil limity. „Moc se zde vymyslet nedalo,“ přiznává architekt Michal Prášil. „I když, popravdě, čímž více mě podmínky limitují, tím lépe se mi navrhuje. Zde už parcela předpověděla, že dům bude něčím zvláštní a zajímavý.“

Pokoje, orientované kvůli solárním ziskům na jih, tak architekt řadil logicky za sebou podél dlouhé chodby, která ústí do denní místnosti otevřené na celou šířku domu. Chodbu rozčlenil rytmem oken, které ji prosvětlily a opticky zkrátily, a protože dnes je trendem dávat komunikačním prostorům i jiné využití, nízké a široké parapety poskytly místo k sezení, na knížky či dekorace, na stěnách mezi okny visí fotografie a obrázky.

Díky tomu, že severní soused souhlasil, aby dům postavili o metr blíže k hranici pozemku, získali trochu více místa na jižní straně. K sousedovi jsou však obrácená jen okna z chodby, ve kterých je navíc mléčné sklo, aby zachovali jeho soukromí. Jediné okno z obývacího pokoje orientované na sever vede na malou terasu či spíše do atria. Je tak od plotu dále, navíc by jej časem měla od souseda oddělit dřevěná konstrukce a popínavé rostliny.

Dlouhá chodba ústí do denního prostoru otevřeného na celou šířku domu, na který navazuje terasa za domem, obrácená do zahrady.

Vícenásobná výhoda

Na doporučení kamarádů, „profíků“, se mladá dvojice rozhodla pro pasivní dům. „Byly pro to hned dva důvody,“ objasňuje Michal Prášil. „Jednak se takto dají minimalizovat náklady na bydlení, jednak se v té době v Česku otevřel dotační program Nová zelená úsporám, kde bylo podmínkou pro získání dotace dosažení pasivního standardu.“

Jelikož na pozemek je přivedena pouze elektřina a voda, má dům vlastní čističku odpadních vod. Vyčištěná voda se recykluje na zalévání zahrady, což je ekologické i úsporné řešení.

Ten zajistili pomocí kvalitních obvodových konstrukcí i techniky. „Na vytápění a přípravu teplé vody se využívá tepelné čerpadlo, které je navíc reverzibilní, jeho chod lze obrátit a do topných rozvodů v podlaze proudí studená voda, takže v létě funguje jako chlazení,“ vysvětluje autor návrhu.

A domácí si jej pochvalují, stejně jako řízené větrání s rekuperací. „Nepráší se zde tolik jako v běžném domě. Když je venku příjemně, okna si otevřeme, ale ve vedrech je uvnitř tak dobře, že se člověku ani nechce vyjít ven,“ dosvědčuje Bára.

„Minulé léto bylo téměř 40 stupňů, my jsme tu chodili v ponožkách a sousedé si klepali na čelo,“ směje se. V domě bylo totiž příjemných 24 ° C a přitom čerstvý vzduch. „Celkové provozní náklady jsou zde asi 2 000 korun měsíčně. Spolu se splátkou hypotéky je to přibližně stejná částka, jakou bychom zaplatili za podnájem v bytě. Jenže investujeme do svého,“ shrnuje majitelka.

Do zimy hotovo

Přestože začali stavět až koncem srpna, téměř se jim podařilo splnit metu většiny stavebníků: na Vánoce sice ještě přestěhovaní nebyli, ale v lednu již bydleli ve svém. Stavba domu včetně všech povrchových úprav trvala méně než čtyři měsíce. Chyběl už jen nábytek.

Cestou do obývacího pokoje musíme projít chodbou podél celého domu. Okna ji prosvětlila a opticky zkrátila, jejich nízké široké parapety slouží jako poličky nebo se dají využít k sezení.

Základním předpokladem rychlé výstavby byla přitom jednoduchost a promyšlené detaily. Dům je například založen na pásech z polystyrenových bednících tvárnic vylévaných betonem a spojených se základovou deskou.

„Základy jsou tak již zaizolované, nemusejí se zateplovat dodatečně. Je to jednoduché a rychlé,“ vysvětluje architekt, který se podílel i na technickém řešení stavby. Parametry obvodových stěn nezbytné pro dosažení pasivního standardu přitom splnili majitelé i bez zateplení, jednovrstvým zdivem v tloušťce 50 cm (z cihel HELUZ Family 2 in 1 s integrovanou tepelnou izolací).

„Cenově je to srovnatelné se zatepleným zdivem z levnějších tvárnic, rychlost výstavby je tu ale jednoznačnou výhodou. Zdi stačí omítnout a hotovo. Pro mě je však důležitá i kvalita vnitřního prostředí v takovém domě,“ doplňuje Michal Prášil.

Malé atrium pocitově zkracuje délku domu, člení otevřený obytný prostor a rozšiřuje jej směrem do exteriéru. Je zde naplánovaná chladivá terasa orientovaná na sever a stíněná zelení, kde bude v létě velmi příjemně. „Už teď se tudy výborně větrá,“ doplňuje „chladnomilný“ Jakub.

Okna obytných místností jsou kvůli solárním ziskům obrácená na jih, na stínění zvolili textilní fasádní clony. „Bylo to finančně dostupné a zároveň praktické řešení, neboť v létě fungují i jako sítě proti hmyzu,“ dělí se paní domácí o zkušenosti. Doplňují je závěsy, které interiér zútulňují a v noci chrání soukromí v domě, protože do osvětlených pokojů je přes screenovou látku vidět.

Technické informace

Architekt: Ing. arch. Michal Prášil

Realizace: Progress Project s. r. o. (Prostějov)

Plocha pozemku: 639 m2

Zastavěná plocha: 173,5 m2

Užitná plocha: 141,9 m2

Základy: ŽB deska a pásy z polystyrenových bednicích tvárnic

Svislé nosné konstrukce: obvodové stěny z tvárnic HELUZ Family 2 in 1, hr. 500 mm, s dutinami vyplněnými polystyrenem

Zastřešení: pultová střecha s krovem z dřevěných sbíjených nosníků, tepelná izolace Isover v tl. 540 mm, plechová falcovaná střešní krytina

Okna: plastový profil Rehau Geneo s trojsklem a parametry pro EPD. Stínění exteriérovými textilními clonami.

Technika: reverzibilní tepelné čerpadlo IVT na ohřev vody, vytápění a chlazení, podlahové vytápění. Řízené větrání s rekuperací, větrací jednotka Paul.

Ing. arch. Michal Prášil

„Rád používám přírodní materiály a snažím se tvořit jednouché domy hmotově i konstrukčně. Při komunikaci s klientem sázím na vzájemnou důvěru a osobní přístup,“ říká o své práci absolvent architektury a stavitelství na Stavební fakultě ČVUT.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:

Nejčtenější

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

Vítěz Prostřeno! a muzikálový herec se usadil na Žižkově i se svou láskou

Muzikálový herec Ondřej Bábor, kterého si můžeme pamatovat i jako herce ze seriálů Slunečná, Smysl pro tumor nebo Zoo, případně jako vítěze před časem odvysílaného pořadu Prostřeno!, se po dlouhém...

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

Srub zavrhli. Na okraji Olomouce si postavili raději příjemnou roubenku

Když Michal s Barborou objevili nabídku na prodej pozemku s chatou ve velmi žádané lokalitě, neváhali. Předtím už takto pořídili několik nemovitostí, které si zařídili a nějakou dobu v nich bydleli,...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

18. března 2025

Dům geniálního architekta Alvara Aalta zaplnily jeho skvělé návrhy

Nejznámější finský architekt a designér Alvar Aalto navrhoval územní plány, domy, obchody, interiéry restaurací, nábytek a dokonce i kliky dveří. V lednu 2025 Finsko nominovalo 13 nemovitostí...

18. března 2025

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

17. března 2025

Skvělý dům levitující na svahu vás nadchne, jeho atrium pak oslní

Rodinný dům elegantně se vznášející nad svým okolím, s vnitřním atriem s vyvěrajícím pramenem vody končícím v zahradním jezírku… Podívejte se na stavbu, ve které kralují výhledy, a interiér mění svou...

17. března 2025

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

16. března 2025

České kliky s doživotní zárukou se dostaly až do luxusní vily v Los Angeles

Rodinný dům ve čtvrti Bel Air v kalifornském Los Angeles na první pohled zaujme svým futuristickým vzhledem, pro který se architekti inspirovali u automobilového designu. Pro své výjimečné...

16. března 2025

Lovkyně jelenů a kuchař si postavili praktický dům, který čeká na velké změny

Dům navržený architekty ze studia Rever & Drage je adaptovaný k životu jednoho páru. Postavili si jen tolik, kolik zrovna potřebují, ale je připravený k dalšímu růstu. Prozatím využívá jen třetinu...

15. března 2025

Ze starého a nudného domu je moderní úsporný krasavec se skvělými detaily

Několik desítek let starý dům původní majitelé neustále vylepšovali. Jenže dostavby mu jen ublížili. Teprve když architekti ze studia 2MAD tyto nánosy odstranili, objevila se krásná, vlastně moderní...

15. března 2025

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

14. března 2025

Proč jsme nešťastní v pronájmu? Bojíme se, že děti budou stále střídat školy

Bydlím s dětmi a manželkou v bytě v nájemním domě v širším centru Prahy. Majitel nám dal nižší nájem s tím, že si můžeme byt upravit podle libosti, protože to bude na hodně let. Nyní se rozvádí a byt...

14. března 2025

Z chátrající vily je skvost města. Nabízí pohodlí i spoustu potěšení

Villa Fitz v Rokycanech je dalším důkazem, že rekonstrukce starých objektů umějí tuzemští architekti na výbornou. Novorenesanční stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, k níž přibyla moderní prosklená...

14. března 2025

OBRAZEM: Nejkrásnější stavby Josefa Gočára. Architekt se narodil před 145 lety

Staroměstskou radnici chtěl změnit v kubistický mrakodrap a z Hradce Králové udělal „salon republiky“. Před 145 lety, přesně 13.března 1880, se narodil architekt Josef Gočár. Bývá označován za...

13. března 2025  7:02