Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

I prosklený dům může být pasivní a získat dotace Zelená úsporám

aktualizováno 
Při plánování domu je dobré mít referenci na architekta a znát jeho realizované projekty. Investor rodinného domu nedaleko Českých Budějovic měl tu nejlepší referenci, a to vlastní zkušenost. Vyrostl totiž v domě, který rodičům navrhl stejný architekt.

Relaxační oázu u domu dotváří i přírodní jezírko, jehož nenáročnost na údržbu si majitel nemůže vynachválit. | foto: Petr Zikmund

„Před dvaceti lety jsem kreslil dům pro mého spoluhráče z hokeje. Samozřejmě mne potěšilo, když se na mě obrátil jeho syn, abych navrhl dům i pro další generaci,“ říká Josef Vostracký.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, kde rodina ráda griluje.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, kde rodina ráda griluje.

Pro syna vyprojektoval stylově i energeticky úsporný dvoupodlažní dům s dispozicí 5+kk, otevřený slunci i zeleni, přesto s dostatečným soukromím a pohodlím na zastřešených terasách.

A samozřejmě s využitím nejmodernějších technologií, jako jsou elektricky ovládané hliníkové okenní systémy Schüco s trojitým tepelněizolačním sklem, které prosvětlily celou jižní stranu domu. Nebo tepelněizolační zdivo Heluz Family, díky němuž dům vyhověl nárokům na dotaci Zelená úsporám.

„Chytrým elektroinstalacím jsem se zprvu bránil, protože nejsem zrovna fanouškem, když se vše ovládá přes telefon, ale přesvědčili mě a jsem za to rád, je to mnohem pohodlnější řešení,“ říká spokojený majitel.

Sám přiznává, že do představ a návrhů architekta příliš nezasahoval, protože se mu prostě líbily: „V prvním domě rodičů jsme byli se vším spokojeni, takže nyní jsme se architektovi ozvali automaticky. Jeho současné projekty se nám moc líbily, tak jsme vše nechali na něm.“

Cihlový dům s fasádou z desek, modřínových latí a skla

Lichoběžníkový pozemek na kraji Českých Budějovic o ploše 774 m2 koupili rodiče pro syna již před lety. Pozemek je rovinatý, orientovaný delší šikmou stranou na jih. Dům architekt umístil k severní hranici pozemku, aby jej optimálně využil a na jižní straně mohla vzniknout větší zahrada.

Fotogalerie

Všechny obytné místnosti domu jsou orientovány na jih, což umožňuje dokonalé prosvětlení a proslunění domu. Z jižních oken a zahrady má majitel krásné výhledy na pohoří Blanského lesa. „Z pracovny v patře vidím až na Kleť,“ pochvaluje si investor.

Na horním podlaží jsou už připravené dva pokoje pro děti, a to s vlastní koupelnou a šatnou, odevšad je přístup na střešní terasu. Nedávno narozený prvorozený syn však zatím pobývá v ložnici rodičů v přízemí.

Z domu přímo do zahrady

Denní část domu navazuje na jižně orientovanou zahradu s přírodním jezírkem. V přízemí je dále kuchyňský kout, jídelní stůl, schodiště do patra a především prostorný obývací pokoj s prosklenou stěnou do zahrady.

Další velké okno v kuchyňském koutu je osazeno tak, aby pracovní deska linky zároveň tvořila parapet. Na kuchyň pak navazuje krytá terasa vysunutá do zahrady, aby využila rozšíření pozemku v této části. Z obývacího pokoje je přes šatnu přístupná ložnice s koupelnou a s výstupem na terasu, kde byla pod přístřešek umístěna venkovní vířivka.

Krytá terasa funguje za pěkného počasí jako druhý „obývací pokoj“.

Krytá terasa funguje za pěkného počasí jako druhý „obývací pokoj“.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, která se stala oblíbeným víkendovým místem pro grilování. Relaxační oázu dotváří i přírodní jezírko, jehož nenáročnost na údržbu si majitel nemůže vynachválit.

Přízemní část objektu navazuje na dispozici dvojpodlažní části a tvary zpevněných ploch, dochází tím k rozbití tradičního kvádru a hmoty domu jsou umístěny volně v zahradě. Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek a modřínových latí. Využil také prosklené plochy. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou.

Materiály pomohly k dotacím

Obvodové zdivo je sendvičové, stavba byla provedena zděnou technologií z cihel Heluz 25 Family se zateplením minerální rohoží s tloušťkou 250 mm ve dvojitém roštu a s fasádním obkladem z desek Cembrit dvou barev a modřínových latí.

„Pokud na fasádu navrhuji omítku, tak používám zdivo Heluz Family 2in1 s tloušťkou 500 mm, protože už pak není potřeba další zateplení. Pro sendvičovou skladbu, kdy je fasáda obložena deskami nebo dřevem, se mi osvědčily cihly Heluz Family o tloušťce 250 mm s minerální rohoží,“ říká architekt Vostracký z rodinné firmy Atelier Vostracký.

Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek Cembrit.

Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek Cembrit.

K energeticky úsporné koncepci domu, který získal dotaci z programu Zelená úsporám, přispěla i tepelněizolační trojskla hliníkových oken s otvíravými křídly, která splňují kritéria pro pasivní domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), i nadstandardně tepelně i zvukově izolované dveřní systémy.

Jejich dveřní křídla splňují nejvyšší nároky na design, ale nabízejí i vysokou odolnost proti vniknutí (třída RC 3).

Okna byla osazena do roviny venkovní tepelné izolace montážním systémem Dare Purex. „Jde o předsazenou montáž do venkovního líce obvodového pláště budovy s velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, kterou jsme vyvinuli pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Systém zároveň přináší dobré statické ukotvení i takto velkých prvků a zajišťuje funkční difúzní uzávěru v prostoru montážní spáry,“ doplňuje technické informace Ing. Miroslav Culka ze společnosti DAFE-Plast z Jihlavy.

Hlavní prosklené plochy oken jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu, a jsou doplněny předokenními hliníkovými roletami, které okna zastiňují v létě a v zimě zvyšují tepelně izolační schopnosti oken.

„V létě jsme v interiéru měli příjemných 23 stupňů,“ doplňuje investor a spokojeně dodává, že by na domě nic neměnil. A tak, kdoví, tak jako se v rodině už v několikáté generaci dědí jméno Václav, třeba se rodinným „dědictvím“ stane i architekt. Investorovi se už malý Václav narodil.

Předokenní žaluzie chrání interiér domu před horkem.

Předokenní žaluzie chrání interiér domu před horkem.

Dvoupodlažní dům dosáhl na dotace z programu Zelená úsporám.

Dvoupodlažní dům dosáhl na dotace z programu Zelená úsporám.

O projektu

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký

Konstrukce: obvodové zdi cihelný systém Heluz – Heluz Family 2in1 50, Heluz Family 25, příčky a překlady Heluz

Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projektu: okenní systémy - hliníkové systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI; dveřní systémy: hliníkové dveřní systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI.

Výrobce hliníkových okenních a dveřních systémů Schüco: DAFE-Plast Jihlava

Plocha: 112 m2, přízemní část 79 m2, terasy pod přístřeškem 36 m2, sklad 6 m2, plocha přístřešku pro parkování 27 m2

Autor:
  • Nejčtenější

Peněz měli málo. Domov pro rodinu postavili svépomocí a je to nádhera

Když vás při vytváření domova netlačí termíny, ale rozpočet, pak neplýtváte metry, zjednodušujete tvary, volíte prosté...

Zpěvák Vladimír Kerndl přeměnil ruinu na ráj s jezerem a jazz klubem

Před devatenácti lety se zpěvák Vladimír „Laďa“ Kerndl rozhodl na Blanensku opravit totálně rozpadlý starý statek....

Dům vyšel rodinu na dva miliony korun. Má všechno, co si lze přát

Na okraji bosenské obce Nahorevo, která leží osm kilometrů od Sarajeva, vyrostla moderní rodinná vilka. Architekti ze...

Po rekonstrukci vznikly ve vile tři neuvěřitelné byty pro tři rodiny

Občas se dějí zázraky. Tedy skoro zázraky. To tehdy, když se setkají a spojí tři rodiny, aby si na atraktivní pražské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen v „retro bytě“, kde se čas zastavil před čtyřiceti lety

Těhotná Věra měla před svatbou, přesto ji partner a otec dítěte napadl. Ze svatby sešlo, matka samoživitelka moc veselý...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

I za málo peněz lze postavit příjemný úsporný dům, kde se skvěle bydlí

Co si představíte pod pojmem úsporné, zdravé bydlení? Určitě dům, který bude využívat přírodní zdroje energie a stát v...

Nádherný dřevěný dům omračuje výhledem do údolí i minimalismem

Údolí Valais ve Švýcarsku je nezapomenutelné pro svou výjimečnou krásu. Velkolepost horských štítů, půvab a ticho...

V montovaném domku či kontejneru lze bydlet rychle. A dokonce i levně

Montované a modulární rodinné domy představují v době, kdy ceny ve stavebnictví neustále rostou, úžasnou možnost...

Najdete na iDNES.cz