Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

I prosklený dům může být pasivní a získat dotace Zelená úsporám

Při plánování domu je dobré mít referenci na architekta a znát jeho realizované projekty. Investor rodinného domu nedaleko Českých Budějovic měl tu nejlepší referenci, a to vlastní zkušenost. Vyrostl totiž v domě, který rodičům navrhl stejný architekt.

Relaxační oázu u domu dotváří i přírodní jezírko, jehož nenáročnost na údržbu si majitel nemůže vynachválit. | foto: Petr Zikmund

„Před dvaceti lety jsem kreslil dům pro mého spoluhráče z hokeje. Samozřejmě mne potěšilo, když se na mě obrátil jeho syn, abych navrhl dům i pro další generaci,“ říká Josef Vostracký.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, kde rodina ráda griluje.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, kde rodina ráda griluje.

Pro syna vyprojektoval stylově i energeticky úsporný dvoupodlažní dům s dispozicí 5+kk, otevřený slunci i zeleni, přesto s dostatečným soukromím a pohodlím na zastřešených terasách.

A samozřejmě s využitím nejmodernějších technologií, jako jsou elektricky ovládané hliníkové okenní systémy Schüco s trojitým tepelněizolačním sklem, které prosvětlily celou jižní stranu domu. Nebo tepelněizolační zdivo Heluz Family, díky němuž dům vyhověl nárokům na dotaci Zelená úsporám.

„Chytrým elektroinstalacím jsem se zprvu bránil, protože nejsem zrovna fanouškem, když se vše ovládá přes telefon, ale přesvědčili mě a jsem za to rád, je to mnohem pohodlnější řešení,“ říká spokojený majitel.

Sám přiznává, že do představ a návrhů architekta příliš nezasahoval, protože se mu prostě líbily: „V prvním domě rodičů jsme byli se vším spokojeni, takže nyní jsme se architektovi ozvali automaticky. Jeho současné projekty se nám moc líbily, tak jsme vše nechali na něm.“

Cihlový dům s fasádou z desek, modřínových latí a skla

Lichoběžníkový pozemek na kraji Českých Budějovic o ploše 774 m2 koupili rodiče pro syna již před lety. Pozemek je rovinatý, orientovaný delší šikmou stranou na jih. Dům architekt umístil k severní hranici pozemku, aby jej optimálně využil a na jižní straně mohla vzniknout větší zahrada.

Fotogalerie

Všechny obytné místnosti domu jsou orientovány na jih, což umožňuje dokonalé prosvětlení a proslunění domu. Z jižních oken a zahrady má majitel krásné výhledy na pohoří Blanského lesa. „Z pracovny v patře vidím až na Kleť,“ pochvaluje si investor.

Na horním podlaží jsou už připravené dva pokoje pro děti, a to s vlastní koupelnou a šatnou, odevšad je přístup na střešní terasu. Nedávno narozený prvorozený syn však zatím pobývá v ložnici rodičů v přízemí.

Z domu přímo do zahrady

Denní část domu navazuje na jižně orientovanou zahradu s přírodním jezírkem. V přízemí je dále kuchyňský kout, jídelní stůl, schodiště do patra a především prostorný obývací pokoj s prosklenou stěnou do zahrady.

Další velké okno v kuchyňském koutu je osazeno tak, aby pracovní deska linky zároveň tvořila parapet. Na kuchyň pak navazuje krytá terasa vysunutá do zahrady, aby využila rozšíření pozemku v této části. Z obývacího pokoje je přes šatnu přístupná ložnice s koupelnou a s výstupem na terasu, kde byla pod přístřešek umístěna venkovní vířivka.

Krytá terasa funguje za pěkného počasí jako druhý „obývací pokoj“.

Krytá terasa funguje za pěkného počasí jako druhý „obývací pokoj“.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, která se stala oblíbeným víkendovým místem pro grilování. Relaxační oázu dotváří i přírodní jezírko, jehož nenáročnost na údržbu si majitel nemůže vynachválit.

Přízemní část objektu navazuje na dispozici dvojpodlažní části a tvary zpevněných ploch, dochází tím k rozbití tradičního kvádru a hmoty domu jsou umístěny volně v zahradě. Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek a modřínových latí. Využil také prosklené plochy. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou.

Materiály pomohly k dotacím

Obvodové zdivo je sendvičové, stavba byla provedena zděnou technologií z cihel Heluz 25 Family se zateplením minerální rohoží s tloušťkou 250 mm ve dvojitém roštu a s fasádním obkladem z desek Cembrit dvou barev a modřínových latí.

„Pokud na fasádu navrhuji omítku, tak používám zdivo Heluz Family 2in1 s tloušťkou 500 mm, protože už pak není potřeba další zateplení. Pro sendvičovou skladbu, kdy je fasáda obložena deskami nebo dřevem, se mi osvědčily cihly Heluz Family o tloušťce 250 mm s minerální rohoží,“ říká architekt Vostracký z rodinné firmy Atelier Vostracký.

Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek Cembrit.

Fasády domu navrhl architekt Vostracký z fasádních desek Cembrit.

K energeticky úsporné koncepci domu, který získal dotaci z programu Zelená úsporám, přispěla i tepelněizolační trojskla hliníkových oken s otvíravými křídly, která splňují kritéria pro pasivní domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), i nadstandardně tepelně i zvukově izolované dveřní systémy.

Jejich dveřní křídla splňují nejvyšší nároky na design, ale nabízejí i vysokou odolnost proti vniknutí (třída RC 3).

Okna byla osazena do roviny venkovní tepelné izolace montážním systémem Dare Purex. „Jde o předsazenou montáž do venkovního líce obvodového pláště budovy s velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, kterou jsme vyvinuli pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Systém zároveň přináší dobré statické ukotvení i takto velkých prvků a zajišťuje funkční difúzní uzávěru v prostoru montážní spáry,“ doplňuje technické informace Ing. Miroslav Culka ze společnosti DAFE-Plast z Jihlavy.

Hlavní prosklené plochy oken jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu, a jsou doplněny předokenními hliníkovými roletami, které okna zastiňují v létě a v zimě zvyšují tepelně izolační schopnosti oken.

„V létě jsme v interiéru měli příjemných 23 stupňů,“ doplňuje investor a spokojeně dodává, že by na domě nic neměnil. A tak, kdoví, tak jako se v rodině už v několikáté generaci dědí jméno Václav, třeba se rodinným „dědictvím“ stane i architekt. Investorovi se už malý Václav narodil.

Předokenní žaluzie chrání interiér domu před horkem.

Předokenní žaluzie chrání interiér domu před horkem.

Dvoupodlažní dům dosáhl na dotace z programu Zelená úsporám.

Dvoupodlažní dům dosáhl na dotace z programu Zelená úsporám.

O projektu

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký

Konstrukce: obvodové zdi cihelný systém Heluz – Heluz Family 2in1 50, Heluz Family 25, příčky a překlady Heluz

Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projektu: okenní systémy - hliníkové systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI; dveřní systémy: hliníkové dveřní systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI.

Výrobce hliníkových okenních a dveřních systémů Schüco: DAFE-Plast Jihlava

Plocha: 112 m2, přízemní část 79 m2, terasy pod přístřeškem 36 m2, sklad 6 m2, plocha přístřešku pro parkování 27 m2

Autor:
  • Nejčtenější

Soused odstranil celou podlahu a na panely dal dlažbu. Mně začalo peklo

Premium Soused o patro výš postupoval s rekonstrukcí rychle a neohroženě. Odstranil lino, betonovou mazaninu, izolační...

Průchoďák v Dejvicích nebyla výhra. Za 35 tisíc se v něm dá dobře žít

Nikolas studuje v Praze zahradní architekturu a bydlí ve sdíleném bytě. Svůj průchozí pokoj potřebuje upravit tak, aby...

Johnny Depp marně prodává svou vesnici ve Francii. Nikdo ji nechce

Herec Johnny Depp dal opět na trh svou francouzskou vesnici Plan de la Tour v Provence u Azurového pobřeží. Prodat se...

Domek v dělnické kolonii se proměnil na snové bydlení pro rodinu

O nutnosti rekonstruovat devadesát let starý domek v bývalé dělnické kolonii rozhodly částečně tři malé děti a málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hanka Kynychová bydlí s rodinou v domě na hranicích Prahy. Podívejte se

Cvičitelka Hanka Kynychová žije s manželem a třemi dětmi v domku na kraji hlavního města. Jelikož členové rodiny jsou...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Chata z kontejneru vypadá jako dřevostavba. Můžete se s ní i stěhovat

Designérka Karolína Stryková si bydlením v přestavěném lodním kontejneru splnila sen o vlastní chatě. Její matka Zdena...

Podlahy z betonu jsou ideální pro podlahové topení. Musí se však umět

Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Prší nám ze stropu. Jak souseda donutit, aby se to už neopakovalo?

Soused z horního bytu nám několikrát promáčel strop v koupelně. Když jsme tam zvonili, vždy vyšli nějací cizinci,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...