Vítězný pasivní dům roku 2017: v průběhu studie návrh studia Archcon atelier...

Vítězný pasivní dům roku 2017: v průběhu studie návrh studia Archcon atelier vykrystalizoval ve dvě jednoduché, téměř archetypální hmoty. | foto: Martin Zeman

Pasivním domem roku 2017 se stala dřevostavba na větrném kopci

  • 5
Pasivním domem roku 2017 se stala dřevostavba Dům na větrném kopci nedaleko Prahy od studia Archcon atelier. V kategorii Ostatní energeticky úsporné budovy porota ocenila vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada v Brně, navržené firmou Projektil architekti.

Vítězný dům je dvoupodlažní dřevěná stavba s podlahovou plochou 176 metrů čtverečních. „Zaujala nás architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha,“ uvedl předseda poroty Josef Smola.

Smrkové dřevo z interiéru se opakuje na dřevohliníkových oknech.

Soutěž vyhlásila společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu a s podporou Státního fondu životního prostředí ČR.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 44 energeticky šetrných staveb. Devítičlenná porota vybrala vítěze v kategoriích Pasivní dům a Ostatní energeticky úsporné budovy.

Co je pasivní dům

Jako pasivní dům se dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř.

Přísné regulativy

„Hlavními vstupními podmínkami pro náš návrh byly poměrně přísné regulativy a požadavek investorů na dům v pasivním standardu, ale také mírně svažitý terén pozemku,“ vysvětluje Ing. Irena Truhlářová ze studia Archcon atelier, které vítězný dům v pasivním standardu navrhlo. Ve svém portfóliu jej architekti označili jako „dům na větrném kopci“.

Projekt nakonec dostal podobu dvou jednoduchých kvádrů, a to vlastního domu a dále kompaktního pomocného objektu s garáží a úložnými prostory. 

Dům, půdorysně obdélník 12,9×9,2 m, je jednopodlažní s částečně využitelným podkrovím a strmou sedlovou střechou o sklonu 45°. Tato hmota citlivě kopíruje svažitý terén.

„Rozdíl výškových úrovní se propisuje i do venkovních zpevněných ploch, tak jsme výrazně minimalizovali terénní úpravy a nepřirozené násypů,“ upozorňuje Ing. Martin Truhlář ze studia Archcon atelier.

Obě hmoty propojuje lehká konstrukce, částečně zakrytá proti dešti sklem. Tato konstrukce přechází v subtilní pergolu určenou pro popínavé rostliny, které budou časem v letních měsících chránit interiér domu před přehříváním.

Vertikální dřevěný obklad ze sibiřského modřínu je bez povrchové úpravy, časem získá šedostříbrnou patinu. Rozměrné prosklené plochy se střídají s omítkou šedé barvy imitující beton. Jižní a část východní fasády chrání proti přehřívání popínavá zeleň nesená subtilní pergolou s nerezovými lanky.

Autoři vítězného projektu

Archcon atelier založili v roce 2009 Martin a Irena Truhlářovi.

Ateliér se věnuje návrhům a projektům prémiových pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost.

Stavbu realizovala firma Dřevostavby Biskup.

Hlavní prvky v interiéru představuje hladký dřevěný strop (smrk – biodeska) v obytném prostoru s přiznanými spárami a marmoleum v odstínu šedé a krémové.

Další ocenění

V kategorii Cena veřejnosti zvítězil dům Acer Campestre z Českých Budějovic od společnosti Sunflyer, získal přibližně desetinu z 9 239 došlých hlasů. Cenu generálního partnera získal rodinný dům Statenice navržený firmou H3T architekti. Cenu časopisu Stavitel, mediálního partnera ankety, obdržel rodinný dům ve Všenorech od společnosti Stempel & Tesar architekti (o tomto domě více zde).

Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu postavených rodinných domů loni v Česku vzrostl o dva procentní body na 6,5 procenta. Byla jich zhruba tisícovka. Celkový počet pasivních domů v ČR je přibližně 5 000.

,