Obyčejné dveře se starou vložkou a bez bezpečnostního kování - to je pro zloděje skoro pozvánka. Prvním krokem k bezpečí je tedy pořízení kvalitních dveří a dobrého bezpečnostního zámku. Přinášíme několik rad, jak při jeho výběru postupovat.
Nakupujte pouze u odborníků
Pro bezpečnostní cylindrickou vložku a zámek jděte pouze k firmám, které prodávají certifikované výrobky a působí na trhu už několik let, takže mají zkušenosti.
Nějakou najdete téměř v každém středně velkém městě.
Nabídnou vám také mnohem větší sortiment, takže u nich pořídíte nejen zámek a vložku, ale také příslušenství, a budete mít jistotu, že to vše půjde dohromady.
Ve specializované prodejně vám také dokážou lépe poradit, mohou vám zámek rovněž nainstalovat.
Vybírejte jen zámky s certifikátem
Při výběru se orientujte podle norem - vyžadujte po prodejci pouze výrobky s certifikátem podle normy ČSN P ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu.
Existují čtyři třídy bezpečnosti a platí, že čím vyšší, tím kvalitnější systém. Vyvarujte se koupě necertifikovaných vložek, protože riskujete, že utratíte peníze za nekvalitní výrobek.
"K dobrému zámku vždy musíte dostat návod na montáž, doporučení, jak ho udržovat - tedy mazat, včetně druhu maziva, bezpečnostní kartu, informace o výrobě náhradních klíčů, a to všechno v českém jazyce," vypočítává Petr Koktan ze společnosti TREZOR TEST.
Pokud zjistíte, že náhradní klíče k zámku může vyrobit kdokoliv, aniž vyžaduje předložení bezpečnostní karty či jiné identifikace, zámek raději nekupujte.
Nenechte se zmást cenou
Většinou neplatí, že čím je zámek dražší, tím lépe chrání. To však neznamená, že dražší výrobky jsou nekvalitní.
"Některé zámky vypadají neobvykle a v člověku vzbuzují falešný pocit bezpečnosti. Nepřehledné je to zvláště u cylindrických vložek, protože na první pohled vypadají všechny stejně. Vnitřní mechanismy se však mohou výrazně lišit, stejně jako jejich odolnost vůči různým metodám překonání," vysvětluje Oldřich Říha z Cechu mechanických zámkových systémů.
Záleží i na tom, do jakých dveří zámek přijde - do vchodových, do branky či garážových vrat.
Máte pravé, nebo levé dveře?
Když se mluví o zámku od bytu, myslí se většinou zadlabací zámek, tedy kovová část, která se vsadí do dveří a do níž se dává cylindrická vložka.
K tomu se pak přidává kování. Už jen v některých starších bytových domech se stále ještě zamyká velkým dózickým klíčem pouze v zadlabacím zámku, v nových bytech už se tato varianta používá jen pro interiérové dveře.
Při koupi musíte vědět, zda máte pravé, či levé dveře, pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, pokud si k nim stoupnete ze strany, kde jsou panty vidět.
Potřebujete znát i rozteč - vzdálenost mezi středem kliky, tedy osou čtyřhranu, a středem otvoru pro cylindrickou vložku.
Důležitá je i hloubka zádlabu, vzdálenost od čela zadlabacího zámku k ose otvoru pro vložku, výška a šířka čela, tedy té části zámku, která je vidět na úzké hraně dveří.
Zvolte správný typ vložky
Cylindrické vložky bývají jednostranné či oboustranné, na jedné straně mohou mít knoflík. Mají různý profil otvoru pro klíč i odlišný stupeň odolnosti.
Při pořizování byste měli znát tloušťku dveří bez kování, dále vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří a vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří. Z těchto hodnot se vypočte minimální velikost vložky.
Údaj o rozměrech zámku pak najdete na zadní straně balení výrobku. Důležitý je i rozměr kování, protože vložka je smí přesahovat maximálně o tři milimetry.
To však neplatí pro bezpečnostní kování s překrytím vložky, kde není zvenčí přístupná vůbec.
Pořiďte si zámků více
Je dobré, pokud jdou obyčejné dveře zamknout na několika místech, nikoli jen na jednom. Kromě hlavního zámku si můžete pořídit ještě přídavný - nejčastěji bývá v horní polovině dveří.
"Tyto dva zámky můžete odemykat jedním klíčem, abyste stále nemuseli nosit těžký svazek," dává tip Martin Koudelka ze společnosti EVVA Praha, která nabízí zámky a klíče.
Pořídit si můžete i rozvorové zámky, jež jedním otočením klíče uzamknou dveře na několika místech (od tří do devíti) a v různých směrech.
Bezpečnostní dveře mívají vícebodové uzamykání už ve své konstrukci, ale pak je důležité vybrat k nim kvalitní zámek, který by všechny rozvory centrálně ovládal.
Nechte si poradit od zámečníka
Jestli nevíte, jaký zámek se hodí právě do vašich dveří, optejte se zámečníka. Kontakty najdete například na internetových stránkách Cechu mechanických zámkových systémů ČR www.lock.cz.
"V těchto dnech dokončujeme také nový web www.cmzs.cz, kde budou firmy rozdělené na kraje a kliknutím na mapu se zobrazí zámečníci v blízkosti vašeho bydliště," informuje Oldřich Říha.
To, jaký systém je pro vás vhodný, zjistíte také, když budete pojišťovat domácnost. Je to uvedeno v pojistných podmínkách, které dostanete k pojistné smlouvě.
"V těch bývá napsáno, jaké podmínky máte dodržet, aby v případě vyloupení pojišťovna provedla plnění a vyhnuli jste se tak problémům," vysvětluje Petr Koktan.
Starý zámek vyměňte
Jednotlivé druhy zámků mají životnost 25 až 100 tisíc zamčení, což je může znamenat i několik desítek let. Je však jasné, že člověk nemůže počítat, kolikrát už zámek odemkl.
"Můžete se orientovat podle již značně rozšířeného otvoru pro vsunutí klíče. I když lze zámek někdy ještě bezproblémově zamykat, je již nejvyšší čas vložku z důvodu bezpečnosti vyměnit," doporučuje Martin Koudelka.
Po několika letech je dobré nahradit i funkční zámek, protože zloději stále vymýšlejí nové metody, jak jej překonat, takže se vyplatí pořídit si vyspělejší typ.
Nejrychleji stárnou zámky u frekventovaných vstupů, třeba u vchodu do bytového domu.
S volbou nového systému opět poradí zámečník. Může doporučit třeba speciální zámky s automatickým uzamčením dveří - při zabouchnutí dveří vyjede závora.
Zámečník vám také pomůže vybraný zámek instalovat.
"Výměna klasické bezpečnostní vložky, která stojí zhruba 350 korun, přijde asi na 150 korun," vypočítává zámečník Boris Mahdal. "V ceně však není doprava a další práce, třeba výměna kování za bezpečnostní."
Každý byt či dům mají svá slabá místa
Kdo bydlí v bytě v pátém poschodí desetipatrového bytového domu a má bezpečnostní dveře, je chráněný.
Zloději nemají šanci, takový byt nemá žádné citlivé místo. Kdo bydlí jinak, měl by dát pozor - bytaři používají osvědčené cesty.
Žádné zabezpečení
Zloději si vybírají domy nebo byty, které jsou chráněné jen málo, nebo dokonce vůbec.
Tipy: Doma se vždy zamykejte. Nikde nevykládejte, že jedete pryč. Nikomu cizímu se nesvěřujte, že máte luxusně zařízenou domácnost. Nenechávejte v bytě cennosti.
Vstupní dveře
Nejčastěji se zloději vloupávají vstupními dveřmi - vyháčkují panty, roztáhnou zárubně, vyvrtají či vypáčí zámek.
Tipy: Pořiďte si bezpečnostní dveře a kvalitní zámek. Zamykejte vchodové dveře vždy na dva západy. Klíče ke vchodovým dveřím do bytového domu dejte jen omezenému počtu lidí. Pořiďte si elektronické ovladače zámku u vstupních dveří či videotelefony.
Okna a balkony
Narazí-li zloději u vchodu na zabezpečení, zkusí se dovnitř dostat oknem, balkonovými dveřmi či přes terasu. Tipy: Pokud bydlíte v přízemí, dejte na okna a balkon mříže. Podobně dobře chrání i bezpečnostní fólie či venkovní rolety. Před každým odchodem zkontrolujte, zda jste zavřeli okna a zamkli dveře na balkon. V nepřítomnosti nezatahujte žaluzie, rolety a závěsy, aby nebylo poznat, že nejste doma.
Střecha
Nemálo zlodějů se dostává do domu přes střechu, například vikýři nebo třeba světlíky.
Tip: U domu nenechávejte ležet žádné nářadí či žebřík, jeho okolí musí být osvětlené a přehledné.
Garáž a sklep
Poměrně snadnou cestou bývá pro zloděje ta přes garáž, sklepními okny nebo otvory, jimiž se skládá uhlí.
Tip: Zamykejte garážová vrata, dveře spojující garáž s obytnou částí a také ty, které vedou ke sklepům či na půdu.
Jak poznáte, že je třeba výměna
Závěsy (panty) - dveřní křídlo se svěsilo a drhne o zárubeň či podlahu; nejde zamknout zámek; střelka zámku (zasouvá se, když se vezme za kliku) nezapadá do zárubně.
Zámek - při otáčení klíčem přeskakuje mechanismus zámku; závora (vysouvá se, když se zamyká) nebo střelka se vysunují jen částečně nebo vůbec.
Cylindrická vložka - klíč lze zasunout jen částečně, nebo vůbec; při odemykání je nutné klíč povytáhnout a zase zasunout a hledá se správná poloha pro odemčení; při otáčení klíčem ve vložce se nic neděje; klíčem se pootočí o nepatrný úhel a dál nelze otáčet.
Štíty - kování není pevně uchyceno na dveřním křídle a při uchopení kliky se hýbe.
Pyramida bezpečnosti |