Skupina podvodníků chtěla připravit majitelku o dům za 40 milionů korun. Ilustrační snímek

Skupina podvodníků chtěla připravit majitelku o dům za 40 milionů korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dům za 40 milionů přepsal katastr na podvodníka. Majitelka byla v šoku

  • 520
Majitelka pražského činžáku, která si přeje zůstat v anonymitě, asi nikdy nezapomene na páteční večer v listopadu 2011. Zazvonil jí telefon a na druhém konci se ozval rozrušený hlas domovnice. Vyčítala jí, že prodala dům jinému majiteli, aniž by o tom řekla svým šedesáti nájemníkům.

Byl to pro ni šok. Dům nikomu neprodávala a jméno nového vlastníka v katastru nemovitostí ji nic neříkalo. Obrátila se proto na policii a právníky a nakonec se díky jejich včasnému zásahu podařilo podvodný převod vlastnictví zastavit.

"I když se vše podařilo včas odhalit a předběžným opatřením soudu podvodu zamezit, uběhlo půl roku, než majitelka mohla opět se svým majetkem nakládat a než došlo k vypořádání všech exekucí, jimiž 'bílý kůň' dům zatížil," popisuje okolnosti případu advokát majitelky domu Michal Buchta z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Může se hodit

Potřebujete poradit v oblasti nemovitostí? Naši odborníci Vám v naší poradně portálu Reality.iDNES.cz rádi zodpoví na Vaše otázky.

Chcete si koupit nebo pronajmout byt nebo dům? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat ze stovek nabídek z celé ČR v klidu domova.

Chybělo málo a skupina podvodníků mohla majitelku připravit o dům v hodnotě 40 milionů korun. Stačilo k tomu padělat ověřovací doložku k podpisu na kupní smlouvě.

Úředníci na katastru dům bez vědomí skutečné majitelky přepsali do vlastnictví jistého pražského živnostníka s několika exekucemi na krku. Jak se posléze ukázalo, byl to nastrčený 'bílý kůň', který sloužil gangu jako prostředník k dalšímu převodu nemovitosti. Využili také toho, že majitelka domu je Čechošvýcarka, která dlouhodobě pobývá v zahraničí.

Příběh přesně popisuje slabiny v systému převodu vlastnictví nemovitostí. Úředníci totiž neprověřovali pravost kupní smlouvy a podpisu majitelky, ani číslo občanského průkazu. Spokojili se s pouhým splněním všech formálních znaků a během necelých dvou týdnů zapsali do katastru nového majitele. Krátce nato se "nový vlastník" dokonce pokusil na dům získat mnohamilionový úvěr.

"Princip podvodu je jednoduchý: nový majitel požádá o úvěr, který zajistí nemovitostí. Jakmile se mu ho podaří získat, přestává komunikovat s bankou a dům může skončit v dražbě," dodává Michal Buchta.

Podvody v katastru budou od ledna výrazně složitější

Podvodům spojeným s nákupem a prodejem nemovitostí by do budoucna měl zabránit nový katastrální zákon, který by měl v rámci doprovodných předpisů k novému občanskému zákoníku platit od 1. 1. 2014.

Nový katastrální zákon zavádí bezpečnostní opatření chránící majitele nemovitostí před podvodníky. Ti vždy dostanou vyrozumění o podaném návrhu na vklad i o provedení vkladu v případě, pokud je někdo bude v katastrálním řízení zastupovat na základě plné moci. Ta bude muset být ověřená notářem či obecním úřadem.

Nepřehlédněte

Nový občanský zákoník

Současný občanský zákoník:

  • zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

Nový občanský zákoník:

  • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

Katastr o návrhu změn bude informovat vlastníky nemovitostí bezplatně poštou či prostřednictvím datové schránky do 24 hodin. Lidé žijící dlouhodobě v zahraničí, tedy i zmíněná Čechošvýcarka budou mít nově možnost zřídit si placenou službu hlídání změn, prostřednictvím které dostanou informace o případných změnách SMSkou či e-mailem.

"Nový občanský zákoník posílí jistotu kupců, kteří nemovitosti získají v dobré víře od prodávajících. V současné době občanský zákoník a katastrální předpisy výrazně straní osobě, která je skutečným vlastníkem nemovitosti. A to v podstatě bez ohledu na to, co je zapsáno v katastru nemovitostí," řekl vedoucí nemovitostního práva Deloitte Legal CE Martin Bohuslav.

Podle nového občanského zákoníku bude platit, že pokud skutečný stav neodpovídá tomu, co je zapsáno v katastru nemovitostí, nebude to nijak ohrožovat osobu, která nemovitost například koupí od osoby zapsané v evidenci jako vlastník. A to přesto, že tato osoba vlastníkem vůbec nebyla. V praxi to bude znamenat, že poctivý kupující se tak stane vlastníkem nemovitosti díky tomu, že se spolehl na údaje uvedené v katastru nemovitostí.

Do katastru se má také nově začít zapisovat i řada nových věcných práv k nemovitostem. Ta dosud v českém právním řádu neexistovala, resp. existovala v odlišné podobě a zavádí je až nový občanský zákoník, například právo stavby nebo výhradu práva zpětné koupě.

Nově má být rovněž zavedeno například tzv. právo stavby, které stanovuje pravidla pro stavby na cizím pozemku, na kterém má stavba stát.

Jak se bránit podvodům v katastru:

  • Již nyní zkontrolujte v katastru nemovitostí, zda jste u nemovitostí jako vlastníci skutečně zapsáni.
  • Pokud ne, zajistěte, abyste jako vlastníci zapsáni byli.
  • Po 1. lednu 2014 pravidelně (ideálně každý měsíc) kontrolujte svůj zápis v katastru nemovitostí. Sledujte, zda nedochází k nějakému neoprávněnému nakládání. Tuto skutečnost lze velmi snadno kontrolovat na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního - Nahlížení do katastru nemovitostí.
  • Pokud zjistíte, že byla zahájena neoprávněná transakce, okamžitě podejte na katastrálním úřadě tzv. námitku spornosti, která zabrání tomu, abyste o svou nemovitost přišli. Následně ovšem budete muset své právo ještě uplatnit u soudu.