David Strachan studoval nejdříve právo a obchod, pak ho začala zajímat architektura. Je velmi praktický, což ovlivnilo i to, že v mládí pracoval na farmách přátel a strýců ve Waikato, King Country a Taranaki, kde se donekonečna mluvilo o zemi a počasí, které ovlivňovalo vše: život lidí a zvířat, ale také úrodu. Kdo nerespektoval počasí, měl velké problémy.
Strachanovy domy proto důsledně zohledňují počasí v dané oblasti. Lze je snadno větrat, neohrožuje je vítr od moře, nabízejí teplo a také spoustu světla. David Strachan miluje prosklené plochy, neváhá třeba „vykousnout“ část střechy, aby dostal světlo dovnitř domu i v pozdním zimním odpoledni, nebojí se však ani umístit okno vysoko do výšky, aby majitelům zůstal dostatek soukromí s ohledem na sousedy, a přitom byl dostatek denního světla v interiéru.
Proto také do devátého dílu seriálu Novozélandské domy snů, jejichž průvodcem je moderátor Matthew Ridge, vybral obdobně řešené domy od svých kolegů.
Respekt k přírodě
Architekt Strachan si uvědomuje, že stavět domy na Novém Zélandě není vůbec jednoduché: často tu prší, bývá tu silný vítr i velká vedra. Proto je nutné přírodu respektovat. To ukázal i na domě od studia Herbst Architects, který je vsazený mezi husté koruny stromů. Kvůli jeho stavbě jich však padlo minimum.
Místo betonové základové desky byly použité dřevěné podpěry, takže stromy v okolí nic neomezuje. Prkna na fasádě mají připomínat kůru stromů, které chrání dům před nepříjemným silným větrem a solí od oceánu. Při pohledu z galerie patra můžete mít dokonce dojem, že jste v korunách stromů.
Dům vypadá jako dřevěná kůlna, stál však třetinu toho, co běžné stavby |
Obdobný respekt k okolí má i dům Offset Sheds od studia Irving Smith Architects, postavený v roce 2012 pro rodinu nadšeného surfaře. Terasu s velkým grilem lze uzavřít dřevěnou zástěnou a prosklenými okny chráněnými dřevěnými latěmi, které lze za pěkného počasí zvednout. Nahradí tak dokonce pergolu.
Všudypřítomný vítr nesmí majitele obtěžovat víc, než je nutné. Přitom velké prosklené plochy dokonce dovolují kolemjdoucím průhled domem na oceán, kterému stavba jinak brání.
Obdiv má David Strachan i pro „elegantní chatu“ na ostrově Moturua od Bossley Architects. Ačkoliv jde o projekt už z roku 1998, je komplex několika pavilonů, které na sebe navazují a respektují tvar pozemku, stále aktuální a nadčasový.
Každý pavilon má svou terasu a výhled na dvě strany,. Zasklení až ke střeše vpouští dovnitř spoustu světla. Pokud jej nechcete, stačí zatáhnout světlé závěsy…
Prázdninový dům Waipapa - okenice lze ovládat na dálku. Slouží pak jako pergola. Otevřít lze i stěnu za grilem a vznikne příjemná letní terasa..
Dům jako loděnice i rodinný přístav
Při navrhování domů pro klienty si architekt Strachan dokáže poradit jak s nepříjemnými podmínkami pozemku, tak i se zaměřením rodiny. Dům Boat Sheds je toho typickou ukázkou.
Pozemek má pouze 400 m2, na jedné straně se jeho hranice přímo dotýká vysoký dům. Majitelé jsou nadšení „mořeplavci“, vlastnili v době zakázky v roce 2013 hned 26 plavidel. A tak architekt rozdělil dům na tři stavby odkazující na loděnice, krajní vysunul tak, aby dům „odclonil“ od sousedů.
Do střechy „vykousl“ velký otvor, aby se do interiéru mohlo dostat i pozdně odpolední zimní slunce. Galerie v patře má prosklenou i podlahu, aby mohlo světlo proniknout celým domem.
Podobně spoustu světlo dokázal dostat i do vlastního domu v Aucklandu. A to přesto, že podlouhlý pozemek orientovaný od východu na západ lemují dva obrovité a vysoké domy, před domem vede silnice, po níž projede denně 20 tisíc aut…
Prosklená část střechy a štítové zdi nahrazují klasická okna. V obývacím pokoji je nahradila pásová vysoko pod stropem, aby zůstalo zachované soukromí před sousedy. Prosklená příčka odděluje interiér i od vnitřního bazénu, část lze dokonce otevřít, aby mohl dovnitř proudit příjemný vlhký vzduch – a vnučky byly pod dohledem…
„Příroda může pozvednout náš život,“ tvrdí architekt, který získal víc než 20 ocenění za svou tvorbu a vytvořil i skvělou rodinnou firmu.
„V roce 2014 jsme si s fantastickou podporou mé ženy Col a odkazem z pozůstalosti mých rodičů půjčili ´sračku´ peněz a postavili novou dílnu a kancelář. Hlavním cílem bylo spojit nejen architekturu, ale také stavební a krajinnou architekturu. Náš kancelářský design je o vytvoření skvělého místa pro naši pracovní rodinu, pro tvrdou práci, zábavu, pohodlí, jídlo, přátelství a zapojení našich kolegů a dalších designérů do sérií akcí a přednášek ´sdílené´ praxe,“ říká o své práci a tvorbě David Strachan.
Seriál Novozélandské domy snů můžete vidět od 10. listopadu každou neděli od 21:00 na Prima Zoom, opakování pak následující středu v 9:30.