O kousek blíže se minulý týden posunul projekt na výstavbu zcela nového městského centra na Rohanském ostrově v Praze-Karlíně. Pražští radní schválili takzvanou realizační studii, která obsahuje už i harmonogram prací.
Podle ní se má na "Rohaňáku" začít stavět příští rok a ostrov se bude plnit domy a parky následujících sedmnáct let. Dosud se plánování zadrhlo na odlišné představě města a developera, společnosti Sekyra Group, co zde vůbec bude stát.

Rohanský ostrov bude významnou pražskou oddychovou zónou. Hlavní město si tu prosadilo rozlehlé parky, ale také sportoviště, školku a velký podíl pěších cest na úkor silnic. Projekt počítá i s výstavbou lávek pro pěší mezi novými ostrovy. Podél břehu Vltavy povede dlouhá promenáda od Florence až do Libně.
Město například požadovalo mateřskou školu, sportoviště a také přímé pěší cesty ke stanicím metra v Karlíně a tyto své požadavky nyní prosadilo. Dělníci zde tak mohou až za 16 miliard vybudovat nové domy, ulice, parky a také dva nové ostrovy.
Ostrov, který není ostrovem
Právě blízkost řeky a možnost budovat ostrovy jsou významnou devízou pro developera, protože celý prostor zatraktivňuje. Mohl by do Karlína přivést lukrativní nájemníky z řad významných firem.
Rohanský ostrov nese svůj název přesto, že žádným ostrovem není. Jak je to možné? Území na sever od Sokolovské ulice totiž dříve obtékala řeka.

Není mnoho investorů, kteří by se mohli pochlubit tím, že nájemníci jejich budov budou mít z oken výhled na Vltavu. V Praze je jen málo prostor na březích řeky, které by takovou výstavbu umožňovaly. Projekt na Rohanském ostrově počítá s výstavbou spíše blíže k ulicím Karlína, podél řeky se počítá s oddychovou zónou.
Rohanský ostrov vznikl po roce 1550 na místě starého říčního nánosu. V předminulém století sahal od Těšnova až po dnešní Šaldovu ulici. Při rozsáhlé maninské regulaci ve dvacátých letech 20. století bylo koryto řeky, jež jej oddělovalo od pevniny, zasypáno.
Ačkoli si nově vzniklé území přímo říkalo o rozvoj, jeho budoucnost se ubírala jiným směrem. Ostrov se stal na dlouhá léta černou skládkou. V době výstavby pražského metra sloužily tyto prostory jako místo pro ukládání hlíny z výkopů.
Zeleň v novém centru města
To se změnilo až v roce 1999, kdy sem najely bagry. Strhly provizorní objekty, co zde v uplynulých desetiletích vyrostly, a odvezly většinu uložené suti.

Prahu v následujících letech čeká pravděpodobně nejrozsáhlejší výstavba, jakou pamatuje od dob budování socialistických sídlišť. V těsném sousedství centra, ve čtvrti Karlín, vyrostou desítky budov se stovkami bytů, kanceláří a obchodů. Zástavba se rozroste mezi Vltavou a Sokolovskou ulicí.
Postupně se zde jedna po druhé k nebi vztyčilo několik administrativních budov. Město sem natáhlo také cyklostezku. Velké části ostrova však stále dominuje pouze bujná vegetace a říční ptactvo vytlačené z jiných částí města.
Území o velikosti pěti Václavských náměstí se stane druhým centrem Prahy a na rozdíl od historického jádra hlavního města nabídne prý život v zeleni. "V jižní části území vzniknou plochy přírodní zeleně se sítí cest," popsal náměstek primátora Pavel Klega.
Do roku 2028 zde mají vyrůst bytové domy, obchody, kancelářské budovy, ale také park a plochy určené pro sportování. "Rohanský ostrov jako zelené centrum Prahy představuje z hlediska polohy i rozsahu jedinečnou investiční příležitost. Je největším multifunkčním projektem v sousedství historického centra hlavního města," plánuje developer Luděk Sekyra.
NOVÁ ČTVRŤ U VLTAVY V PRAZE-KARLÍNĚRozloha Rohanského ostrova: 196 442 m2 |