Petr se obrátil na právníka, který se specializuje na realitní právo. „Bylo mi nepříjemné jednat s rodinou, která má děti a možná se ocitla ve finanční nouzi, ale zároveň jsem si nemohl dovolit jim sponzorovat bydlení. Potřeboval jsem nájem k pokrytí hypotéky, kterou jsem si vzal při koupi bytu,“ popisuje těžkou situaci.
Nový občanský zákoník od roku 2014 ulehčil vystěhování neplatiče. Jakmile nezaplatí tři měsíce, je možné dlužníkovi vypovědět nájem s okamžitou účinností bez výpovědní doby a vykázat jej z bytu (tj. musí byt opustit nejpozději do měsíce od takového ukončení nájmu). Dříve vše trvalo až půl roku a déle (tři měsíce neplacení a výpověď s tříměsíční výpovědní dobou).
Prvním krokem proto bylo písemné upomenutí nájemníků, včetně upozornění na všechny právní následky neplacení nájmu, a to zejména nárůstu dlužné částky o úroky z prodlení, riziku soudního sporu a úhrady veškerých nákladů za soudní poplatky a právníka, včetně exekuce vyklizení bytu.
Nájemník může téměř všechno |
Bohužel, výzva zůstala bez reakce a ani další měsíc nájemné nebylo zaplaceno. Petr společně s právníkem rodinu osobně kontaktoval a na schůzce si vše vyříkali s tím, že pronajímatel jim nabídl možnost uzavření dohody o skončení nájmu v reálném termínu, kdy si rodina zajistí u příbuzných bydlení a přestěhování svých věcí. Řádné ukončení nájmu je nejdůležitější pro další postup.
Dohodu o ukončení nájmu nakonec písemně uzavřeli, a to zejména díky tomu, že pronajímatel uvedl pádné argumenty, zejména svoje nepochybné právo domáhat se nároků soudní cestou, což by mělo za následek radikální navýšení již existujícího dluhu na nájemném. Nájem měl do měsíce skončit.
„Bohužel v průběhu tohoto měsíce nic nedoplatili, ani nepotvrdili termín svého vystěhování z bytu a předání klíčů,“ popisuje Petr. Protože ho tížila hypotéka, kterou musel nyní splácet z vlastního příjmu, začal jednat. „Rezervoval jsem místo na ubytovně a objednal stěhováky na první den po skončení nájmu. To vše jsem rodině napsal v dopise a informoval je i telefonicky.“
V určené datum se opravdu sešli u domu pronajímatel, právník i stěhováci. Rodina, která byla s touto situací dopředu srozuměna, nakonec dobrovolně předala klíče od bytu, odnosila své věci a vlastním autem odjela, aniž by ubytovnu využila. Do bytu se tedy do měsíce mohli nastěhovat noví nájemníci, neboť stávající nájemní vztah byl řádně ukončen.
Dluh tříměsíčního nájemného ovšem pronajímatel dosud na rodině vymáhá soudní cestou. Soud mu sice jeho pohledávku z titulu dlužného nájemného bez dalšího přiznal, bohužel však nájemníci podle všeho žádný majetek nemají. Jediné, co nyní pronajímateli zbývá, je exekuce, ale ta nemusí být vždy úspěšná.
Vyřeší problém s neplatičem vysoká kauce?
„V dnešní době je prakticky nemožné žádat po nájemnících víc než jednu měsíční kauci. Nabídka převyšuje poptávku a taková nemovitost by se velmi těžko pronajímala. Kauce v tomto případě proto pokryla jen jeden nezaplacený nájem a majiteli zbyl ještě značně velký dluh,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel společnosti Home Institute, která se věnuje správě nemovitostí.
Jak na neplatičeZákon nahrává neplatičům. Víme, jak sepsat neprůstřelnou nájemní smlouvu |
„Vypovědět nájem s okamžitou účinností je možné vždy po třech měsících, kdy nájemník nezaplatil, bez ohledu na výši kauce. Z kauce je možné pokrýt vzniklý dluh nájemce, případně jeho část a náklady na odstranění škod v bytě, které nájemník způsobil.“
Kdo se nechce o pronájem nemovitosti sám starat a řešit případné nepříjemnosti, může svůj byt či dům svěřit odborníkům ze správy nemovitostí. Za službu se platí fixní měsíční poplatek, který se započítává do nákladů pro výpočet daně z příjmu. Platí se jen v měsících, kdy je nemovitost pronajata.
Součástí správy nemovitosti je především důkladné prověřování nájemníků. Prevence je totiž jediná efektivní cesta, jak se vyhnout problémům s neplatiči. Jakmile neplatiče nastěhujete do bytu, je velmi těžké je vystěhovat nebo vymáhat dlužné nájemné.
Správa nemovitosti zahrnuje:
- Nalezení nájemníků a jejich evidence
- Právní servis při zajištění nájemních smluv
- Předání bytu a další komunikace s nájemníky
- Převod elektřiny, plynu na nájemníka
- Kontrolu plateb nájemného na účtu
- Pravidelnou kontrolu bytu, údržbu a opravy
- Vymáhání pohledávek a další služby