Hřbitov Hollywood Forever, založený v roce 1899, je místem posledního odpočinku mnoha zakladatelů, celebrit a hvězd Hollywoodu. Je zapsaný v Národním registru historických památek a součástí filmových příběhů, například LA Story, The Young and Dead a dalších.
Dodnes jde o stále fungující hřbitov proslulý i pořádáním pikniků a promítáním filmů na stěny centrálního mauzolea, v rámci akce Cinespia. Populární je tu i cvičení jógy podél 40 metrů dlouhého zrcadlového bazénu, na jehož konci na plošině z bílé žuly před velkou bílou stěnou, zvýrazněnou mosazným profilem, spočívá sarkofág Douglase Fairbankse staršího.
Vysvětlením těchto aktivit je buddhistické a hinduistické učení, že hřbitov neboli Charnal je příznivým místem zábavy, kde se účastníci musejí postavit proti smrtelnému osudu, strachu ze smrti a averzi vůči neustálým změnám.
Návštěvníci z celého světa sem přijíždějí vzdát hold hollywoodským legendám Zlatého věku, k nimž patří Judy Garlandová, Cecil B. DeMille, Rudolph Valentino, Douglas Fairbanks a stovky dalších, včetně českých emigrantů.
Neobvyklým romantickým příběhem fascinovala po celá desetiletí tajemná žena v černém, která k náhrobku Valentina doručila každoročně jedinou růži a zmizela. Její identita byla nakonec odhalena, šlo o Ditru Flameovou, ke které byl galantní herec laskavý, když byla nemocnou malou dívkou.
Tento hřbitov je zajímavý nejenom rozmanitostí náboženství, ale i svou polohou, která nabízí pozadí sousedícího studia Paramount a zároveň výhled na ikonický nápis Hollywood. To vše je nejlépe k vidění od soukromého mauzolea pro Williama Andrewse Clarka, Jr. a jeho rodinu na ostrově uprostřed umělého jezera. Podle návrhu architekta Robert D. Farquhara bylo dokončeno v roce 1921.
Kam za věčným odpočinkem
Mezi mrakodrapy v městské části Westwood je utajený miniaturní hřbitov „Pierce Brothers Westwood Village Memorial Park and Mortuary“. Odpočívají tady věčným spánkem superhvězdy stříbrného plátna. K prominentům patří Marilyn Monroe, Truman Capote, Ray Bradbury, Hugh Hefner atd.
Zakladatel Playboye si své sousedství v kryptě vedle ikonické krasavice prý předplatil za jeden milion dolarů. V současnosti je možno pořídit si tady nesmrtelnost levněji. Nabídka pohřebních služeb začíná od sedmi tisíc dolarů, ale bez nároku na umístění.
Mezi zastávkami u stovek místních hřbitovů nesmí chybět ani mramorový hrob Michaela Jacksona v Glendale. Zdejší Forest Lawn nabízí obyčejným lidem nemovitosti, tak jak je zvykem, bez příkras, jen s jednoduchou pamětní deskou položenou na zemi. Nejde o žádný nový div světa, ale jen o potřebu pohřbít a zaznamenat památku na statisíce lidí na ploše jen několika stovek akrů.
Podívejte se na nejzajímavější hřbitovy světa, jsou úžasné |
Za hroby s QR kódem
Bez auta se tady nedá nikoho navštívit. Proto celým hřbitovem vedou široké vyasfaltované silnice. U vjezdu je možno si vyzvednout tištěný seznam hrobů, včetně QR kódu, který usnadní pozůstalým hledání, ovšem s výjimkami. Díky paparazzim jsou místa celebrit začerněná podobně jako u důležitých vojenských a policejních dokumentů.
Vyrovnané náhrobky vojáků ve Westwoodu, to vše na armádním pohřebišti ve vyrovnaných zástupech, to jen potvrzují. Ve městě, kterému vládne individuální motorismus, nesmí chybět ani neobvyklé pohřební vozy.
Na poslední jízdě aspoň připomenou důležitost, i když zemřelým je to už jedno, jestli se na poslední cestě projedou výtvorem slavného „Custom design“ od George Barrise, anebo jeho následovníků. Vývoj architektury smrti je dobře reprezentován tím, jak byly hřbitovy v průběhu let navrhovány a stavěny.
Vyvinuly se různé metody a návrhy, aby vyhovovaly měnícím se sociálním, kulturním a geografickým krajinám smrti. Tady je k vidění doposud osvětlující, zářící reflektory třpyt pozlátka Hollywoodu. Ať už jenom v materiálech od leštěného mramoru, ozdob z mědi až po jejich napodobeniny. Nechybí ani důležité detaily, kterými je výměna čerstvých květin od ctitelů a ctitelek nebo otisk rudé rtěnky vyzývavých rtů na náhrobku.