Dvojčata měla vydržet i náraz Boeingu 756, ale nikdo nepočítal s tím, co dokáže obrovské množství hořícího paliva, kde se bude teplota pohybovat až kolem tisíce stupňů. To ocel nevydržela, ale ani protipožární materiály.
Začal se však měnit i vzhled mrakodrapů, lidem se „homogenizace“ měst začala tak trochu zajídat, měli pocit, že se „krabice“ mrakodrapů podobají jedna druhé jako provozovny McDonald’s. Hlavně v Asii, ale třeba i v Dubaji se podoba mrakodrapů začala inspirovat místní kulturou a historií.
Typický příklad? Dvojvěž Petronas Towers byla postavená v roce 1998, přitom status města získal Kuala Lumpur teprve v roce 1972. Věže spojuje most, jehož řešení představovalo velmi náročný technický úkol kvůli poryvům větru a pohybu věží s výškou 451 metrů. Fasáda stavby připomíná ručeně pletené košíky.
Luxus místo rybářské vesničky
Odkaz na minulost představuje i slavný hotel Burdž al-Arab, dodnes jeden z nejdražších a nejslavnějších hotelů světa z roku 1995. Jeho tvar připomíná napjatou plachtu plachetnice. Ačkoli má výšku 321 m, je zde jen 28 pater, to proto, že patra mají dvojnásobnou výšku oproti normálu, aby se do něj vešly velké luxusní apartmány, vždyť nejmenší apartmá zaujímá plochu 169 m2, největší 780 m2.
Hotel vznikl na uměle vytvořeném písečném ostrově, který spojuje s pevninou most. Základy budovy na umělém ostrově sahají 40 až 45 metrů do mořského dna. Budově se někdy přezdívá i „Alláhův prst v Perském zálivu“. Město přitom ještě v šedesátých a sedmdesátých letech bylo jen rybářskou vesnicí, proto tvar plachty.
Thajský Bangkok zase sáhl po symbolu celého státu, slonovi. Jeho podobu dostal mrakodrap z roku 1997 a výškou 102 m. Elephant Tower má 32 podlaží. Ohromující mrakodrap Taipei 101 byl první, který svými 508 m překonal půlkilometrovou výšku. Je prý inspirován tvarem pagody, jiní tvrdí, že jde o podobu nezdolného bambusového stonku.
Má vykrojené rohy, aby se snížilo množství vzduchových vírů, a navíc 800 tun vážící kyvadlo, které vyvažuje mezi 87. a 91. patrem poryvy větru (že by se architekti nechali inspirovat českým Ještědem?). Pagodou je inspirován i mrakodrap Jin Mao Tower v Šanghaji s výškou 421 m z roku 1999 a 88 patry.
Historie mrakodrapů začala položením těžké knihy na ptačí klec |
Evropa versus ekologie a komunikace
Hlavně v Německu nebo Londýně začaly na přelomu tisíciletí vznikat stavby, jejichž autoři už přemýšleli nejen o vzhledu a bezpečnosti, ale i o energeticky neutrální budoucnosti, objevovaly se zelené střechy a fasády či propustné chodníky.
Při vyslovení označení 30 St Mary Axe z roku 2004 si možná nic nepředstavíte, ale pokud se použije název „Okurka“, už budete vědět. Tato ikonická stavba se stala symbolem Londýna do té míry, že všechny nové budovy musí respektovat, že nesmí zaclonit pohled na tuto originální stavbu. Pokrývá ji 7 429 skleněných rovných tabulí, které přitom budí dojem zaoblení.
Architekt Norman Foster zde opět prokázal, jak je důležitá komunikace mezi lidmi, kteří zde pracují, ale i těmi kolem budovy. Před Okurkou je náměstí, volný prostor s kavárnami, který se v okamžiku, kdy vyjde slunce, zaplní lidmi.
Seriál Mrakodrapy můžete sledovat na televizní stanici Prima Zoom vždy v neděli ve 23:00, opakování ve středu v 16:50.