VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

  1:36aktualizováno  1:36
Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta Centr na břehu Finského zálivu v Petrohradě. Unikátní výstavba pomocí speciálních jeřábů si vyžádala od stavbařů maximální preciznost i odvahu.

Náročnost stavby nebyla jen v její výšce, ale především v povětrnostních podmínkách. Teploty zde klesají až k minus 32 °C a rychlost větru překračuje 130 km/h. To si samozřejmě vyžádalo speciální techniku.

Lachta Centr je dominantou Petrohradu.

Firma Renaissance Construction nasadila na stavbu mrakodrapu, který stojí asi deset kilometrů od centra Petrohradu, tři věžové otočné jeřáby typu Liebherr 710 HC-L 32/64 Litronic a jeden jeřáb Liebherr 357 HC-L 12/24 Litronic.

„Jeřáby šplhaly pomocí hydraulického zařízení po vnější fasádě i uvnitř věže,“ vysvětluje Pavel Buriánek ze společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ. Tři věžové otočné jeřáby měly maximální nosnost 64 tun a rychlostí zdvihu až 176 metrů za minutu. Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a postupu stavebních prací. Velmi náročný byl i servis včetně odstraňování ledu a sněhu na ramenech jeřábu.

Fotogalerie

Stavbu navrhl architekt Tony Kettle z britského studia RMJM, projekt realizovala ruská firma Gorprojekt, která spolupracovala i s dalšími, zejména zahraničními firmami. Koncem roku 2018 byl Lachta Centr (ang. Lakhta Center) certifikován podle kritérií pro ekologickou účinnost na LEED Platinum.

Z prvního místa nejvyšší evropské budovy sesadil moskevskou Věž Federace (Východní věž - 374 m), na třetím místě je OKO (Jižní věž - 354 m), na čtvrtém Mercucy City Tower opět v Moskvě (339 m). Teprve páté místo patří londýnskému „Střepu“ (The Shard - 310 m), který sklidil velkou nelibost prince Charlese, který jej označil za ohromnou slánku.

Mrakodrap ve tvaru plynového plamene

Stavbu zaplatil Gazprom, největší vývozce zemního plynu na světě. A tak není divu, že mrakodrap má tvar plynového plamene, který se k vrcholu zužuje. Přezdívá se mu i Věž Gazprom. Obyvatelná část sahá do výšky 353 metrů, kde je 87 pater, zbývající tvoří špička v podobě plamene.

Pro transport návštěvníků slouží celkem 34 rychlovýtahů od švýcarské společnosti Schindler, které dosahují rychlosti až 30 km/h, pod stavbou je připraveno 1 800 parkovacích míst. Většinu pater zabírají kancelářské prostory, ale nechybí zde ani vědecké a vzdělávací centrum, koncertní haly, planetárium či restaurace s vyhlídkovou plošinou v nejvyšším obytném podlaží (353 m).

Povětrnostní podmínky jsou na břehu Finského zálivu pro stavbaře velmi náročné....

Stavba byla zahájena v roce 2012, dokončena v roce 2018. Kromě samotného mrakodrapu zde současně probíhala také výstavba víceúčelové budovy s kancelářskými, sportovními a volnočasovými prostorami. Také zde bylo nasazeno dalších šest věžových otočných jeřábů se značkou Liebherr. Tato společnost spolupracuje při výstavbě výškových budov po celém světě včetně Česka.

„V České republice teď stojí zajímavý jeřáb Liebherr 150EC-B6Litronic na projektu Šumavská v Brně. Jde o samostatně stojící jeřáb s výškou háku 94 m. Jeřáby s touto značkou se podílely i na výstavbě nejvyšší budovy v České republice, AZ Tower v Brně nebo V Tower v Praze,“ upozorňuje Pavel Buriánek.

Autor:
Témata: Petrohrad, Gazprom, Moskva

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Ze zdevastovaného domu vznikl moderní, který ctí styl a barevný soulad

Citlivé plánování rozměrů, členění a umístění otvorů v rámci fasády umožnilo...

Neobvyklý přístup přivedl architektku a klientku v jedné osobě Eriku Werresovou k holistickému pojetí renovace rodinné...

Pro dům v Kalifornii našli inspiraci ve vile Tugendhat i v Japonsku

Zajímavým exteriérovým prvkem budovy jsou „převisy“, které chrání interiéry...

Světově proslulý vědec Francisco J. Ayala s neméně slavnou manželkou a zakladatelkou společnosti Pangea World,...

Na trojúhelníkový pozemek potřebovali atypický dům. Má tvar oblouku

Nestandardní pozemek trojúhelníkového tvaru byl pro architekty tvrdým oříškem,...

Atypických domů, zejména těch postavených do oblouku, je jako šafránu. Možná na první pohled komplikovaná stavba nebyla...

Najdete na iDNES.cz