Původně se mrakodrapy stavěly jako kancelářské budovy, teprve v roce 1964 vznikly v Chicagu dva kruhové mrakodrapy s 900 byty (Marina City), každý byt měl balkon. Poprvé tak začaly být výškové stavby zajímavé i pro bydlení.
Chicago dnes pokračuje v trendu mrakodrapů určených pro bydlení. Nová luxusní obytná budova s výškou 223 m představuje dominantu, která ukotvuje jižní konec historické Michigan Avenue.
Ve spojení se stávajícími a připravovanými věžemi Museum Parku tvoří významné výškové seskupení na křižovatce ulic Rooseveltova a Michigan Avenue a doplňuje městskou zástavbu na Randolph Street na severu.
„Budova je důkazem výjimečného designu, inženýrství a provedení a vyjadřuje přesvědčení naší firmy, že dokonalosti lze dosáhnout pouze tehdy, když jí nelze nic vzít,“ řekl Evan Jahn, prezident společnosti Jahn, při otevření nové stavby.
Výhled i technologie
Návrh budovy 1000M je příkladem odpovědnosti vůči městu díky inovativnímu začlenění do sousedních staveb a okolí. Budova se postupně rozšiřuje v severovýchodním a jihozápadním rohu, což umožňuje, aby její podlahová plocha přešla z efektivního obdélníku v základně do rozlehlého rovnoběžníku v 73. patře.
Díky tomu mají i jihozápadní byty vynikající výhled na Michiganské jezero a areál muzea. Seskupení organických křivek a šikmých rohů kopíruje siluetu budovy a vytváří příjemné, osobité obytné prostory.
V horní části budovy je umístěno nezbytné technické zázemí a vybavení orientované na východ, které zvyšuje funkčnost a estetickou soudržnost s architektonickou krajinou města. Součástí budovy 1000M je i nejvýše položený salonek v Chicagu, který je přístupný rezidentům a nabízí jedinečný výhled na Michiganské jezero, Grant Park a panorama města.
Ve spolupráci s interiérovou designérkou Karou Mannovou vznikla v budově 1000M řada rezidencí, od zajímavě navržených studií až po prostorné penthousy se třemi ložnicemi, které ztělesňují špičkový design a sofistikované městské bydlení.
Vrcholy mrakodrapů se mění v andělské zahrady. Jsou to města ve městě |
Obyvatelé domu 1000M mají pohodlný přístup do luxusních přízemních vestibulů jak z ulice, tak z důstojného krytého vjezdu na západní straně, který navazuje na garáž pro 325 aut v sedmi podlažích nad Michigan Avenue. V horní části garáží je společné sociální zázemí s bazénem na střeše, kabinami, grily a společenskými prostory, kde se mohou obyvatelé domu scházet a odpočívat.
Urbanistická odpovědnost je vidět zejména na pečlivé tvarování věže, které je odvozeno od jejího vztahu k přilehlým budovám. Developer získal budovu 1006 S. Michigan Avenue, což umožnilo nové stavbě volně „dýchat“.
O projektuKlient: 1000 South Michigan Equities, LLC Architekt: Mgr: Architekt: Jahn/ Helmut Jahn FAIA, Philip Castillo FAIA, Lynda Dossey AIA, Peter Hayes, Lucie Rigaldies Stavební konzultant: Magnussen Klemencic Krajinářský architekt: Mgr. Site Design Group Interiéry: Mgr. Kara Mann Design Generální dodavatel: McHugh Construction Hrubá zastavěná plocha: 1 059 788 m2 Hrubá uzavřená plocha: 901 667 m2 Počet bytů: 738 Počet parkovacích míst: 325 Počet podlaží: 73 Výška budovy: 223 m |
O společnosti JahnJahn je mezinárodní architektonická kancelář s 60 lety zkušeností, která se specializuje na komerční, vícebytové, vládní, institucionální a dopravní stavby. Tato firma se sídlem v Chicagu ctí dokonalý design, který prosazoval už její zesnulý vedoucí Helmut Jahn (1940-2021), a spolupráci tvůrců, odvážlivců a designérů, kteří byli dlouhou dobu základem úspěchu firmy. Pod vedením prezidenta Evana Jahna a výkonných ředitelů Philipa Castilla, FAIA, Stevena Cooka, FAIA, a Scotta Seyera, AIA, LEED AP spojuje Jahn přání klienta dosáhnout výrazné architektonické identity s disciplinovanou technickou odborností, závazkem k odpovědnému projektování a neustálým zapojením zadavatele. Jahn je autorem významných a oceňovaných projektů na čtyřech kontinentech, včetně 50 West Street na Manhattanu, knihovny Joe a Rika Mansueto na Chicagské univerzitě, terminálu letiště Suvarnabhumi v Bangkoku, centrály Bayeru v Leverkusenu, budovy Japan Post v Tokiu, VEER Towers v Las Vegas a Sony Center v Berlíně. |