Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Za dva měsíce mohou bydlet stovky lidí v novém. Je třeba vůle a peníze

V době války se mnozí muži i ženy na Ukrajině chopili zbraní, a to i část architektů ze studia Balbek bureau. Další vzali do rukou tužky a velmi rychle připravili systém RE: Ukraine, moduly pro ubytování uprchlíků či těch, kteří přišli o své domovy v případě přírodních katastrof.

Podle architektů ze studia Balbek bureau nesmí v projektu chybět ani hřiště nebo veřejné prostory, kde se mohou lidé scházet. | foto: Archiv soutěže Interiér roku

Projekt RE: Ukraine představil nedávno v Praze architekt Borys Dorogov, kterého válka zastihla v Portugalsku. Přesto se spojil s kolegy a během měsíce přišli společně s řešením, které může pomoci nejen uprchlíkům z postižených oblastí. Při práci vycházeli architekti studia Balbek bureau ze zkušeností po roce 2014, kdy po anexi Krymu a válce na Donbasu zasáhla východní Ukrajinu válečná vlna a vznikaly první tábory pro uprchlíky. Poučili se i ze zkušeností ze světa.

Borys Dorogov v Praze - za ním jsou vidět fotografie provizorního ubytování po válce na Donbase, kde ubytovací buňky připomínají spíš garáže.

Stanové tábory nebo plechové provizorní domky, které vypadají spíš jako garáže než důstojné ubytování, jsou však podle ukrajinských architektů pro dočasné bydlení nevhodné.

Už kvůli rozměrům, „standardem“ na člověka bylo zatím na Ukrajině pět metrů čtverečních, nový systém počítá s 12 m2 a dostatečným prostorem kolem, takže konečný projekt připomíná moderní satelit s veřejným prostranstvím, hřišti i chodníky. V tom má Ukrajina výhodu, s plochou zde nemusejí šetřit.

„Socializace, zejména v novém prostředí, má pozitivní vliv na psychický stav člověka. Možnost najít si nové přátele, být mezi svými lidmi posiluje duševní zdraví. Proto je při navrhování dočasných sídlišť důležité vyčlenit zóny pro veřejné místnosti, centra a náměstí,“ vysvětlují na svých stránkách architekti ze studia Balbek.

RE: Ukrajina

Projekt RE: Ukraine představuje modulární městský systém pro dočasně vysídlené obyvatele. Jeho cílem je zachovat důstojný životní styl pro lidi, kteří se ocitli v nouzi. V Praze jej Borys Dorogov představil českým a slovenským architektům v dubnu na mezinárodním kongresu Living Forum, který se konal v pražském Centru současného umění DOX, v jehož závěru byli už tradičně vyhlášeni vítězové soutěže Interiér roku. Sám Dorogov předával hlavní cenu společně s jejím tvůrcem, designérem Václavem Mlynářem.

Cena i rychlost stavby jsou důležité

Architekt Borys Dorogov představil koncept i materiály, které jsou pro stavbu modulárního ubytování vhodné. Domky mohou být maximálně dvoupodlažní, musí se rychle postavit a také být cenově přijatelné.

„Snažili jsme se využít základní postupy, které se u nás používají, proto jsme konstrukci navrhli z dřevotřísky. Pokud by dřevozpracující závody kvůli válce nefungovaly, musíme mít náhradu. A tak vznikly tři verze materiálů, dřevotříska, galvanizované kovové profily nebo univerzální SIP panely,“ vysvětluje architekt Dorogov.

Podle architektů ze studia Balbek bureau nesmí v projektu chybět ani hřiště nebo veřejné prostory, kde se mohou lidé scházet.

Jednotlivé moduly mají stejnou velikost, přibližně 22 m2, ale různé funkce. Slouží jako pokoje, kuchyně, koupelny a toalety nebo veřejné prostory určené pro setkávání lidí, ale například i pro školní výuku. Až ze šesti lze vytvořit různé sekce. „Na jednoho člověka jsme získali celkem 50 metrů čtverečních, tedy desetkrát více, než je standard,“ říká hrdě architekt Dorogov.

Některé domy mají jedno patro, jiné dvě, to dovoluje, aby každá vesnice byla trochu jiná a odvíjela se od počtu a charakteru obyvatel. Záleží na složení obyvatel, zda převažují jednotlivci, velké rodiny nebo zda mají s sebou i domácí mazlíčky (s nimi mnozí přijeli i do Česka). Právě důraz na individualitu je velkou předností tohoto projektu.

Domky mohou mít maximálně dvě podlaží, jedno „městečko“ může pojmout až osm tisíc obyvatel.

A cena? Jeden metr čtvereční vychází od 350 do 550 dolarů, při současném kurzu koruny přibližně ne 8 100 až 12 700 korun. Náklady se mohou lišit v závislosti na lokalitě, technických podmínkách a konfiguraci sekcí. Už dnes přicházejí peníze z celého světa na vybudování „vesniček“ na Ukrajině. V jedné může bydlet až osm tisíc lidí.

Stavba malého městečka by se měla na „zelené louce“ zvládnout za dva až tři měsíce, pak by se mohli lidé už nastěhovat. Investory uprchlických táborů se mají stát neziskové organizace, mezinárodní společenství nebo vlády jednotlivých zemí.

Současná situace

Od vaší návštěvy v Praze uplynul téměř měsíc, jaká je dnes situace s výstavbou modulárních domků?
BD: Minulý týden jsme začali pracovat na další fázi projektu RE:Ukrajina. Naše iniciativní skupina má postavit pilotní část pro 15 vysídlených rodin. Pilotní projekt je potřeba k tomu, aby se ukázaly obytné bloky, vyzkoušelo se tempo výstavby a experimentovalo se s technologiemi výstavby, aby se našla nejlepší varianta z hlediska času, nákladů na práci a energetické účinnosti.

Pilotní modul nám dá možnost získat upřímnou zpětnou vazbu od lidí, pro které jsme RE:Ukrajinu původně vytvořili. Náš tým bude analyzovat interakci obyvatel mezi sebou a s prostorem a s ohledem na jejich připomínky projekt optimalizovat.

Borys Dorogov vysvětluje v Praze koncept RE: Ukrajina.

Kromě toho jsme před týdnem oznámili, že v Ternopilské oblasti vznikne modulární městečko v rámci systému RE:Ukrajina. Dočasné sídliště pro 5 500 obyvatel bude u města Zbaraž.

Modulární městečko bude mít rozvinutou infrastrukturu a poskytne pracovní příležitosti pro vysídlené obyvatele. V místě budou obchody, stravovací zařízení, mateřské školy a základní škola. U řeky bude umístěna rekreační oblast.

Projekt bude realizován za podpory Made in Ukraine, charitativního fondu Ukrajinská rodina, starosty města Zbaraž a ternopilských podnikatelů. Náš tým již vypracoval územní plán osady. Iniciátoři projektu nyní hledají finanční partnery a odborníky na úpravu krajiny.

Na přednášce jste řekl, že je důležité, aby byly domky vybaveny podle jejich uživatelů, tedy individuálně, nábytek by měl být snadno a rychle sestavitelný. Zmínil jste IKEA, došlo k nějaké dohodě, že by se mohla tato společnost stát sponzorem?
BD: Ano, jednáme s touto společností o tom, aby pilotnímu projektu dodala nábytek a další požadované designové prvky podle specifikace projektu.

Olena, manželka prezidenta Volodymyra Zelenského, je architektka; s ním jste již jednali, uvažujete o tom, že by se stala „ambasadorkou“ projektu?
BD:
V případě pilotního projektu je část financování na naší straně. Již jsme vytvořili vstupní stránku s výzvou pro vlastníky pozemků, finanční partnery a dodavatele. Pokud jde o další akce, pracujeme na projektu NFT, který nám pomůže pokrýt některé náklady na výstavbu. Hledání investorů pro ostatní projekty řeší především místní úřady.

S ohledem na publicitu, hlas a hodnoty Oleny Zelenské bychom ji považovali za „ambasadorku“ projektu, ale neomezujeme se jen na její osobnost.

Borys Dorogov vysvětluje v Praze koncept RE: Ukrajina.

Máte představu, jak dlouho vaše domy vydrží, s ohledem na životnost použitých materiálů a technologií? Lze domky případně přemístit na jiné místo?
BD:
Jak uvádějí výrobci stavebních technologií, domky by mohly vydržet pět až deset let v závislosti na podmínkách, v nichž budou využívány. Podle našich plánů budou stávající stavby demontovány a znovu využity jako bydlení pro zemědělské dělníky v období setí nebo sklizně, vojenské prostory nebo dočasné ubytování v blízkosti poškozených budov v rekonstrukci.

Kromě válek se ve světě vyskytují i jiné humanitární nebo přírodní katastrofy, povodně, požáry, zemětřesení, mohou být tyto domy použité i v těchto případech, byly by nutné nějaké úpravy například s ohledem na klima dané země?
BD:
Domnívám se, že je lze použít v zemích s odlišným klimatem nebo ekologicko-geologickými podmínkami, je však nutné dodržet každý konkrétní stavební zákon, kde by se domy stavěly podle systému RE:Ukraine.

Na Ukrajině zůstala řada vašich kolegů, někteří o bojují, máte informace o tom, zda jsou všichni v pořádku?
BD
: Ano. Jsem s týmem v kontaktu a každotýdenní pondělní hovory týmu jsou účinným nástrojem, jak se s každým pozdravit a popovídat si, přestože dočasně žije na jiném místě.

Projekt RE: Ukrajina počítá nejen s domky, ale také zelení, veřejným prostorem, cestami, hřišti a chodníky.

A co dodat na závěr? Snad to, že podobné moduly by měly být připravené i v dalších zemích, včetně Česka. A nejen kvůli uprchlíkům, záplavám nebo tornádu. Bohužel příroda dokáže zničit nečekaně spoustu domovů. A co bezdomovci? Současná ekonomická krize jejich počet určitě nesníží, naopak.

A bydlet ve stanech opravdu nelze. S modulárními domky by to nemusel být až takový problém, architekti ze studia Balbek nabízejí k dispozici zdarma veškerou stavební dokumentaci.

A jak říkají autoři projektu RE: Ukraine.: Hlavním úkolem, který si klademe, je udržet si důstojný životní styl. Musíme zajistit obvyklý a zdravý životní styl a důstojné podmínky v dočasném bydlišti lidí, kteří přišli o domov. Je možné vzít člověku dům, ale není možné to udělat s důstojností člověka.

Balbek bureau

Studio interiérového designu a architektury Balbek Bureau založil ukrajinským architektem Slava Balbek již před 13 roky. Studio navrhuje komerční a firemní prostory v Evropě, v USA, v Číně i na Slovensku.

Získal již řadu mezinárodních ocenění: Hospitality Design Awards, Design Best of Year, IIDA Global Excellence Awards, Architecture MasterPrize, The Restaurant & Bar Design Awards.

  • Nejčtenější

O výhled nelze souseda připravit. Proto přišel zákaz patrových domů

Pády ze schodů mohou být legrační v groteskních komediích i strašidelných hororech. Ve skutečném životě jsou uklouznutí...

Při opravách propadal beznaději. Po dvou letech se konečně krásně vyspí

Seriál S bratrem jsme už jako malí kluci chatařili. Tehdy jsme k tomu ale neměli vztah. Povinné víkendy s rodiči se nám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uklízení milují. Je to pro nás relax, říkají mladí herci. Ukázali, jak bydlí

Premium Když se Kateřina Marie Fialová a Kryštof Krhovják během zkoušení inscenace Petr Pan dali dohromady, začali shánět...

Tvrdá zkušenost je neodradila. Věří, že dům jim bude sloužit 50 let

Tomáš s Janou koupili parcelu, postavili si na ní montovaný domek a začali plánovat svůj vysněný nový domov. S první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z chaty se stal soběstačný dům, který rodinu zachránil před pandemií

Nejnovějším projektem Studia Schicketanz pod vedením Mary Ann Schicketanz je udržitelný dům s výhledy na Tichý oceán....

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Dřevostavba předčila jejich očekávání, tepelné čerpadlo byla skvělá volba

Byla to vlastně náhoda. Když se mladí manželé rozhodli pořídit si svůj první společný dům, jak se říká na „zelené...

Dva bazény, tak si představuje Ital luxusní dům pro Američana

Není developer jako developer. Alessandro Cajrati Crivelli stojí za domy i celými čtvrtěmi měst, kterým dává zcela...

Některá plastová okna dopadla v testu bídně, přesto odpovídají normám

Knížecích rad o nošení svetrů a snížení teploty v interiéru si veřejnost moc necení. O to více hledá doporučení...

Za dva měsíce mohou bydlet stovky lidí v novém. Je třeba vůle a peníze

V době války se mnozí muži i ženy na Ukrajině chopili zbraní, a to i část architektů ze studia Balbek bureau. Další...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...