Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Místo rozpadlého statku mají úžasnou moderní usedlost i s biotopem

Původní zchátralý dům v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na Vysočině proměnili architekti s majiteli v usedlost v minimalistickém stylu s čistým designem, který zůstává v souladu s místním prostředím.

Místo bazénu, který se do dané lokality ani nehodí, dali majitelé přednost biotopu. | foto: Jiří Ernest

„Hmotově dům U Lípy v Blatinách vychází z původního tvaru stavení, které zde bylo. Je strohý, jasně čitelný, respektuje terén,“ vysvětluje architektka Martina Sladká ze studia Maviom z Nového Města na Moravě. Hlavním projektantem byl František Laštovička z UNI Projektu ze Žďáru nad Sázavou.

Původní statek už nebylo možné zrekonstruovat.

Původní statek už nebylo možné zrekonstruovat.

„Nechtěli jsme se v žádném případě odchýlit od původní stavby. Snažili jsme se respektovat podstatné a nebát se přiznat, co je nové. Je to statek, který vychází z lidové architektury, ale je opravdový. Žádná kulisa a hra na repliku něčeho, co by bylo falešné,“ dodává Martina Sladká.

I proto se snažila použít co nejvíce původní stavební materiály, například zeď v hlavní obytné místnosti je vyzděná z kamenů bývalého statku. Bohužel klasická rekonstrukce nepřicházela v úvahu, stavba byla v dezolátním stavu.

Projekt je přihlášený do šestého ročníku soutěže Interiér roku 2020, do kterého se mohou architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit už od 1. 11. 2020. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2021.

Vítězové budou vyhlášeni jako obvykle na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. 5. 2021.

Když vzniká nové na starém

Navržená stavba převážně kopíruje rozdílné půdorysné, prostorové i výškové uspořádání původní usedlosti situované ve svažitém území horské stráně.

Jednotlivé objekty navrhli architekti jako jednopodlažní s využitelným podkrovím v sedlové střeše, hlavní budova je celá podsklepená (původní usedlost byla hospodářsky podsklepena pouze částečně, i se vstupem z dvorního traktu).

Hlavní budova byla ve své dvorní části převedena na dvoupodlažní zástavbu, a to kvůli plynulé návaznosti na okolní objekty včetně regulérního vstupu ze dvora do objektu. Ten bylo třeba vytvořit pro nově vytvořenou komunikační návaznost mezi objekty, které novým návrhem z velké části ztrácejí své původní hospodářské využití.

„Dvůr“ uzavírají zídky ze starého kamene.

I přes částečnou změnu funkčního využití byl návrh stavby vedený snahou o čitelnost původního provozního schématu usedlosti: hlavní obytné stavení s navazující stodolou a hospodářským objektem jsou navržené v proporcích a tvaru v lokalitě tradičních horských domů. Ty charakterizuje přirozená kombinace tmavých střech a světlých odstínů fasád v kombinaci s místně dostupným kamenem.

Nová stavba tak při pohledu z dálky vypadá jako původní objekt, včetně charakteristické tmavé střechy a bílé fasády. „Snažili jsme se, aby nevznikl městský rodinný dům. Aby současné pojetí stavby vycházelo z místních principů. Aby hosté zažili prostě jiný svět, který nese jasný podpis doby, ve které je realizován,“ říká Martina Sladká.

Znovuobjevená Vysočina

Největší místnost v domě se pyšní jak zdí ze starých kamenů, tak krbem pro...

Největší místnost v domě se pyšní jak zdí ze starých kamenů, tak krbem pro chladné podzimní a zimní dny.

Vysočina, obzvláště její severní část, je dnes stále častěji vyhledávaným místem pro odpočinek zaměstnaných lidí. Představa, že přísun „přistěhovalců z města“ vytváří novostavby a ničí místní charakter krajiny a vesnic, je mylná. V oblasti Žďárských vrchů je stavební uzávěra, proto soukromí vyhledávaných zdejších samot zůstává i nadále nenarušené.

Obec Blatiny, kde statek stojí, je typickou horskou obcí s rozptýlenou zástavbou původní venkovské architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovými střechami, které jsou situovány rovnoběžně s vrstevnicemi a přilehlými cestami.

Architekti tak stavbu situovali v místě původní usedlosti v hranicích zastavitelného území. Investičním záměrem stavebníka byla realizace moderního, energeticky úsporného rodinného bydlení v oblíbené lokalitě, v domě, který splňuje regulativy kladené na stavby realizované v CHKO Žďárské vrchy.

„Myslím, že jde o celek, který se v každé části s přirozenou materiálovou pestrostí doplňuje. Hlavní ocelové schodiště s dubovými stupni, zeď vyzděná z původních kamenů, například toto vnímám jako krásný kontrast nového a úcty k původnímu,“ popisuje Martina Sladká.

Ing. Martina Sladká

*1979, absolventka Fakulty stavební ČVUT, obor Architektura a pozemní stavby

Věnuje se projektům rodinných domů, rekonstrukcím a interiérům. Je autorkou například rekonstrukce vily Kadlecových v Novém Městě na Moravě, rodinného domu Černý, rekonstrukce Resortu Sněžné.

V roce 2011 se s manželem, také architektem, přestěhovali z Prahy do Nového Města na Moravě, kde založili vlastní ateliér MAVIOM. Předtím pracovala Martina Sladká v ateliéru Facis, manžel ve studiu ADR.

Autor:
  • Nejčtenější

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Medvědi je z Kalifornie nevyhnali, ale beztrestné rabování a daně ano

Pět milionů Kaliforňanů změnilo trvalé bydliště během posledních měsíců. Pohodové a vysněné bydlení na západním pobřeží...

Malý byt si mladá žena navrhla sama. Podívejte se, jak to dopadlo

Malý byt v novostavbě nabídla redakci k focení sama jeho majitelka. Svou nabídku zdůvodnila tím, že ji hodně inspiroval...

Interiér zaplnilo jasanové dřevo a mramor. Majitelé jsou nadšeni

Novostavba, okraj města a zahrádka. Tak si představoval mladý pár své ideální bydlení. Našel jej, a nejen to: našel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen pro rodinu v bytě, kde je nutné kašlat na normy

Vláďa a Terezka mají úžasný vztah, šikovnou dvouletou holčičku Viktorku a brzy se jim narodí i syn. Jenže jejich byt...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Chata z kontejneru vypadá jako dřevostavba. Můžete se s ní i stěhovat

Designérka Karolína Stryková si bydlením v přestavěném lodním kontejneru splnila sen o vlastní chatě. Její matka Zdena...

Místo rozpadlého statku mají úžasnou moderní usedlost i s biotopem

Původní zchátralý dům v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na Vysočině proměnili architekti s majiteli v usedlost...

Podlahy z betonu jsou ideální pro podlahové topení. Musí se však umět

Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý...

Svůj vysněný dům si našli v čekárně u lékaře. A jsou nadšeni

V centru Prahy si pár zrekonstruoval krásný byt, vůbec je nenapadlo, že by se ještě někdy stěhovali. Dokud k tomu...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...