Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

  1:00
Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i poslední mobilní klimatizace či větráky. V kurzu jsou samozřejmě i takzvané splitové klimatizace. Jenže spěch bývá špatný rádce.
Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze uzpůsobit výšce okna. | foto: Electrolux

U mobilních klimatizací se často opomíjí dvě věci: nutnost odvést horký vzduch z místnosti a hluk. Nemluvě o „efektu vytápění“.

„Čím delší bude hadice, kterou se odvádí horký vzduch, tím se zvyšuje hluk a bohužel snižuje i výkon klimatizační jednotky,“ upozorňuje Klára Doležilová, Consultant Home Care & SDA ze společnosti Electrolux.

Okenní těsnění obsahuje 1 obdélník 14×30cm; 1 obdélník 80×30cm; 2 trojúhelníky 100×30cm a 50 ks lepící pásky se suchým zipem.

Tento efekt připomíná digestoř. I zde dochází ke snížení výkonu a navýšení hlučnosti v okamžiku, kdy je třeba vést odtah delší cestou, navíc se „zalomením“ do pravého úhlu. Mobilní klimatizace by tak měla být co nejblíže oknu nebo jinému přímému odtahu vzduchu mimo místnost.

Proto by se při nákupu mobilní klimatizace mělo vždy pamatovat na technické řešení odvodu teplého vzduchu. Třeba na okenní sady nebo profesionální okenní těsnění, které se zpravidla upevňuje na pootevřené okno pomocí suchého zipu. Okenní sadu tvoří naopak kromě dalších součástí teleskopický díl, který se vkládá do pootevřeného okna, vystačí na výšku až 112 cm, prodlužovací díl má délku 35 cm.

Plánovat se vyplatí

„Většina lidí se bohužel rozhoduje o koupi klimatizace až v okamžiku, kdy teplota na teploměru šplhá nad 30 stupňů Celsia. Navíc lidé klimatizaci často ani neumějí správně používat,“ říká z mnohaleté zkušenosti Stanislav Ježek z jihlavské společnosti Klimatizace Ježek.

Při zimní instalaci podle něho není problém ani prodloužení záruky. „Nově jsme zavedli i pětiletou záruku pro splitové klimatizace, aby měli lidé jistotu, že pokud nebude horké léto, budou mít možnost přístroj bez problémů zkoušet v dalších sezonách,“ říká Klára Doležilová ze společnosti Electrolux.

Pět let záruku na kompresor venkovní jednotky nabízí také Panasonic.

Dobře zvážit všechny parametry klimatizace je důležité. Nové typy využívají i technologie pro ionizaci a čištění vzduchu. Panasonic například má technologii Nanoe, která čistí vzduch s využitím nanočástic. Ty jsou účinné na mikroorganismy ve vzduchu a na přilnavé mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a plísně, což ocení nejen alergici. 

„Klimatizace dokáže také odstraňovat pachy. V případě extrémně intenzivních pachů, jako je například tabákový zápach, dochází k jeho snížení o 90 % během 120 minut,“ tvrdí Radek Vanduch ze společnosti Panasonic Heating & Cooling.

Značka LG využívá výkonný plazmový ionizátor, který chrání před nepříjemnými pachy a škodlivými i infekčními částicemi ve vzduchu pomocí více než třemi miliony iontů. Sterilizuje tak nejen vzduch procházející klimatizační jednotkou, ale i okolní povrchy.

Zvážit by pak zájemci o klimatizaci měli i to, jaká situace může nastat v dalších letech. Tropickým teplotám se totiž patrně nevyhneme.

„Klimatizace mají horní provozní limit teploty okolí obvykle 43 °C. Pokud se jednotka umístí na rozpálenou střechu, může se při velkých vedrech vypnout a přestat pracovat,“ varuje Ing. Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra.

Kdo počítá se stavbou domu, měl by myslet i na toto nebezpečí. Pokud navíc nesnáší proudění studeného vzduchu, může zvolit podlahové vytápění, které v létě dokáže i chladit.

„U chlazení podlahou je potřeba brát ohled na komfort uživatele, někomu může být chlad od podlahy nepříjemný. Nelze však chladit příliš studenou vodou, aby nekondenzovala vzdušná vlhkost na podlaze, teplota podlahy se nesmí dostat pod rosný bod,“ upozorňuje Ivo Zabloudil.

Chlad od stropu

Instalace chladícího stropu

Další řešením jsou proto chladicí stropy, které mohou v zimě také topit. Pro výkonné chlazené stropy se používají kapilární rohože, v nichž proudí studená nebo teplá voda.

Ty pak zakrývají například speciální sádrokartonové desky Knauf Thermoboard, Thermoboard Cleaneo nebo Thermoboard Cleaneo Plus.

Desky s označením Plus mají ve svém jádru i kousky grafitu, který jako výborný vodič výrazně zlepšuje tepelnou vodivost desky. Kapilární rohože mohou být uloženy i pod omítkou nebo kovovými podhledy.

Chladit však lze nejen podlahy a stropy, ale také stěny. Ve všech třech případech je možné získat řadu výhod, například se nevíří prach, nedochází k průvanu, nekondenzuje vlhkost a není třeba odvádět kondenzát. Chladný vzduch je těžší a hustší než teplý, takže přirozeně klesá dolů. Díky kombinaci vyzařování a chlazení vzduchem stačí teplota místnosti 24 až 26 stupňů Celsia, což šetří náklady na energii.

Jde však o řešení, které se doporučuje hlavně majitelům tepelných čerpadel. Ačkoliv dodavatelé uvádějí, že chladicí stropy je možné instalovat i při rekonstrukcích rodinných domů, uvažovat by o nich měli hlavně ti, kteří teprve stavbu domu plánují. Tedy i developeři bytových domů. Vstupní investice je sice vyšší, ale provozní náklady výrazně nižší než u klasické splitové klimatizace.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bohyně Aurora by se asi divila, co její jméno přineslo architektuře

Původ názvu Villa Aurora v Pacific Palisades z roku 1927 nemá nic společného s výstřelem ze stejnojmenného křižníku,...

Zelená politika se prosazuje i v USA, u domů je ekologie na prvním místě

Už i Amerika podlehla recyklovaným materiálům a „zelenému“ nadšení. Stavební trendy pro příští roky tak mají u...

Nejlepší stavby za rok 2023 u nás: od lávky až po lázně. Podívejte se!

O prestižní titul Stavba roku usiluje letos 38 projektů ze 110 přihlášených, další dvě nominace pak bojují o ocenění...

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...