Velký dům za Prahou? Češi se začínají vracet do bytů ve městě

  1:00aktualizováno  1:00
V poslední době se objevuje jeden zřetelný nový trend. Bohatí lidé se stahují z domků za Prahou zpět do měst a kupují velké byty. Nadstandardní velkometrážní byt se vyznačuje plochou nad 200 metrů, krytou garáží v suterénu, krbem, několika koupelnami, v luxusních případech i bazénem a venkovní vířivkou.

Třísetmetrový byt 7 + kk v ulici Na Valech s terasou bude po rekonstrukci nabízet společnost Lexxus. | foto: Lexxus

"Takové však často nedáváme do nabídky kvůli ochraně anonymity prodávajících, ale nabízíme je přímo zájemcům evidovaným v naší databázi," vysvětluje Miroslav Jonáš z realitní kanceláře MaM Reality.

Může se hodit

Hledáte rodinný dům u Prahy a nebo větší byt přímo v Praze? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Ten, kdo v Praze hledá skutečně velký byt s rozlohou dvě stě a více metrů čtverečních, by se však měl připravit na to, že takových nemovitostí na trhu moc není. Exkluzivitě nabídky většinou odpovídá i cena bytu, kterou se zákazník někdy dozví až při osobním jednání s prodejcem či realitní kanceláří.

"Ti, co se o opravdu velké byty zajímají, jsou většinou velmi vážní zájemci s vyřešeným financováním. Velkých bytů v bytovém domě zpravidla není víc než deset procent, ovšem v kvalitních projektech patří mezi první zarezervované," uvedl Miroslav Jonáš z realitní kanceláře MaM Reality. Podle něj je pravda, že pokud se byt neprodá hned, musí jít prodejci s cenou dolů.

Ale spekulovat s poklesem ceny v případě skutečně velkých a unikátních bytů nemá moc cenu. Nebude velký, protože jejich majitelé jsou většinou ochotni s prodejem počkat, aby s cenou hýbat nemuseli. Pokles cen velkých bytů, který na letošní rok předpovídají makléři, se tak týká především těch, které mají jen něco málo přes sto metrů.

Unikátní byt vzniká například ve vysočanské Rezidenci Eliška, která jinak nabízí především menší byty včetně startovních. V nejvyšším pětadvacátém patře však bude výjimečný byt loftového charakteru s podlahovou plochou přibližně 300 metrů čtverečních a rozlehlými terasami o výměře 150 metrů, na kterých bude bar či vířivka.

"Protože Eliška bude nejvyšším bytovým domem v zemi, jsou obvodové stěny tohoto bytu převážně proskleny a umožňují tak ojedinělé výhledy na panorama Prahy, prakticky v rozsahu 360 stupňů. Částečně prosklené jsou i stropy tohoto bytu," uvedl Vladimír Lederer ze společnosti Gaudí, která rezidenci staví.

Byt kromě několika místností a téměř stometrového hlavního multifunkčního prostoru mimo jiné zahrnuje i apartmá s vlastním zázemím v podobě koupelny a šatny pro návštěvníky. Cena? Třicet milionů korun.

V Bubenči už jsou k mání byty v projektu 12 LOFTS, na nímž se podílel proslulý architekt John Eisler a za nimiž stojí společnost Hochtief. Byty zde mají v průměru 200 až 300 metrů, cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 150 tisíc korun. To je zřejmě pro český trh zatím příliš, byty se prodávají jen pomalu.

Byt v komplexu Terasy Červený vrch: podlahová plocha 200 metrů čtverečních,

Byt v komplexu Terasy Červený vrch: podlahová plocha 200 metrů čtverečních, terasa 100 metrů. Cena za pronájem: 60 000 korun měsíčně

Lákadlo v podobě recepce a soukromého parku

Mimořádně velké byty jsou stále k mání také v žižkovském Central Parku. "Klienti u nás najdou velké byty, velkoryse řešené terasové domy a unikátní penthousy v nejvyšších patrech věžových domů. Terasové domy a penthousy mají plochu 200 až 360 metrů čtverečních," vyčíslil za společnost její generální ředitel Radomír Němeček.

Na Parukářce kromě toho nabízejí i klasické velkometrážní byty s dispozicí 4 + kk nebo 5 + kk a užitnou plochou 130 až 180 metrů, s cenou od 53 tisíc korun za metr. Cena penthousů zde začíná na 70 tisících za metr čtvereční a k mání jsou poslední tři, ale všechny už jsou zarezervované.

Podle Němečka si kvalitní unikátní bydlení luxusnějšího charakteru své kupce vždy najde. Developer však musí zájemcům poskytnout něco navíc, zde je to kromě výhledu na Prahu také rozlehlý soukromý park se vzrostlou zelení a dvěma dětskými hřišti, nonstop ostraha, recepce s nabídkou služeb a kavárna v areálu.

Naopak některé společnosti, například Skanska či Central Group, podobné byty ani nenabízejí. Důvodem jsou menší zájem, jiná cílová skupina. Největší byt, který má momentálně v nabídce tak velký developer, jakým je právě Central Group, měří téměř 120 metrů čtverečních, největší byt od Skansky má 113 metrů.

Kdy jít přímo za realitkou

Velké byty se dají najít také přímo u realitních kanceláří, které nabízejí i jednotlivé byty vznikající například při rekonstrukci v historické zástavbě. Takový bude například penthouse v ulici Na Valech, který nabízí společnost Lexxus, jehož rekonstrukce ještě nezapočala.

Po dokončení bude mít byt s dispozicí 7 + kk rozlohu zhruba 300 metrů a navrch ještě terasu s výhledem na historické centrum. Příznivci bydlení s výhledem mohou sáhnout i po velkých bytech v rezidenci XY na Hřebenkách, jejichž obyvatelé mají k dispozici bazén, posilovnu a squashový kurt a samozřejmě také recepci.

Velké byty je samozřejmě možné si také pronajmout. I v běžné inzerci můžete najít například téměř dvousetmetrový byt v Tibetské ulici v komplexu Terasy Červený vrch, k němuž patří více než stometrová terasa. Cena? Šedesát tisíc korun měsíčně za nezařízený byt, který je ihned volný.

Velké byty

  • Legendou byl byt Hany Benešové na Loretánském náměstí v domě U Drahomířina sloupu, který dnes patří Knihovně Václava Havla. Reprezentativní byt s velkou terasou a třípatrovou věží měl kolem čtyř set metrů.
  • Zatím zřejmě největší pražský byt má 800 metrů čtverečních, je nově opravený a nachází se v jednom z domů v Liliové ulici a momentálně hledá kupce.
  • Velké byty, největší měl přes 600 metrů, byly v Rezidenci Rooseveltova, na jejíž podobě se podílel známý designér a architekt Bořek Šípek. Všechny byty se podařilo pronajmout nebo prodat a jejich cena je dnes zhruba dvojnásobná, původně byly za 80 tisíc korun za metr čtvereční.
  • Většina developerů nabízí byty, jejichž velikost se pohybuje maximálně kolem 120 metrů čtverečních a cena do deseti milionů. Výjimkou jsou například projekty Central Park nebo Rezidence Eliška, v nichž jsou i rozměrově výrazně nadstandardní byty.
  • Kromě toho jsou na trhu projekty, v nichž se naopak nacházejí zejména byty kolem 200 metrů čtverečních, jejichž cena se však běžně pohybuje kolem 15 milionů korun a výše. Patří mezi ně například bubenečská rezidence nazvaná 12 LOFTS.

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

V Bretani vyrostla nádherná dřevostavba. Inspiruje i po letech

Dřevo a beton představují základní materiály konstrukce tohoto přírodního domu.

Životní styl nesouvisí jen s tím, co jíme či pijeme, zda sedíme, nebo se s chutí hýbeme a cvičíme. Je také odrazem...

Michael Douglas koupil sídlo po arcivévodovi Toskánském. Už je nechce

Sídlo Michaela Douglase a Catherine Zeta-Jonesové nechal vybudovat už v 19....

Michael Douglas a Catherine Zeta-Jonesová prodávají své sídlo na pobřeží Středozemního moře, obklopené velkým hornatým...

Najdete na iDNES.cz