Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři jednoduché rady. Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost

  1:00
Pořízení bytu či domu je často největší životní investicí. Zvlášť při nákupu prvního bydlení se kupující nechává unášet emocemi a stoupajícím adrenalinem. Pak tlaku makléře snadno podlehne a zapomene si prověřit zásadní informace.
Důležitým, ale často podceňovaným faktorem, je budoucí zástavba v okolí.

Důležitým, ale často podceňovaným faktorem, je budoucí zástavba v okolí. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Při nákupu nemovitosti je nutné se od začátku soustředit na tři nejdůležitější oblasti. Na lokalitu a technické a právní záležitosti.  

Může se hodit

Chcete si pořídit bydlení podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

"Vždy doporučuji klientům vyzkoušet si co možná nejvíc každodenních situací. Na prohlídku přijet městskou dopravou, později večer zkusit hned u domu zaparkovat auto, jen tak se projít po okolí a promluvit se sousedy," říká Daniel Kotula, majitel realitní kanceláře RE/MAX Center.

Průzkum nového bydlení je nutné dělat poctivě. Co když budete muset každé ráno trčet v nekonečných kolonách? Stejně důležitá je občanská vybavenost daného místa. Budou mít děti školu v docházkové vzdálenosti, nebo je budete muset vozit několik kilometrů daleko?

Nenaleťte makléři

realitní makléř

Cílem realitního makléře je prodat nemovitost v co nejkratší možné době za co nejvyšší cenu. Nechce se zdržovat, proto případné problémy zatajuje a se zájemcem často manipuluje. Je proto nutné všechny získané informace ověřit a rozhodně se nespoléhat na ústní dohody. Platí jen to, co je na papíře.

Dalším zásadním a často podceňovaným bodem při prověřování nového bydlení je budoucí okolní zástavba. Je třeba se seznámit s územním plánem a zjistit, zda vám za pár měsíců nezačne developer stavět před okny nový bytový dům. Územní plán je k nahlédnutí na příslušném městském úřadu a někdy je zveřejněný i na webových stránkách města.

Důležitou oblastí jsou právní a technické aspekty koupě. Je třeba ověřit, zda na nemovitosti neleží zástavní právo nebo věcné břemeno. Také je nutné zjistit, kdo je vlastně právoplatný majitel.

"Pokud klient tuto přípravu podcení, mohlo by se stát, že zaplatí za nemovitost někomu, komu nepatří, nebo že příliš pozdě zjistí, že má v bytě právo dožití cizí osoba,“ dodává Daniel Kotula. Proto by si klient měl tyto podklady vyžádat ke kontrole, případně makléře požádat o jejich prověření.

Vzhledem k tomu, že hodnota kupovaných nemovitostí je často vysoká, kupující si před koupí neprověří zásadní informace. Důvodem může být zvýšený adrenalin, je to obzvláště při prvních nákupech silně emotivní zážitek.

Co je nutné prověřit při koupi:

  • Právní stav nemovitosti

Jako první je nutné si zajistit aktuální výpis z listu vlastnictví, a to na katastru nemovitostí, případně na pobočkách Czechpointu. Důležité jsou údaje nejen o majiteli, ale také o omezení vlastnického práva (věcné břemeno, zástavní právo, nařízení exekuce). Na listu vlastnictví je také uvedeno, zda v současnosti probíhá další řízení, jež by mohlo nákup znevýhodnit. Varovným signálem by mohl být příliš čerstvý (v řádu měsíců) údaj o nabytí nemovitosti.Může dokonce jít o krádež nemovitosti (viz článek Dům za 40 milionů přepsal katastr na podvodníka. Majitelka byla v šoku).

Dalším zkoumaným dokumentem by měl být nabývací titul. Pokud ho prodávající nechce poskytnout nebo nemůže dohledat, jeho kopii lze získat na počkání na katastrálním úřadě. Nabývací titul nám řekne, za jakých podmínek nemovitost prodávající získal.

U bytů je nutné mít prohlášení vlastníka opět z katastrálního úřadu. Dokument obsahuje informace o skutečných výměrách bytu a o určení společných částí domu a částí, jež jsou součástí převáděného bytu.

U domů je třeba požadovat kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci, pokud je prodávající nemá, je nutné zajít pro kopii na stavební úřad. Dokumentaci je nutné následně porovnat se skutečným stavem a dále se stavem zapsaným na katastru nemovitostí, v případě nesouladů je potřeba zapsat změny.

  • Stavebně technický stav

U bytů nesmí kupující zapomenout na stavebně technický stav celého bytového domu. Kontrola by se měla zaměřit na střechu (prohlídka půdy), vnitřní rozvody (stoupačky a odpady), izolace (prohlídka sklepa) a fasádu. U bytu je třeba prověřit minimálně podlahy, veškeré rozvody - elektřiny, plynu, tepla a vody, okna, koupelnu, kuchyň a toaletu. U domů pak statiku, izolace, střechu, rozvody, základy, fasádu, podlahy, elektrické, plynové rozvody a rozvody tepla a vody, okna, koupelnu, kuchyň a WC. Pokud není kupující v těchto oblastech odborník, může se obrátit na stavební inspektory.

  • Územní plán

V méně zastavěných oblastech je možné, že lokalita bude dotčena stavbou, jež sníží hodnotu nemovitosti (například silnice, komerční centrum). Změny by měly být zaznamenané v místním územním plánu. 

Hospodaří SVJ či družstvo dobře?

U bytů nesmí kupující zapomenout na sdružení vlastníků jednotek, případně na bytové družstvo. Náklady na byt ukáže aktuální evidenční list či přehled záloh. V něm jsou přesně zapsány položky, které se platí do fondu oprav, na správu, pojištění, odměnu výboru, svoz odpadu atd.

Důležité je také vyúčtování za energie, plyn. Také je dobré se seznámit se základními fakty o hospodaření a plánech domu. Podívejte se na zůstatek na účtu, na pohledávky, výši úvěrů a jejich splatnost. Informujte se o plánovaných opravách domu na další roky a s tím spojené navýšení fondu oprav.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...