Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Starou hasičskou zbrojnici i hospodu nahradila klubovna pro celou ves

aktualizováno 
Místo staré požární zbrojnice vzniklo úžasné společenské centrum pro celou vesnici a navíc i reprezentativní výstavní prostor pro historickou požární stříkačku Máňu. V Lisovicích sice bydlí jen pár desítek lidí, ale o to raději se společně baví a užívají si.

Noční pohled na „Hasičárnu“ v Lisovicích a jejich slavnou Máňu | foto: Otherm

Na začátku stálo přání obyvatel malé středočeské vesničky Lisovice (jde vlastně o část vesnice Chrást) mít místo, kde by se mohli scházet a pořádat společenské akce. Chybí zde totiž hospoda či jiný vhodný prostor.

Novostavba, která nahradila původní požární zbrojnici, je svým objemem a...

Novostavba, která nahradila původní požární zbrojnici, je svým objemem a tradiční formou začleněna do vesnické zástavby s použitím současných materiálů.

A tak přišel nápad: ze staré požární zbrojnice, která sloužila už jen jako skladiště, vybudovat klubovnu. Jeden z iniciátorů celého projektu proto oslovil architekty Janu Strachotovou a Michala Mihalčíka ze studia Létající inženýři, aby vysněnou budovu navrhli.

Zadání znělo prostě: „Potřebujeme společenskou místnost a důstojný prostor pro historickou požární stříkačku Máňu.“

Jako dva domečky

Klíčovým pro celou podobu stavby se ovšem stalo především samotné prostředí Lisovic. Romantické zátiší rodinných domků okolo silnice se stalo „předlohou“ pro novou stavbu přímo v centru vsi pod košatými lipami, hned vedle božích muk.

Nová hasičská zbrojnice získala podobu dvou propojených domků se sedlovou střechou. „Společenské centrum dobrovolných hasičů je rozděleno do dvou funkčních celků. Výstavní místnost s chloubou hasičů, historickou stříkačkou Máňou, je propojena velkými skleněnými výkladci s exteriérem a zároveň s klubovnou. Exteriér, výstavní místnost a klubovna tak vytváří jeden prostorově propojený celek,“ popisují stavbu její architekti Jana Strachotová a Michal Mihalčík.

Fotogalerie

A dále dodávají: „Klubovna s malou kuchyňkou a hygienickým zázemím je rozšířena o vloženou dřevěnou galerii s propleteným zábradlím přístupnou mlynářskými schody. Brzy se ukázalo, že právě tato část budovy bude patřit dětem, pro které zde byla místními vytvořena malá herna, kde mohou trávit čas a být stále pod dozorem rodičů.“

Moderní prvky s tradičními

Novostavba byla svým objemem a tradiční formou začleněna do vesnické zástavby s použitím současných materiálů (velkoformátové prosklení v dřevohliníkových rámech, předzvětralý titanzinek) v kombinaci s tradičními materiály (místní kámen, modřínové dřevo).

Severní část objektu navrhli architekti jako dřevostavbu, jižní část je zděná. Fasádu zděné části tvoří kamenné zdivo s výrazným rohovým prosklením výstavního prostoru a garážovými vraty do skladu.

Fasáda dřevostavby byla zčásti omítnuta, zčásti opláštěna titanzinkovým plechem. Střešní krytinu dvou sedlových střech tvoří takzvaný předzvětralý titanzinek.

Z původní „hasičárny se zachovala plechová tabule s nápisem Hasičská zbrojnice.

Z původní hasičárny se zachovala plechová tabule s nápisem Hasičská zbrojnice.

Jak již jedinečný tvar „dvojdomku“ napovídá, pro celou hasičskou zbrojnici je typické spojení tradičního s moderním. Nejinak tomu bylo i v případě oken a dveří. Původní návrh zněl: hliníková okna a dveře, včetně čelní prosklené hliníkové fasády.

Majitel jedné z oslovených firem na dodávku hliníkových prvků, Vladimír Bláža, jenž je shodou okolností lisovickým rodákem, přišel po prostudování projektu s nápadem vše vyrobit z dřevohliníkových prvků, které zachovají venkovní koncepci stavby a ještě umocní příjemný pocit v interiéru.

„Pro specifické potřeby této stavby jsme zvolili okenní a dveřní prvky v moderním dřevohliníkovém provedení od firmy Otherm–Anlux. Dřevohliníková okna a dveře jsou ve své podstatě spojením dvou tradičních materiálů, dřevěných rámů s příjemným přírodním designem a vynikajícími izolačními vlastnostmi ze strany interiérové a odolného hliníku chránícího dřevo před povětrnostními vlivy ze strany exteriérové,“ popisují podstatu použitých oken architekti.

Podlaha z odrůdy Cabernet Sauvignon

Nová hasičská zbrojnice se stala nejen architektonickou zajímavostí obce, ale především splnila svůj původní účel a umožnila místním setkávat se při společenských akcích. Pro běžné menší akce je zde připraveno přibližně 25 míst k sezení.

„Okna byla osazena speciálními dvojskly s bezpečnostním sklem z venkovní...

„Okna byla osazena speciálními dvojskly s bezpečnostním sklem z venkovní strany,“ prozrazuje Vladimír Bláža ze společnosti Otherm – Anlux.

Pro rozsáhlejší události lze kapacitu stavby, ve spojení s přilehlou výstavní místností historické stříkačky, rozšířit až na 45 míst. Tato kapacita je v současnosti dostačující pro celou obec.

„Společenská místnost je pro setkávání vybavena dřevěnými variabilními stoly z masivu a lehkými plastovými červenými židlemi. Další mobiliář vyrobil na míru místní truhlář. Dřevo se uplatnilo i na dalších místech. Většinu stěn a šikmých podhledů tvoří dřevěná podlahová prkna v přírodním odstínu,“ popisují vybavení zbrojnice její architekti.

Opravdu originálním původem se ovšem může pyšnit podlaha v místnosti, kde je vystavena historická stříkačka Máňa. Tato podlaha má totiž neopakovatelný odstín červeného vína Cabernet Sauvignon.

„V průběhu stavby byl uspořádán večírek, během kterého se na podlahu v místech, kde dnes stojí historická stříkačka, nedopatřením rozlilo červené víno. To se do podlahy vsáklo a vytvořilo neodstranitelnou skvrnu. Řešení tohoto zdánlivě fatálního problému se zdálo jednoduché. Stavitel byl pověřen nákupem většího množství červeného vína s tím, že se rozetřením do celé plochy podlaha barevně sjednotí.“ popisují s úsměvem architekti.

Prosklené průčelí vpouští do interiéru dostatek denního světla.

Prosklené průčelí vpouští do interiéru dostatek denního světla.

První pokus ovšem nevyšel. Nepodařilo se zajistit odrůdu vína, která by dostatečně barvila a měla ten správný odstín. Podruhé měli architekti větší štěstí a dílo se vydařilo: „Stavitel koupil Cabernet Sauvignon a podlaha pod Máňou získala originální vzhled,“ prozrazují architekti původ netradiční barvy.

Ať již zmíníme příběh o zvláštním původu „cabernetové“ podlahy, moderní užití dřevohliníkových oken či například spojení moderních architektonických prvků s těmi tradičními, za vším můžeme vidět stejný důvtip, který inicioval celou stavbu.

V „Hasičárně“, jak místní občané stavbu nazývají, se koná spousta společenských akcí, od „Nedělní kavárny“ s dobrou kávou a napečenými dobrotami od místních hospodyněk přes ochutnávku moravských vín až po různé turnaje v šipkách, kartách, případně zde příznivci sportu společně sledují v televizi sportovní přenosy. Lisovice tak dokazují, že i malá vesnička s pár desítkami obyvatel může být příkladem pro velká města.

Funkčně a objemově je budova rozdělena do dvou hmot se sedlovými střechami,...

Funkčně a objemově je budova rozdělena do dvou hmot se sedlovými střechami, které vytvářejí jeden prostorový celek.

O projektu

Autoři: Létající inženýři - Ing. arch .Michal Mihalčík a Ing. arch. Jana Strachotová

Místo: Lisovice, Chrást

Investor: Obec Chrást

Realizace: 2018

Autoři:
  • Nejčtenější

Komik Karel Hynek se práce nebojí. Chalupu opravuje sám a dobře

Stand-up komik Karel Hynek je veselá kopa a vedle toho, že je mistrem mluveného slova, nebojí se ani fyzické práce. Na...

České Oppidum je lékem na apokalypsu. Podívejte se do bunkru za sedm miliard

Nejdražší stavba určená k bydlení v Česku je bunkr nedaleko Českého Brodu za sedm miliard korun. Za tuto částku...

Premium

V době karantény vás zachrání zahrada. Architekt radí, jak ji zvelebit

Zahradní architekt Ferdinand Leffler člení zahradu na jednotlivé pokoje, jako je tomu v bytě. Každý kout prostoru se...

Velké prostory zrekonstruovaného statku zútulnil nábytek na míru

Když se Markétě Killi ozval klient, se kterým již v minulosti spolupracovala, s otázkou, zdali by neměla čas pomoci s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poradna architekta: kam s dítětem v malém panelovém bytě 2+kk

Byt 2+kk v panelovém domě sice není velký, pro bydlení dvojice však stačí. Situace se ovšem výrazně změní s narozením...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Vila nabízí díky prosklené stěně výhled na moře, který nemá obdoby

V řeckém městečku Tolo, na kouzelném místě v peloponéských horách s výhledem na Argolský záliv, leží vila NafplioBlu....

Zpěvačka si pořídila luxusní bungalov ve stylu finského minimalismu

Architekt Olavi Kujanen rád cestuje. Jeho oblíbenou destinací je Kalifornie, zejména oblast Palm Springs. Právě z této...

Dům na Bali se skrývá uprostřed džungle. Nabízí dokonalé pohodlí

Indonéský ostrov Bali láká svou exotickou pestrostí především cestovatele a etnografy. K těm se nakonec připojil i...

Dům ve tvaru pyramidy stavěli deset let, nakonec jej stejně prodali

Podle statistik se Američané stěhují do nových domovů každých pět až sedm let. Kvůli práci, ale také s postupem věku....

Najdete na iDNES.cz