Letos bude na pražský trh kancelářských ploch dodáno jen na Praze 1 zhruba 58 600 metrů čtverečních, rekonstrukce tvoří asi čtvrtinu tohoto objemu. Jen pro srovnání: v nejsilnějším období 90. let se nabídka rozrůstala v průměru o 38 tisíc metrů čtverečních ročně. Vyplývá to z dlouhodobých statistik mezinárodní poradenské společnosti DTZ.
Může se hoditPotřebujete novou kancelář? V nabídce máme kanceláře i jiné komerční nemovitosti nejen v Praze, ale po celé ČR. Vyberte si svůj prostor k podnikání na Reality.iDNES.cz |
"Můžeme hovořit o boomu, který se odrazí i na výši požadovaného nájemného. V nabídce projektů, jež budou dokončeny letos nebo v roce 2014, vidíme značný konkurenční překryv. Týká se například rekonstrukcí činžovních nebo měšťanských domů s plochou několika tisíc čtverečních metrů, které budou zřejmě cílit na podobnou skupinu nájemců," konstatuje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ.
Podle ní navíc společnosti s poptávkou přesahující tři až čtyři tisíce metrů čtverečních často vyhledávají lokality mimo centrum (už kvůli dostupnosti automobily), anebo novostavby. Stále početná skupina nájemců však dává přednost centru města z důvodů prestiže a kontaktu s klienty.
Administrativní projekty v centru Prahy ve výstavbě
|
Jde především o nájemce z řad poradenských firem či právnických kanceláří. Letos otevře Penta své Florentinum o rozloze 43 tisíc metrů čtverečních, z čehož je však již nyní 75 procent pronajato či před podpisem. V příštím roce by se mělo dokončit CPI Quadrio na Národní třídě, to nabídne 16 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch.
Pokud budou v termínu dokončeny všechny aktuální projekty, přesáhne nabídka kancelářských prostor na Praze 1 půl milionu čtverečních metrů do konce letošního roku.
Centrum Prahy je tak aktuálně nejživějším důkazem developerské aktivity, která zasáhla celou metropoli: ve fázi výstavby je už téměř 321 tisíc metrů čtverečních v administrativních budovách, což je nejvíce za uplynulých pět let.
Tempo výstavby je srovnatelné s obdobím, kdy pražský kancelářský trh rychle expandoval v letech 2002–2009. V drtivé většině se jedná o spekulativní výstavbu bez předem zajištěného nájemce.
Důvodů této horečnaté činnosti je několik: výstavba se týká dlouho chystaných projektů, které od menších developerů koupily kapitálově silné společnosti, v některých částech Prahy také citelně chybí větší kancelářské plochy v jednom celku (nad pět tisíc metrů čtverečních).
Příčinu je třeba hledat i ve vysokém konkurenčním boji o nájemce, kdy výhodou je již stojící objekt, nebo v příznivých cenách prací stavebních firem, které se propadají do stále hlubší recese. Uvedené aspekty vedly podle DTZ k tomu, že stavební práce započaly na budovách i v těch částech Prahy, kde byl kancelářský development utlumen, zejména v Praze 6 a 7.
"Silní developeři hledí dopředu a nyní zahájené stavby připravují k uvedení na trh v druhé polovině roku 2014 nebo na začátku 2015, na kdy jsou ekonomické prognózy daleko příznivější než nyní," říká Jaromír Smetana, Business Development Director DTZ.
Jak ovšem dodává, například na Praze 4 je už nyní problém pro poptávajícího nájemce zajistit kvalitní rozsáhlejší plochy: "Na papíře si lze vybírat třeba z patnácti projektů, ale skutečně stojí tři. Aby si developeři vylepšili svou vyjednávací pozici a atraktivitu, pouští se do rizika spekulativního developmentu."