Kombinace japonské zahrady a čistírny odpadních vod občas nevoní

  1:00aktualizováno  1:00
Takovou kombinaci jinde na světě nenajdete: na jedné straně komplexu je čistírna fekáliemi znečištěné vody, na druhé japonská zahrada. Právě její jezero a potok využívají recyklovanou vodu. Pravda, někdy se v nádherné zahradní krajině setkáte i s nepříjemným odérem.

Jezero nahrazuje v zahradě oceán, ostrovy v něm symbolizují mytologické bohatství. | foto: Ája Bufka

Nejobdivovanější práce architekta Anthony J. Lumsdena je železobetonová prosklená stavba v losangeleské městské části Van Nuys. Je tak atypická a zajímavá, že se stala i místem natáčení celé řady hollywoodských filmů a televizních seriálů, včetně titulů Star Trek: Nová generace, Austin Powers: Špionátor, Knight Rider a dalších.

Průchod přízemím administrativní budovy – pohledový beton láká filmaře už...

Průchod přízemím administrativní budovy – pohledový beton láká filmaře už desítky let.

Třípodlažní budova byla dokončená v roce 1984, z jedné strany je součástí recyklačního komplexu a z druhé rozsáhlého areálu japonské zahrady.

Hlavní konstrukční prvky stavby představují oblouky a šikmé stěny, pod nimiž je umělé jezero a tradiční japonská zahradní krajina.

Zahrada jako pro japonské feudály

Čistírna splašků a fekálií denně recykluje přes 100 milionů litrů odpadních vod v údolí San Fernando. Západní strana budovy vyrůstá nad umělým jezerem, které je součástí parku navrženého světoznámým zahradním architektem, profesorem Koichi Kawanou (1930 – 1990). Ten se proslavil vytvořením botanických zahrad v londýnském muzeu umění, Balboa parku v San Diegu i jinde. Jeho inspirací byly procházkové a odpočinkové prostory zahrad postavených v 18. a 19. století pro feudální rodiny v Japonsku.  

Profesor Kawana pomocí tradičních přístupů vytvořil klidnou krásu, která dokáže návštěvníky odtrhnout od každodenního života a dovede je ke klidnému, reflexnímu propojení s přírodou. Jezero podle japonských tradic poukazuje na klidnou statickou vodu, tekoucí potok znázorňuje horizontální pohyb a vodopád vertikální.

Fotogalerie

Stromy pak představují symboly. Například „plačící“ vrba je obrazem milující a vlídné ženy. Podobně tmavé borovice reprezentují muže-válečníka, silného a nepoddajného. Kamenná svítidla do zahrady darovala Nagoja, japonské sesterské město Los Angeles.

V historii japonských zahrad se často objevovaly vlivy, které odrážely určitá období, místa a lidi. Architekt Kawana vytvořil uměleckou interpretaci Amano-Hashidate neboli nebeské plovoucí lávky. Ty v Japonsku patří k nejvíce obdivovaným scénickým pohledům.

Budova Shoin je ukázkou rezidenční architektury pro aristokraty a výše postavené mnichy v době čtrnáctého až patnáctého století. Její součástí je čajovna. Nedaleko najdete meditační arboretum s výhledem na zahradu a jezero, které nahrazuje oceán. Společně symbolizují mytologické ostrovy s nalezeným bohatstvím.

Neobyčejný projekt vyjadřuje expresivní esenci přírody, která nabízí veřejnosti pokojné životní prostředí. Oázu, do které mohou utéct z rušného, často chaotického současného světa. Navíc, díky moderním technologiím, většinou i bez zápachů.

Pohled na unikátní japonskou zahradu v sousedství čistírny odpadních vod

Pohled na unikátní japonskou zahradu v sousedství čistírny odpadních vod

Vize o vodě

Veškerá voda, která zavlažuje zahradu a naplňuje jezero, pak pochází z recyklace fekálních odpadů. Jde o naplnění vizionářské představy inženýra Donalda C. Tillmana. Ten si uvědomoval, že opětovné použití vody je podmínkou k přežití lidstva.

Čistírna vody slouží přibližně osmi stům tisícům obyvatel, 60 procent splašků je z rezidencí, 40 procent tvoří industriální odpady.

Dechberoucí jsou často kvetoucí stromy v zahradě.

Dechberoucí jsou často kvetoucí stromy v zahradě.

Voda vtékající do čistícího zařízení podzemními rourami musí projít řadou procesů. Patří k nim třídění, primární čistění, aerace (provzdušňování), sekundární čistění, filtrace, dezinfekce, chlorování a odchlorování.

A přestože je „vůně“ občas silná, jsou elegantní cestičky a jezírka v přilehlé japonské zahradě navštěvované nejenom lidmi. Volavky, divoké kachny a dokonce i pelikáni milují tuhle oblast, protože je součástí pacifické cesty pro migrující ptáky všeho druhu. Hlavním účelem zahrady je ukázat, jak může být recyklovaná voda využitá.

Autoři:

Nejčtenější

Nový rohový dům na Václavském náměstí změnil název, emoce zůstaly

Výběrové řízení na stavbu domu vyhrála pražská pobočka architektonické...

Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The...

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor...

Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo...

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Český pavilon Expo 2015 v Miláně

Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural...

Deset let šetrných budov v Česku: podívejte se na ty nejlepší

2015 - LIKO-Noe: projekt ve Slavkově je ukázkou kancelářské budovy budoucnosti....

Před deseti lety byla otevřena centrála ČSOB v Radlicích, první certifikovaná šetrná budova. Ve stejném roce vznikla z...

Další z rubriky

Rodina s dětmi utíká před horkem do domu na pláži. Má fasádu z cedru

Střecha domu připomíná tvarem surfovací prkno.

Uběhlo sedm let, co severovýchod Spojených států ochromila tropická bouře Sandy a zpustošila rozsáhlé oblasti včetně...

Kombinace japonské zahrady a čistírny odpadních vod občas nevoní

Jezero nahrazuje v zahradě oceán, ostrovy v něm symbolizují mytologické...

Takovou kombinaci jinde na světě nenajdete: na jedné straně komplexu je čistírna fekáliemi znečištěné vody, na druhé...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Najdete na iDNES.cz