Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se bydlí podle stylu Feng Shui

  1:00
Feng Shui (Feng Šuej) se pomalu, ale jistě stává v našich končinách známou a velmi populární metodou, kterou lidé využívají pro úpravu svých bytů, domů, kanceláří, případně jako pomocníka při rozhodování, jestli se do dané nemovitosti mají nastěhovat či ji koupit.
Učení Feng Shui se velice často mění v magnet na peníze neznalých lidí

Učení Feng Shui se velice často mění v magnet na peníze neznalých lidí | foto: Profimedia.cz

V podstatě tento trend kopíruje velkou oblibu Feng Shui na celém světě. Ale stejně jako u mnoha nových věcí zde často dochází ke zjednodušování problematiky, či přímo k nepochopení toho, co Feng Shui je, jak nám může pomoci a co naopak rozhodně není. A velice často se toto učení mění v magnet na peníze neznalých lidí.

Proto vám nabízíme sérii článků, jež se pokusí vysvětlit základní principy Feng Shui. Také si zde přečtete něco o historii a současnosti tohoto umění a sdělíme si základní informace o některých nejrozšířenějších směrech (školách) Feng Shui.

Ale je potřeba si uvědomit, že zde uvedené informace rozhodně nebudou stačit k tomu, aby si čtenář dokázal sám doma provést kompletní rozbor bytu či domu. V Číně jsou opravdoví experti Feng Shui uznávanými osobnostmi a jejich práce je vysoce hodnocena. Což je dáno skutečností, že studiu a pochopení faktorů vedoucích ke správným výpočtům věnovali mnoho let.

Nejdříve trocha teorie
Základní informací pro nás je, že Feng Shui má své kořeny v Číně a jeho historie je několik tisíc let stará. V čínské metafyzice rozlišujeme pět kategorií studia světa a Feng Shui je klasifikováno pod fyziognomií životního prostředí.

Fyziognomií je zde myšleno posouzení situace skrze dané vzorce a provedení následných výpočtů za účelem posouzení možností a šancí konkrétní osoby v konkrétní nemovitosti a prostoru.

Feng Shui je tedy uměním "odhadnout" kvalitu života pozorováním a analýzou prostředí, v němž daná osoba žije.

Feng Shui bylo ve starých dobách známo jako Kan Yu (kchan jü) - pozorování sil mezi Nebesy a Zemí. Teprve ke konci dynastie Qing (Čching, 1644-1912) se všeobecně vžil termín Feng Shui pro označení Kan Yu.

Dnešní Feng Shui je naproti tomu často nesprávně vnímáno jako souhrn mnoha věcí - designu interiérů, výzdoby domů, módních doplňků, venkovských pověr atd., které s původním a tradičním posláním nemají nic společného.

Feng Shui - Vítr a voda
Pro staré Číňany byly vítr a voda (feng, shui) důležitými faktory. Mírný vítr znamenal dobrou úrodu a zdravá hospodářská zvířata. Prameny a řeky poskytovaly potravu a zajišťovaly přežití obyvatel v období sucha. A na druhou stranu ničivé silné větry dokázaly sklizeň zničit, stojatá voda způsobovala nemoci a příliš prudká voda byla špatným základem pro pěstování plodin.

Vítr, voda, déšť, mlha, slunce a mraky byly v Číně považovány za energii nebe a země. A platí, že energie, která se pohybuje, je vyživující, naopak stagnující energie je destruktivní.

Feng Shui je především o energii
Zabývá se tokem energie qi (čchi), kterou Číňané považují za všudypřítomnou a říkají, že je pro existenci života nepostradatelná. I když nám může toto tvrzení znít zvláštně, protože energii qi (čchi) nelze vidět, asijské národy jsou o existenci tzv. vnitřní energie přesvědčeny a hraje v jejich vnímání světa jednu z hlavních rolí.

Proto je celá teorie a praxe Feng Shui postavena právě na zkoumání a vyhodnocování toku energie v souvislosti s daným prostorem (například domem) a jeho obyvateli.
Nejdříve zkoumáme proudění energie v okolí domu. Poté nás zajímá proudění energie v domě. Následně vyhodnocujeme vztah mezi energií v domě a jeho obyvateli, protože každý člověk je nositelem energie, jejíž výpočet vychází z data narození. Po vyhodnocení všech těchto faktorů dochází k návrhu podpůrných či omezujících prostředků, jejichž úkolem je posílit pozitivní, vyživující, prospěšnou energii a naopak oslabit energii negativní, destruktivní a neprospěšnou.

A nyní pojďme k praxi
V dnešní části se podíváme, jak se z hlediska Feng Shui vyhodnocuje okolí domu, a naučíme se rozeznat, které prostředí je pro váš dům vhodné a které nikoliv. Stejná pravidla platí i pro obyvatele bytů (protože ty jsou součástí domů) či majitele zahrad apod. Samozřejmě že popsaná pravidla odrážejí ideální stav, který téměř nikdy nenastane. V realitě zpravidla musíme nasazovat opravné prostředky.

Při tomto posouzení používáme principy, které jsou všeobecně platné a jsou zakotveny v učení školy Feng Shui, Okolní prostředí a tvar krajiny - San He Luan Dou (San che luan tou).

Vzdálenější okolí domu
Nejdříve je nutné se podívat na okolí domu z větší vzdálenosti, protože vyhodnocujeme vliv tvaru krajiny a proudění energie okolním prostorem. Tato energie významně ovlivňuje náš dům, a protože se může tvořit na velkém prostoru a po cestě k našemu domu získává nebo ztrácí na síle, tak je potřeba výběru vhodného okolí věnovat velkou pozornost.

- Krajina za domem by se v mírném odstupu měla zvedat, aby dům měl tzv. "krytá záda".
- Naopak před domem by měl být otevřený prostor, v ideálním případě by se půda ve větší vzdálenosti od domu měla začít svažovat dolů, aby dům "měl rozhled a přehled".
- Pokud se na dům podíváte zepředu, tak jeho pravá strana (nazývaná strana Zeleného draka) by měla být silnější než levá (strana Bílého tygra). Drak je v čínské mytologii (na rozdíl od evropské) brán jako zvíře veskrze prospěšné. Zelený drak chrání dům a jeho obyvatele před útoky Bílého tygra. Znamená to, že je-li vedle vašeho domu zprava vysoký strom a zleva jen prázdný prostor, potom je vše v pořádku.

Bližší okolí domu
Poté přesuneme svoji pozornost na okolí bližší. Tady musíme vnímat mnohem více jednotlivostí a detailů.
Když začneme vybírat místo k bydlení, tak se nejdříve musíme podívat, jestli kolem námi vyhlédnuté budovy jsou nějaké škodlivé stavby.

Proto hledáme v okolí:
-
budovy s ostrými hranami, které připomínají nože, sekeru či jiné ostří (případ Bank of China) - tyto stavby působí jako ostří na naše osudy
- budovy s prosklenými reflexními stěnami, v nichž se vše zrcadlí - reflexní budovy, mimo jiné, vysílají vlny energie, které narážejí do vašeho domu
- budovy s nevhodnými nepravidelnými tvary - ty zachytávají proudění energie a narušují její proudění k okolním budovám
- budovy spojené s nemocí, smrtí, násilím apod. - nemocnice, hřbitovy, věznice, ale i policejní stanice apod.
- skulptury a jiné stavby, které mají ostré hrany, rohy či výčnělky, směřující na námi obývanou budovu
- prvky připomínající ničení, smrt, zbraně apod. - sem můžeme zařadit i billboardy s podobnou tematikou, které se v okolí vyskytují

Dále se snažíme pozorovat dopravní infrastrukturu v okolí budovy. Za "špatné Feng Shui" se považují následující situace:
- silnice (cesty), které končí přímo před vaší budovou
- silnice, které před vaší budovou tvoří ostrou zatáčku
- silnice, které budovu "svírají"
- víceproudé silnice, po nichž se vozidla pohybují vyšší rychlostí (dálniční přípojky, rychlostní silnice atd.)
- silnice s velkým provozem (městské okruhy)

Každý druh těchto staveb přináší problémy pro obyvatele domu (bytu), a proto je jejich identifikace velice důležitá. Pokud jste zjistili, že tento druh staveb se ve vašem okolí nachází, máte v podstatě dvě možnosti: přestěhovat se jinam, nebo požádat o pomoc někoho, kdo ví, jak škodlivé vlivy negovat.

Ale vždy je lépe žít v místech, kde je škodlivých vlivů v okolí co nejméně, protože jejich vliv můžeme omezit, ale nikdy zcela odstranit. Jistým řešením je, současně s omezením škodlivých účinků, ještě pomocí vhodných opravných prostředků Feng Shui posílit prospěšné prvky uvnitř budovy a přímo v podnikatelských prostorách. Ovšem posilování prospěšných a oslabování destruktivních vlivů je již skutečně práce pro znalce.

V příštím díle probereme další pravidla pro výběr vhodného domu a podíváme se také na posouzení vhodného bytu v bytovém domě.

Autor textu Zdeněk Kurfürst je žákem Mistra Yap Leonga, který Feng Shui studoval u Mistra Yap Cheng Hai. Zdeněk Kurfürst u svého učitele studoval učení těchto škol Feng Shui - Okolní prostředí a tvar krajiny - San He Luan Dou (San che luan tou), Létající hvězdy - Xuan Kong Fei Xing (Süan kchung fej sing), Osm rezidencí - Ba Zhai (Pa čaj)

Pozn.: Neuvážené používání principů Feng Shui bez znalostí všech souvislostí může přinést více škody než užitku. Proto se, pokud toto umění chcete použít, vždy raději svěřte do rukou znalce. Seriózní poradci studiu tohoto umění věnovali často dlouhé roky pod odborným vedením, které přečtení pár knih nebo článků na internetu nemůže nahradit.

Autoři:
  • Nejčtenější

Komu patří lodžie? SVJ mi nařídilo ji vyklidit, prý není v mém vlastnictví

Premium

Bydlím ve vlastním bytě a v lodžii mám různé věci, protože se mi nikam jinam nevejdou. Skladuji tam vše ve skříních a různých komodách a skříňkách. Z ulice to nevypadá zle. Společenství vlastníků...

Krásné roubené chalupy na horách rovnou k nastěhování. Podívejte se

V českých horách je na prodej velké množství chalup, ať už roubených nebo klasických. Horské nemovitosti obklopuje krásná příroda a čerstvý vzduch. Sjezdovky mají často na dosah.

Srub postavili v bývalém dětském táboře. Z kohoutků v domě jim teče minerálka

Sylva vyrostla v paneláku, ale celý život toužila po chalupě. „Možná to bude znít trochu nadneseně, ale už jako holka jsem věděla, že Šternberk je moje osudové místo,“ vzpomíná. O zbytek už se...

Zpěvačka I am Rosie žije v pražských Letňanech. O sexu natáčí podcast Donaha!

Zpěvačka I am Rosie se zabydlela v pražských Letňanech. Jelikož byl její současný byt zařízený jen částečně, mohla ho doladit podle svých představ. Na místě svého bydliště oceňuje především klid,...

Staví domy na pozemcích, nad kterými by si jiný jen odplivl. A skvělé

Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio...

Podnik Elektro-Praga byl v dezolátním stavu. Je z něj unikátní Planeta Hlinsko

Unikátní vzdělávací centrum v Hlinsku návštěvníkům poskytuje zábavný pohled na procesy a úkazy, které se odehrávají na planetě Zemi. O jeho vznik se zasloužilo město, když opravilo budovu s...

13. ledna 2025

Staví domy na pozemcích, nad kterými by si jiný jen odplivl. A skvělé

Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio...

13. ledna 2025

Garáž přestavěli na luxusní bydlení. Přestavba je vyšla na 1,7 milionu korun

Christina a Jeff Starmerovi z Jacksonvillu na Floridě chtěli umožnit synovi Lymanovi samostatné bydlení. A napadlo je udělat byt z nevyužívané garáže. Za přestavbu zaplatili 68 tisíc dolarů, v...

12. ledna 2025

Dům, který popírá zaběhnutá pravidla, je už architektonickou ikonou

I v Kalifornii začínali dnes proslulí architekti, především návrhy rodinných domků. Možná i díky tomu, že Los Angeles charakterizují statisíce obydlí v nejrůznějších stylech. V městské čtvrti...

11. ledna 2025

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...