Přinášíme návod, jak vyplnit formulář "Ohlášení odstranění" stavby, který najdete na této stránce ministerstva pro místní rozvoj. O případech, kdy lze tento tiskopis využít, čtěte více zde.
Ve formuláři vypište:
Adresa příslušného úřadu
Ohlášení musíte podat na tom stavebním úřadě, pod který spadá stavba, již chcete bourat. Je to zpravidla stavební odbor obecního úřadu nějaké větší obce.
Ohlášení odstranění
Ve většině případů zde zatrhnete, že ohlašujete odstranění "stavby". Odstranění terénních úprav a zařízení se ohlašuje pouze tehdy, pokud to bylo stanoveno ve stavebním povolení.
I. Vlastník stavby
Zatrhněte, jednáte-li jako fyzická osoba (jednotlivec či domácnost), fyzická osoba podnikající (živnostník), nebo právnická osoba (firma), a připište své identifikační údaje.
Pokud odstranění ohlašuje pouze jedna osoba, v dalším řádku zatrhněte "ne". Jestliže ohlašují například spolumajitelé nemovitosti, zaškrtněte "ano" a údaje připojte v příloze.
II. Vlastník stavby jedná
Pokud za vás jedná zástupce, například příbuzný nebo projektant, zaškrtne "je zastoupen" a napíše své identifikační údaje. Ohlašujete-li sami, zaškrtněte "samostatně".
III. Místo a označení odstraňované stavby
Údaje zjistíte v dokladech k nemovitosti nebo v katastru nemovitostí. Označení stavby je například "bydlení" a "číslo popisné".
IV. Vlastnická práva k pozemku zastavěnému odstraňovanou stavbou
Pokud vám patří stavba i pozemek, zatrhněte "shodný s vlastníkem stavby". Jinak označte, zda patří fyzické, nebo právnické osobě, a napište její identifikační údaje.
V. Základní údaje o stavbě
Označení a účel, kapacitu, půdorys a výšku vyčtete v projektu. Označením bude "Rodinný dům" a účelem "stavba pro bydlení".
Dále je třeba označit, zda je ve stavbě azbest, nebo nikoliv. Azbest obsahují například stěny montovaných okálů nebo střechy z eternitu. Pokud si nejste jistí, poraďte se se stavebním odborníkem, případně se stavebním úřadem.
VI. Důvody k odstranění stavby, předpokládaný termín započetí a ukončení prací
Vysvětlete, proč chcete stavbu bourat, kdy se k tomu chystáte a kdy předpokládáte, že všechny práce skončí.
VII. Způsob odstranění stavby
Stavbu, na jejíž budování nebylo třeba stavební povolení, můžete bourat svépomocí. Pokud neobsahuje azbest, uveďte jméno člověka, který bude vykonávat stavební dozor.
U bourání stavby obsahující azbest, která se nebudovala na stavební povolení, vyplňte jméno a příjmení stavbyvedoucího, tedy autorizovaného technika nebo inženýra.
Jestliže chcete bourat stavbu, která byla budovaná na stavební povolení, musíte si najmout stavební firmu. Pokud ji už máte vybranou, uveďte její identifikační údaje.
Možnost použití trhavin se týká spíše větších staveb a je k tomu nutné povolení báňského úřadu. Většinou zatrhněte "ne".
VIII. Informace
Uveďte, jestli v domě ještě bydlíte. Pokud budete bourat dům napojený na vodovod a kanalizaci, napište počet jeho obyvatel.
IX. Opatření na sousedním pozemku
Nevyužijete-li k bourání sousední pozemky, zatrhněte "ne" a další již nevyplňujte. Pokud je využít hodláte, musíte s jejich vlastníky uzavřít dohodu. Zaškrtněte "ano", popište okolnosti a do tabulky vyplňte údaje zjištěné v katastru nemovitostí.
X. Statistické ukazatele
Jestliže oznamujete odstranění jiné stavby než obytného domu (například garáže, žumpy), údaje nevyplňujte. Data, která nejsou na pohled zřejmá, zjistíte v projektové dokumentaci.
Podpis
Dokument podepište, bez podpisu by byl neplatný.
Přílohy, které musíte doložit k formuláři na bourání1. Doklad prokazující vlastnické právo nebo jiné právo opravňující k odstranění stavby- dokládáte pouze v těch případech, když toto právo není zapsáno v katastru nemovitostí. 5. Doklad o kvalifikaci osoby, která bude vykonávat stavební dozor - v případě bourání svépomocí se dokládá například vysokoškolský diplom anebo maturitní vysvědčení a potvrzení o minimálně tříleté praxi v oboru. 6. Závazná stanoviska dotčených orgánů k odstranění stavby - budou to například památkáři v případě bourání památky. |