Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Seřídit, promazat, zamezit kondenzaci. Co musíte udělat s okny v zimě

  1:00
Seřídit okna, promazat je a zamezit kondenzaci vody na sklech i kolem nich. To jsou hlavní věci, které je nutné udělat pro ochranu oken. Důležité jsou celý rok, ale zásadní jsou hlavně během zimy.

Na plísně v ostění oken jsou účinné třeba chlorové dezinfekční přípravky ve spreji. | foto: Profimedia.cz

Ráno vstanete a okna jsou orosená jako sklenice piva. Voda se sráží i na rámech a kolem oken, stěny a rámy plesniví, panty rezaví, lišty zasklení u dřevěných oken se kvůli vlhkosti kroutí a ve spojích tmavnou. Okna jde špatně zavírat, táhne jimi, těsnění přimrzá nebo nedoléhá. Tomu všemu se dá často zabránit bez nutnosti výměny oken. A když to neuděláte, zvyšujete riziko, že si okna nevratně poškodíte. A navíc vám hrozí zdravotní problémy.

1. Seřiďte okna

Okna se mohou časem usadit, vliv na ně mají i změny teplot, proto je potřeba je občas seřídit. Poznáte to, když okno při zavírání drhne nebo jde špatně otočit kličkou. Většinou stačí imbusový klíč číslo 4.

Jak seřídit okna

Návod na seřízení oken

Postup seřizování různých oken se může lišit. Obvykle však stačí šestihranný imbusový klíč velikosti 4. Horní závěs křídla umožňuje stranový posuv horní strany křídla, a to v rozmezí -2 až +3 mm (1). Přítlak křídla k rámu lze zvětšit nebo zmenšit na rámových nůžkách v rozmezí -1 až +1 mm (2). Přitom musí být současně otevřené a vyklopené okno, k tomu je nutné uvolnit pojistku (4). Přítlak k rámu lze snížit či zvýšit také čepy umístěnými po obvodu rámu. Spodní závěs umožňuje stranový posuv křídla v rozmezí -2 až +2 mm a výškové nastavení křídla -2 až +2,5 mm (3).

„U spodního pantu jsou seřizovací šrouby pod krytkou a horní závěs je zapotřebí seřídit při otevřeném křídle. Seřizovat se dá na horním závěsu křídla, umožňuje to stranový posuv horní strany křídla. Na spodním závěsu lze posouvat spodní část křídla do stran i výškově,“ popisuje Miroslav Culka z firmy Dafe-Plast.

Při otevřeném okně seřídíte přítlak křídla k rámu na rámových nůžkách umístěných při horním závěsu. To však lze jen tehdy, je-li okno zároveň otevřené i vyklopené na ventilaci, k tomu je nutné vyklopit pákovou pojistku na hraně okenního křídla kousek pod kličkou.

Maximální těsnosti křídla dosáhnete zároveň seřízením uzavíracích bodů, válcovitých čepů umístěných po obvodu křídla. Fungují jako excentrické šrouby. Jsou vyosené, pootočením se jejich poloha na hraně okna změní. Otáčejí se rukou, přičemž je musíte povytáhnout, nebo imbusovým klíčem.

„Přítlak zvýšíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě. Otáčením od těsnicí gumy přítlak snížíte,“ vysvětluje Miroslav Culka. Přestože si může kutil seřídit okno sám podle návodu výrobce, je nejlepší nechat to na odborníkovi. Důležité je též kontrolovat upevnění vrutů kování. Uvolněné vruty je nutné utáhnout či vyměnit.

2. Promažte kování

„Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne,“ doporučuje Ondřej Fridrich z firmy Inoutic. Platí to o pohyblivých částech - pantech, zavíracích dílech, sklopných nůžkách, aby se okno dalo bez námahy otvírat a zavírat. „Nepoužívejte tuky kyselé a s pryskyřicí, mohly by narušit povrchovou zinkovou ochranu proti korozi,“ varuje Miroslav Culka. Nejvhodnější je olej na okna od odborných výrobců či bílá vazelína ve spreji.

3. Dotáhněte kličky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. „Nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům,“ radí Ondřej Fridrich.

4. Zkontrolujte a namažte těsnění

Těsnění mezi křídlem a rámem se může deformovat i vypadnout z drážky, v níž je usazené. „Podle rozsahu lze těsnění znovu do drážky osadit nebo vyměnit za nové. U starších oken bez přídavného těsnění je možné do předchystané drážky těsnění doplnit,“ říká Tomáš Švec ze společnosti Velux.

Někdy také těsnění při velkých mrazech přimrzá k rámu, zvlášť když je myjete, nebo se rosí. Pak je dobré ho namazat, třeba silikonovým olejem. Když budete tuto kúru opakovat po půl roce, těsnění zůstane pružné a déle vydrží. Má-li střešní okno ventilační klapku, může na ní časem zteřet pěnové těsnění. „V takovém případě by v zimě propouštělo více studeného vzduchu do interiéru. Těsnění je nutné oškrábat a vyměnit za nové,“ popisuje Tomáš Švec.

5. Utírejte kondenzovanou vodu

Když jsou okna hodně těsná a v bytě se drží vlhko, při nízkých venkovních teplotách může na sklech či také na rámech kondenzovat voda. Děje se to tím víc, čím je rozdíl mezi teplotami vevnitř a venku větší, čím je uvnitř vyšší vlhkost a čím skla méně tepelně izolují. Vodu je potřeba pravidelně otírat, nejlépe hadrem s dobrou savostí. Jednak aby kondenzát neničil okna, zvláště ta dřevěná. Ale také aby se nedrželo vlhko kolem oken, což způsobuje růst plísní.

6. Kolem oken stříkejte dezinfekci

Někdy se kolem oken přece jen vytvoří plíseň. „Viditelná bývá hlavně v zimě, kdy zeď okolo okna může promrzat,“ upozorňuje Miroslav Culka. Pravidelně plísně stříkejte dezinfekcí ve spreji. A když je to možné, hledejte příčinu. Může to být špatné či nedostatečné větrání nebo dočasný efekt kvůli vysychání stavby. Důvodem jsou někdy i nekvalitní či špatně usazená okna. To je nutné řešit s dodavatelem.

7. Větrejte krátce a intenzivně

Dlouhodobé větrání ventilačkou je v zimě chyba. Ochlazuje se tím ostění oken, což podporuje kondenzaci vody a vznik plísní. Ani mikroventilace není vhodná, ve spáře může kondenzovat voda a namrzat těsnění.

„Výhodnější je souběžně otevřít všechna okna a dveře a za dvě až tři minuty je vzduch vyměněn. Při tomto větrání se stěny místností nestačí ochladit a po zavření oken a dveří se vzduch rychleji ohřeje. Navíc je to efektivní způsob, který zajistí minimální ztráty tepla,“ shrnuje Miroslav Culka.

Dobu větrání přizpůsobte venkovní teplotě. Čím je větší zima, tím kratší doba stačí. Při větrání ztlumte topení. Kupte si vlhkoměr a udržujte relativní vlhkost vzduchu v bytě pod 60 procenty, ideálně 40-50 procent. Jestliže jedno větrání nestačí, okna zavřete, zatopte a po chvíli vyvětrejte znovu. Postup opakujte, dokud vlhkost neklesne. „Když vyvětráte alespoň třikrát denně, efektivně tím snížíte možnost vzniku obtíží souvisejících s velkou vlhkostí,“ říká Tomáš Švec.

8. Čistěte kanálky

Voda kondenzuje i mezi rámem a okenním křídlem. Kondenzát se odvádí odtokovými drážkami na parapet. A ty nesmějí být ucpané. „Kontrolujte průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů. Případné nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat,“ doporučuje Ondřej Fridrich.

9. Ochraňte okna zastíněním

Ochranu oken lze zvýšit venkovním zastíněním. Dá se instalovat i dodatečně. Zvýší tepelnou izolaci oken, omezí kondenzaci par, okna ochrání proti sněhu a ledu. Vhodné jsou exteriérové žaluzie a screenové rolety.

„Screenová roleta s nízkou povrchovou emisivitou sníží na přibližně 15 procent sálání tepla z povrchu zasklení. Absorbuje sálavé teplo od teplejšího zasklení, větší část ho odráží zpět do okna. Okno s izolačním dvojsklem zlepší na úroveň trojskla,“ počítá Jan Žižlavský z firmy Isotra.

Efekt mají i klasické venkovní rolety s tepelnou izolací v lamelách. Podle odborníků dokážou snížit únik tepla okny až o 20 procent. „Vzduchový polštář mezi staženou roletou a oknem funguje jako izolační vrstva zabraňující úniku tepla z místnosti. Největší úspora energie je umožněna, když je stínící technika řízena automaticky časovými spínači a čidly,“ dává tip David Žabčík z firmy Climax. Venkovní roleta však není praktická pouze během zimy. „V létě funguje zároveň jako účinný prostředek proti přehřívání interiéru, prostup tepla dokáže snížit až o 97 %,“ doplňuje Tomáš Švec.

10. Vytvořte clonu

Negativní působení vlhkosti a rozdílů teplot v zimě dokáže snížit tepelná clona z vnitřní strany oken. „Pod střešní okna je nutné umístit radiátor, aby bylo zajištěno rovnoměrné ohřívání okenní tabule,“ podotýká Tomáš Švec. Stejně tak i před svislými okny je dobré umístit zdroje tepla, například radiátory nebo konvektory. A když je velká zima, je lepší nepoužívat vnitřní zastínění, které zmíněný efekt omezuje.

Pohled odborníka na rosení oken

Ondřej Fridrich, Inoutic

Tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní. Kondenzace, nebo chcete-li rosení, vznikne, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. U oken může být příčin několik. Ale dobrou zprávou je, že ve většině případů nejsou na vině okna samotná. Naopak je to známkou, že okna dobře těsní. Příčinou je spíš způsob jejich užívání.

Rosení skel z vnější strany je signál, že okna mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Venkovní sklo se ochlazuje víc než je teplota okolí a neohřívá se prostupem tepla z vnitřku ven. Nejedná se tedy o závadu, ale o přirozený jev v důsledku počasí.

Rosení v meziskelním prostoru znamená, že tento prostor není hermeticky uzavřený, jak by měl být, a vniká tam vzduch. Může to být prasklinou na skle nebo netěsností rámečku a spojení skel. Je to závada na okně, reklamujte ji.

Rosení rámu ve funkční spáře nebo z vnitřní strany může mít více příčin. Rám se může rosit třeba kvůli špatným napojením okna na ostění, kde chybí tepelná izolace a tvoří se tepelné mosty. Rám se ochlazuje studeným vzduchem zvenku a teplý vzduch uvnitř místnosti na něm kondenzuje. Skutečný původ rosení musí odhalit a řešit odborník, který by měl ověřit správnost postupu instalace oken a posoudit, zda okna nejsou například pokřivená. Další příčinou může být nesprávné větrání.

Rosení rámů je závažný problém. Kdyby kondenzát v rámu zamrzl, může se poškodit těsnění okna. Rosení okenních skel z vnitřní strany bývá nejčastějším problémem. U novostaveb i při rekonstrukcích starších budov. Na svědomí ho může mít nízká vnitřní povrchová teplota skla a vysoká vlhkost v bytě.

U nových oken splňujících požadavky nejnovějších norem by ke kondenzaci docházet nemělo. Když ano, zamyslete se nad způsobem užívání bytu a správným větráním. Snížit vlhkost v interiéru znamená i úspory tepla. Vzduch nasycený párami totiž potřebuje k ohřátí vyšší teplotu než sušší vzduch. Rozdíl potřeby tepla při vytápění místnosti s 45% vlhkostí a 70% vlhkostí může být až 20 procent.

Autor:
Témata: Plíseň
  • Nejčtenější

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve špindlerovském paneláku nemá chatu či chalupu, ale obytné auto. Slouží jí jako pojízdná...

28. listopadu 2024

Zpěvák Davide Mattioli se s přítelkyní přestěhoval do Písku. Na kočky si zvyká

Kouzlu jižních Čech definitivně propadl italský zpěvák Davide Mattioli (57). Svůj dřívější byt nedaleko Sušice prodal a spolu s přítelkyní Oli (33) se po více než dvouleté známosti přestěhovali do...

27. listopadu 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Skladatel Daniel Barták žije v unikátním bytě se studiem na pražském Smíchově

Domov hudebního skladatele Daniela Bartáka, vybavený profesionálním nahrávacím studiem, už navštívila řada ikon české umělecké scény. Netradiční byt je velký 120 metrů čtverečních. „Tento článek...

4. prosince 2024

Češi si na malování svépomocí troufají, barev na stěnách se však bojí

Při výběru barev Češi oceňují nátěry odolné vůči skvrnám, rychleschnoucí a se snadnou aplikací. Víc než tři čtvrtiny respondentů dávají přednost malování svépomocí, přičemž nejoblíbenější barvou na...

4. prosince 2024

Pošlete vánočně vyzdobený domov i náměstí. Nejlepší snímky zveřejníme

Na adventním věnci hoří první svíčka, a to znamená, že jsou Vánoce již za rohem a domácnosti, ulice a náměstí jsou svátečně nazdobené a plné světýlek. Byla by škoda se o vánoční atmosféru nepodělit.

3. prosince 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...