Na přimrzlá okna není radno používat násilí.

Na přimrzlá okna není radno používat násilí. | foto: Profimedia.cz

Jak bojovat se sněhem a mrazem v domě, bytě a na chalupě

  • 12
Když zmrzne voda v potrubí, led může trubky roztrhat. S rozmrazováním však musíte pomalu, protože náhlé teplo může také napáchat spoustu škody. Na přimrzlá vrata či okna zas není radno používat násilí. Poradíme vám, jak vyřešit nejčastější zimní problémy v domě, bytě a na chalupě.

Zamrzlo ústřední topení

Vrátili jste se domů z hor a voda v topení zamrzla. Led se rozpíná, takže může roztrhnout potrubí či topná tělesa. "Po rozmrznutí může unikající voda způsobit další škody na zařízení či konstrukcích," varuje Tomáš Růžička z projekční kanceláře Růžička a partneři."Led může zničit i oběhové čerpadlo, případně kotel," doplňuje Pavel Jíša z AAA - Záchranné technické služby.

Řešení: Celou soustavu ohřejte náhradními zdroji tepla, třeba krbem, infrazářiči, olejovými či elektrickými radiátory. Při rozmrzání sledujte, zda voda neuniká. Pokud ano, zachyťte ji do připravených nádob a zavolejte servis. Při poškození bude třeba vodu vypustit a část potrubí vyměnit.

Prevence: Zvláště na chatách a chalupách v horských oblastech do vody v soustavě přidejte nemrznoucí směs, pět litrů stojí asi 500 korun. "Použijte směs schválenou výrobcem kotle, abyste dodrželi záruční podmínky. A myslete na to, že ji musíte obnovovat, protože časem vyprchá," upozorňuje Tomáš Růžička. Když při mrazech odcházíte ven, nevypínejte topení, ale snižte teplotu na 15 stupňů. Odjíždíte-li na dlouho, vypusťte vodu z topení.

Sůl a mráz ničí betonové plochy u domu

Čím méně kvalitní beton, tím více ho sůl narušuje. Na povrchu betonu se tvoří trhlinky, do nich proniká voda a led pak beton ničí. Sůl pronikající do betonu poškozuje i výztuž.

Řešení: Když vidíte, že sůl beton ničí, nahraďte ji jiným materiálem, třeba pískem nebo popelem. Popraskaný beton bude třeba na jaře opravit, případně vyměnit.

Prevence: "Ke zlepšení ochrany a údržby betonu se používají ochranné nátěry, které ho chrání i proti námraze a soli," upozorňuje Tomáš Růžička. Litr stojí od 100 korun výše. Pod vjezdy do garáže, schody či chodníky můžete položit topné kabely. Cena je asi 900 korun za metr čtvereční, práce přijde 150 až 200 korun, jde to však i svépomocí. "Topné prvky rozehřívají asi dva centimetry sněhu za hodinu. Po usušení se topení vypne," vysvětluje Jan Pešout z firmy V-System, která kabely dodává
 
Garážová vrata přimrzla k zemi

Vrátili jste se po pár dnech domů nebo vstanete po mrazivé noci a nejde otevřít garáž.

Řešení: Nesnažte se používat násilí, můžete vrata poškodit. Z venkovní strany můžete led zkusit rozehřát fénem. Ale ne z velké blízkosti, abyste nepoškodili povrch vrat. Když vrata nechtějí povolit, zavolejte servis výrobce.

Prevence: Pravidelně odklízejte sníh, i když každý den nebudete vyjíždět z garáže. Okraje vrat a mechanismus natřete silikonovým olejem. Pod dlažbu vjezdu položte topný kabel.