Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností,...

Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností, jejich počet poroste. | foto: Profimedia.cz

Paraboly na domech budou přibývat, dejte si pozor na povolení

  • 41
Kvůli plánovaným změnám televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2 je téma přechodu na satelitní vysílání a jeho instalace diskutované téma. Instalace satelitu však nemusí být v některých případech vůbec jednoduchá.

Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností a čeká se, že jejich podíl bude nadále růst. Nový standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2 je citlivější na rušení, satelitní příjem proto může být pro mnoho diváků cestou, jak se rušení pozemního vysílání vyhnout.

Kdyby vlastní bytového domu instaloval velkou parabolu na střeše, nemusel by pohled na dům vypadat takto...

„Pokud je u vás signál pozemního vysílání nekvalitní, je satelitní příjem ideální. Je to druhý nejpoužívanější způsob příjmu televize,“ říká Petr Ševčík, produktový manažer GoSAT, nejrozšířenější značky satelitů na českém trhu.

U řady bytových domů se při stavbě vynechává společná anténa pro příjem televize a předpokládá se, že se využije televize přes internet nebo kabel. Pro obyvatele domu to znamená omezenou možnost volby. Pokud chtějí přijímat pozemní nebo satelitní vysílání, musí to vyřešit vlastními silami.

Někteří developeři instalují jednu parabolu na střechu a do jednotlivých bytů vedou kabelové rozvody. V tomto případě mají přístup k satelitnímu vysílání všichni a nově přistěhovaní nemusí řešit instalaci paraboly na vlastní pěst.

Stejným postupem lze parabolu nainstalovat i na rodinný dům a rozvést kabely do jednotlivých místností. Kabelem ve zdi můžete přenášet satelitní i pozemní vysílání. Zásuvky v bytech a jednotlivých místnostech mají vývod pro satelit a pozemní signál oddělený. Uživatel má tedy nadále zachovanou možnost volby.

U bytových domů však nemusí instalace satelitu majitelům bytů projí“. SVJ i družstva ji zejména v případě montáže na fasádu zakazují. Důvod je jasný. Může dojít k jejímu poškození nebo narušení zateplení, majitel domu by tak mohl přijít o záruku, kterou stavební firma poskytla.

„Zájemce o instalaci musí mít souhlas majitele domu. Pokud nemá lodžii nebo balkon, kam lze parabolu pomocí speciálních držáků instalovat celkem bez problémů, lze využít třeba střechu, ale i zde si musíte vyžádat souhlas majitele domu,“ vysvětluje Roman Zajíc z pražské společnost Servis RZ, která paraboly instaluje.

Na trhu najdete běžně i držáky antén pro rámy plastových oken s minimální šířkou sto centimetrů a kondenzačními otvory. Rozteč mezi nimi může být však maximálně osmdesát centimetrů. Držáky zvládnou běžné anténní paraboly do průměru osmdesát centimetrů a hmotnosti deset kilogramů.

Některá SVJ i družstva mají ve svých stanovách přesně určené, kam lze paraboly instalovat a zda je nutný souhlas, a to i v případě instalace na balkon či terasu. S ohledem na dobré vztahy v domě se vyplatí předem si zkontrolovat, jak je nutné postupovat.

Satelitní vysílání oceňují často milovníci sportu, kteří postrádají svůj oblíbený fotbal třeba na ČT Sport.

Satelit na balkoně nebo na parapetu okna

V případě zájmu lze parabolu namontovat na balkon s jižní orientací, aby byl zajištěný volný výhled na družici. „Šance je ještě u jihovýchodní nebo jihozápadní orientace, ale bez jihu to nepůjde. S pomocí speciálních držáků lze zvládnout montáž i na parapet okna, pokud nemáte balkon nebo lodžii,“ říká Zajíc.

Proč satelit

Výhodou pořízení satelitu je především široká nabídka stanic, k nimž se přes běžné pozemní vysílání divák nedostane. Další výhodou jsou funkce navíc jako například hybridní televize, která má jednoduchý přístup k archivům televizních stanic. Vhod přijde také možnost nahrávání až dvou pořadů a sledování třetího.

Dříve se běžné paraboly, které byly velké, instalovaly výhradně na střechu. S vývojem technologie už to není potřeba. Běžná parabola na příjem standardního vysílání například od společnosti Skylink má průměr od šedesáti do osmdesáti centimetrů. „Ze zkušenosti je jistota velikost osmdesát. Průměr šedesát centimetrů je také možný, při bouřkách nebo jiných rozmarech počasí už však můžete mít problémy s příjmem,“ upozorňuje Petr Ševčík.

Menší paraboly mají také malou hmotnost, běžně jen 1,5 až dva kilogramy, když však chcete přijímat programy z více družic, velikost se podstatně zvětší. A s tím také typ držáků a jejich cena, rozdíl v ceně může být v řádu stokorun, ale také tisíců.

Instalace satelitu sice není náročná, bývá však lepší přenechat ji odborníkům, kteří podle vlastních znalostí a zkušeností odhadnou, kde je vhodné místo pro instalaci a zajistí správnou montáž, aby vše fungovalo tak, jak má.