I ve Francii se dá koupit levný dům

aktualizováno 
Vlastnit nemovitost v zahraničí není jen otázkou prestiže, ale i dobře uložených peněz. Po vstupu do Evropské unie se možnosti nákupu domů, bytů či pozemků značně rozšířily; tak proč nezkusit třeba Francii? Vždyť i tam si může pořídit byt nebo dům člověk, který nemá miliony.

Většina lidí na to nemá finance, přesto přibývá těch, kteří zatouží vlastnit nemovitost za hranicemi republiky, ať už je to v některé ze sousedních zemí, nebo o něco dále.

Někoho lákají velkoměsta, jako je Paříž, přibývá však i těch, kteří zatouží po kamenném domku v klasické francouzské vesničce. A nemusí to být sen jen bohatých lidí.

Vždyť ceny takových nemovitostí se velmi často podobají těm tuzemským. Některé byty se dají dokonce pořídit pod milion korun, i když stejně jako v Česku to nebude nic luxusního.

Levná Korsika
Kdo má k dispozici hotovost kolem dvou milionů korun, může už ve Francii investovat do staršího domu před rekonstrukcí, někdy i s větším pozemkem, a v rámci svých finančních možností jej začít přestavovat. Ceny těchto nemovitostí se pohybují v cenách 750 000 až 1 800 000 korun.

Velice zajímavou lokalitou je Korsika, kde při koupání v moři hledíte na zasněžené vrcholky hor. Můžete zde spojit koupání s lyžováním a nemovitost využívat celoročně.
I ceny jsou zde velmi příznivé. Například starší dům před rekonstrukcí se dá pořídit od 800 000 korun, byt 3+1 od 2,5 milionu korun.

Hory volají
S blížící se zimou se zvyšuje poptávka po bydlení na horách. V každém významnějším horském středisku sídlí realitní kancelář. I ceny za horské byty jsou příznivé.

Garsoniéru zde koupíte v ceně od 900 000 korun. Byt 1+1 stojí kolem 1,5 milionu korun. Ceny tří- až čtyřpokojových bytů se pohybují už okolo 4,5 milionu. Horské chaty a chalupy jsou ještě dražší - průměrně stojí od 8 do 18 milionů korun.

V Alpách se dá investovat i do zemědělských usedlostí, avšak stejně jako v Česku bývají většinou v zanedbaném stavu. Dají se sehnat kolem šesti milionů korun. K tomu je však nutné připočítat i financování oprav. Pozor je třeba dát také na dopravní obslužnost a vybavenost obchody a službami. Často totiž stojí na samotě.

Nejprestižnější je Paříž
Paříž patří mezi nejdražší evropská města, ať už jde o ceny nemovitostí nebo o životní náklady. Starší garsoniéru nebo byt 1+1 (do 50 m2) lze pořídit za tři až čtyři miliony korun. Každým dalším pokojem se cena zvyšuje přibližně o další tři miliony.

Průměrná cena za metr čtvereční nově stavěného bytu je 120 000 až 150 000 korun.
Chcete-li si najmout klasický třípokojový byt vybavený nábytkem, počítejte s cenou okolo 45 000 korun za měsíc.

Rozhodnete-li se pro centrum Paříže, pak se cena za dvoupokojový byt bude pohybovat už kolem 60 000 korun měsíčně. Na okraji města jsou však ceny o něco nižší - s trochou štěstí seženete bydlení v ceně už od 15 000 korun měsíčně.

Francouzská Riviéra
Kromě Paříže patří k zajímavým lokalitám i francouzská Riviéra, avšak ceny bytů a domů se zde blíží deseti milionům korun. Takovou sumu dáte například za třípokojový byt v Cannes.

Vily na Azurovém pobřeží jsou ve zcela jiných dimenzích - nabízejí se od 45 milionů výše. Téměř všechny nemovitosti ve Francii se doporučuje kupovat prostřednictvím realitních kanceláří. Ale nezapomeňte, že si berou provize.

Nemáme hotovost, ale dům
V mnoha případech lidem chybí hotovost, ale mají vlastní dům nebo byt. Mohou tedy využít americké hypotéky (je poskytnuta bez udání způsobu využití) a svoji českou nemovitost zastavit. Tím získají potřebné finance pro výstavbu nového bytu nebo domu ve Francii.

Proč nový projekt? Stavební firmy nabízejí nemovitosti v počátečním stadiu výstavby výrazně levněji. Kromě toho, že si nový byt či dům necháte pro vlastní potřebu, můžete s ním i spekulovat.

Těsně před dokončením totiž lze nemovitost prodat se ziskem 600 000 až 1,2 milionu korun. Další možností je nechat ji dokončit a poté pronajmout třeba do doby, než se rozhodnete sami ji užívat.

Na dokončení výstavby můžete použít francouzskou hypotéku, při níž dáte do zástavy již uskutečněnou část stavby ve Francii.

Devět rad pro koupi domu ve Francii

1. Jednejte s licencovanými makléři
Vždy si zjistěte, s kým jednáte: zda jde o licencovaného makléře, zaměstnance jeho realitní kanceláře nebo komerčního agenta. Doporučujeme jednat výlučně s licencovanými makléři a jejich zaměstnanci. Nestyďte se požádat o ukázání licence. Jsou organizováni v národní asociaci realitních makléřů - Fédération Nationale de l'Immobilier.

2. Pozor na provizi
Jak vysoká je provize zprostředkovatele? A je již obsažena v ceně nemovitosti? Na to se nikdy nezapomeňte zeptat. Smlouvy podepisujte jen tehdy, vyhotoví-li ji notář, kterého platíte. Ujistěte se, že návštěvy nemovitostí nebudou placeny. Někteří makléři chtějí řádově 2,5 procenta z kupní ceny na úhradu takzvaných nákladů. Doporučujeme neplatit.

3. Platby přes účet
Všechny platby provádějte výlučně prostřednictvím účtu.

4. Konzultace se vyplatí
Zaplaťte si konzultaci u místního notáře. Dozvíte se vše o správném postupu při koupi nemovitosti i výši místních daní a poplatků. Doporučí vám také realitní kancelář i hypotečního, případně pojišťovacího makléře. Francouzského notáře můžete kontaktovat již z domova. Jejich seznam najdete na webové stránce French Notaries.

5. Smlouvejte o ceně
Nezapomeňte, že jste cizinci, a to v očích prodávajícího dosti bohatí, můžete-li si dovolit koupit nemovitost ve Francii. Tomu samozřejmě odpovídá i první cenová nabídka. Proto smlouvejte. Od vlastníka byste se měli v této fázi dozvědět i všechny podstatné informace o nemovitosti, které ovlivňují vaše konečné rozhodnutí.

6. Vše písemně
Cenová nabídka a podmínky koupě by měly být zásadně činěny v písemné formě. Vyloučí se pak jakékoliv pochyby a různé výklady. Všechny informace si důkladně ověřte. Ujistěte se, že to, co je psáno na výpisu z registru nemovitostí, odpovídá skutečnosti. Zejména zda odpovídá počet nemovitostí včetně garáže, velikost a hranice pozemků.

7. Pozor na dluhy
Ověřte si, zda na nemovitosti neváznou dluhy, pohledávka, věcná břemena ve prospěch třetích osob. Také se ujistěte na stavebním úřadu, zda v budoucnosti nepovedou prostředkem zahrady například koleje místní lokálky.

8. Jak získat hypotéku
Pokud si vezmete hypotéku u francouzského hypotečního úvěru, musíte počítat s padesátiprocentní akontací a úrokovou mírou okolo 6 až 8 procent. Hypoteční úvěr lze splácet sedm až dvacet let, výše úvěru nesmí byt většinou menší než 50 000 eur. Vyřízení hypotéky obvykle trvá dva až čtyři týdny. K cenám na stránkách realitních kanceláří je třeba připočíst ještě minimálně deset až dvanáct procent za provize a poplatky spojené s koupí nemovitostí.

9. Kupní smlouva
Vlastní kupní smlouvu zpracovává notář a u jejího podpisu musí být obě strany, respektive jejich zástupci vybavení plnou mocí. Notář kopie smlouvy vkládá do místně příslušného katastru nemovitostí a na místní finanční úřad. Zároveň zaplatíte všechny poplatky a daně.

PROVENCE - Typický rodinný dům v Provence s třemi ložnicemi, obývacím pokojem a kuchyní, s garáží pro dvě auta a se zahradou 1000 m2 stojí kolem dvanácti milionů.

GASKOŇSKO - I na koupi francouzské nemovitosti, například v malebném Gaskoňsku, si lze vzít hypotéku, a to jak v tuzemsku, tak přímo ve Francii.

HORSKÉ CHATY - Byty v horských střediscích se dají sehnat za rozumnou cenu. Garsoniéra se dá pořídit do milionu, 1+1 pak za půldruhého milionu korun.

PAŘÍŽ - Nejžádanější a proto i nejdražší jsou nemovitosti v Paříži. Byt 1 + 1 v širším centru a dále stojí od čtyř milionů korun výše.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Chalupářský styl nahradily v domě moderní prvky a kovářská čerň

Trámy a krov nechali architekti upravit lazurou v bílé barvě, vše doplnili...

Proměnit interiér staršího domu a dodat mu moderní vzhled, to byl hlavní úkol pro architekty ze studia Free Architects....

Další z rubriky

Shořel jí dům, místo pomoci teď žena bojuje s byrokracií

Z trosek domu paní Marcela nic nezachránila.

Jsou to jen necelé tři měsíce po apokalypse, která zasáhla pobřeží Pacifiku. Jak vypadá současnost? Sliby o pomoci...

Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina...

Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých...

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou...

Najdete na iDNES.cz