Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z chalupy vznikl penzion, pak zotavovna. Dnes tu stojí luxusní hotel

Nový hotel Hradec se v Peci pod Sněžkou neobjevil „jen tak“. Historie místa sahá až do roku 1897, kdy zde Johann Buchberger se svou ženou Klarou připravil ve své chalupě jako první v městečku pokoje pro hosty. Penzion časem rozšířili a stali se inspirací i pro ostatní.
Vizualizace: na pozemku č. 137 kdysi stávala chalupa Johanna Buchbergera, od...

Vizualizace: na pozemku č. 137 kdysi stávala chalupa Johanna Buchbergera, od července 2020 se zde otevírá čtyřhvězdičkový hotel Hradec. | foto: Archiv studia Mimolimit

Na pozemku č. 137, kde vlastně začala s penzionem Buchberger novodobá historie Pece pod Sněžkou, vznikl v roce 1929 podle plánů projektanta Franze Frimmela a z iniciativy místního podnikatele Josefa Berauera a Měšťanského pivovaru z Hradce Králové hotel Sport. Čtyřpodlažní zděná stavba později dostala jméno Hradec.

Centrum Pece pod Sněžkou se po staletí říká Bukové údolí (německy Buchtal). Dnes tu stojí hotel Hradec.

Majitelé se zde střídali, hotel neunikl ani německému znárodnění (v Sudetech věc obvyklá), po roce 1948 přišlo další, tentokrát „socialistické“, a tak se hotel stal na 40 let zotavovnou ROH.

Současní majitelé ji koupili v hodně zdevastovaném stavu. Místo dnes běžné cesty pro rychlý zisk, tedy výstavby apartmánů pro movitou klientelu, se rozhodli vystavit hotel, který by navázal na dlouhou historii svých předchůdců. Ovšem ve zcela moderním pojetí, i proto se obrátili na architektku Báru Škorpilovou ze studia Mimolimit.

„Rozhodli jsme se vrátit do Pece styl a šarm, který byl typický pro období první republiky,“ popisuje Tomáš Otruba, společně s manželkou Martinou většinový akcionář a hlavní investor projektu. Je lokálním patriotem, který v Peci žije už deset let. A stejně jako Johann a Klara tu chtějí zůstat.

Stavba ve svahu

Architektka Škorpilová navrhla betonový skelet, citlivě zasazený do svažitého terénu i přírody. Jako hlavní pohledové materiály zvolila sklo, slivenecký mramor a dřevo modřínu, upravené pro vyšší odolnost plamenem. Dominantní prvek stavby tak představují plochy pokryté přírodním kamenem, který je v exteriérech štípaný a v interiéru leštěný.

K zajímavým architektonickým prvkům patří i schodiště v obou věžích hotelu, oboustranně stupňovité vytvářející dojem, že visí v prostoru. Ve věžích jsou k dispozici samozřejmě i výtahy.

Jen moderní a zajímavý vzhled však nestačí, hotel má i unikátní zdroje energií. Přímo pod ním je totiž 20 hlubokých vrtů pro odebírání přirozeného tepla ze země. Další úspory představuje rekuperace, kdy se zejména odebírá odpadní teplo z náročného provozu kuchyně. Jako doplňkový zdroj tepla byl zvolený plyn. I proto už během výstavby získal hotel významné ekologické ocenění od ministerstva pro místní rozvoj za „moderní a energeticky soběstačnou budovu“.

Není nutné jezdit do Alp

Johann Buchberger, jehož předkové přišli do Bukového údolí (německy Buchtalu), jak se centru Pece říká už celá století, po roce 1566 pravděpodobně z údolí Inn v Tyrolsku. Asi by se divil, jak je nový čtyřhvězdičkový hotel srovnatelný se špičkovými hotely v Alpách.

Vedle pokojů nabídne i wellness centrum či čtyři konferenční místnosti, podzemní garážová stání a samozřejmě úschovnu lyží i kol. A pozor, architektka Škorpilová pamatovala i na dostatečnou výšku vjezdu do garáží, ta postačí i pro vyšší SUV s boxem na lyže na střeše, což nebývá až tak úplně zvykem.

Wellness může využívat také veřejnost, najde zde finskou saunu, biosaunu, ochlazovací bazén, velkou vířivou vanu i Kneippův chodníček či odpočinkovou zónu s vyhřívanými lehátky. Apartmá s plochou 115 m2 má pro své hosty i vlastní vířivku na střešní terase.

Restaurant Meet & Meat, kde bude kralovat šéfkuchař Petr Šmrha s praxí v michelinovských restauracích, je typickou ukázkou tvorby Báry Škorpilové. Ta klade důraz na detail a řemeslné zpracování.

Naopak pro všechny návštěvníky horského střediska je určený obchod se sportovním oblečením a módou, do kterého se vchází přímo z hlavní ulice.

Restaurace potěší i tím, že klade důraz na lokální původ surovin: hlavním dodavatelem tak bude statek Annovice na Jindřichohradecku, odkud budou do hotelu proudit čerstvé ryby, drůbeží a jehněčí maso, ale i stařené hovězí. Vedle mezinárodní kuchyně tu na jídelničku nebudou chybět ani typická krkonošská jídla, jako je třeba kulajda s pošírovaným vejcem a houbami.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...