Na pozemku č. 137, kde vlastně začala s penzionem Buchberger novodobá historie Pece pod Sněžkou, vznikl v roce 1929 podle plánů projektanta Franze Frimmela a z iniciativy místního podnikatele Josefa Berauera a Měšťanského pivovaru z Hradce Králové hotel Sport. Čtyřpodlažní zděná stavba později dostala jméno Hradec.
Majitelé se zde střídali, hotel neunikl ani německému znárodnění (v Sudetech věc obvyklá), po roce 1948 přišlo další, tentokrát „socialistické“, a tak se hotel stal na 40 let zotavovnou ROH.
Současní majitelé ji koupili v hodně zdevastovaném stavu. Místo dnes běžné cesty pro rychlý zisk, tedy výstavby apartmánů pro movitou klientelu, se rozhodli vystavit hotel, který by navázal na dlouhou historii svých předchůdců. Ovšem ve zcela moderním pojetí, i proto se obrátili na architektku Báru Škorpilovou ze studia Mimolimit.
„Rozhodli jsme se vrátit do Pece styl a šarm, který byl typický pro období první republiky,“ popisuje Tomáš Otruba, společně s manželkou Martinou většinový akcionář a hlavní investor projektu. Je lokálním patriotem, který v Peci žije už deset let. A stejně jako Johann a Klara tu chtějí zůstat.
Stavba ve svahu
Architektka Škorpilová navrhla betonový skelet, citlivě zasazený do svažitého terénu i přírody. Jako hlavní pohledové materiály zvolila sklo, slivenecký mramor a dřevo modřínu, upravené pro vyšší odolnost plamenem. Dominantní prvek stavby tak představují plochy pokryté přírodním kamenem, který je v exteriérech štípaný a v interiéru leštěný.
K zajímavým architektonickým prvkům patří i schodiště v obou věžích hotelu, oboustranně stupňovité vytvářející dojem, že visí v prostoru. Ve věžích jsou k dispozici samozřejmě i výtahy.
Jen moderní a zajímavý vzhled však nestačí, hotel má i unikátní zdroje energií. Přímo pod ním je totiž 20 hlubokých vrtů pro odebírání přirozeného tepla ze země. Další úspory představuje rekuperace, kdy se zejména odebírá odpadní teplo z náročného provozu kuchyně. Jako doplňkový zdroj tepla byl zvolený plyn. I proto už během výstavby získal hotel významné ekologické ocenění od ministerstva pro místní rozvoj za „moderní a energeticky soběstačnou budovu“.
Není nutné jezdit do Alp
Johann Buchberger, jehož předkové přišli do Bukového údolí (německy Buchtalu), jak se centru Pece říká už celá století, po roce 1566 pravděpodobně z údolí Inn v Tyrolsku. Asi by se divil, jak je nový čtyřhvězdičkový hotel srovnatelný se špičkovými hotely v Alpách.
Vedle pokojů nabídne i wellness centrum či čtyři konferenční místnosti, podzemní garážová stání a samozřejmě úschovnu lyží i kol. A pozor, architektka Škorpilová pamatovala i na dostatečnou výšku vjezdu do garáží, ta postačí i pro vyšší SUV s boxem na lyže na střeše, což nebývá až tak úplně zvykem.
Wellness může využívat také veřejnost, najde zde finskou saunu, biosaunu, ochlazovací bazén, velkou vířivou vanu i Kneippův chodníček či odpočinkovou zónu s vyhřívanými lehátky. Apartmá s plochou 115 m2 má pro své hosty i vlastní vířivku na střešní terase.
Naopak pro všechny návštěvníky horského střediska je určený obchod se sportovním oblečením a módou, do kterého se vchází přímo z hlavní ulice.
Restaurace potěší i tím, že klade důraz na lokální původ surovin: hlavním dodavatelem tak bude statek Annovice na Jindřichohradecku, odkud budou do hotelu proudit čerstvé ryby, drůbeží a jehněčí maso, ale i stařené hovězí. Vedle mezinárodní kuchyně tu na jídelničku nebudou chybět ani typická krkonošská jídla, jako je třeba kulajda s pošírovaným vejcem a houbami.