Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Kanceláře s parkem na střeše se pyšní i nejmodernějšími technologiemi

Kanceláře, které se přizpůsobí uživatelům, vybavené nejmodernějšími technologiemi a materiály, přitom v těsném sepětí s přírodou. Takový je butikový komplex kanceláří v Plzni, který navrhl architekt Tomáš Blahovec a také zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Na střeše stavby je park, který navrhl architekt Leffler. Zásadním prvkem prostoru jsou také na sloupy kotvené stínící plachty, které přistíní pracovní místa s mobiliářem. | foto: Lukáš Oujeský

„Nápad na flexibilní kanceláře se zrodil už před čtyřmi roky, kdy se podařilo získat zajímavý pozemek,“ říká architekt Tomáš Blahovec ze studia Point, který stojí za projektem a realizací komplexu kanceláří STROM offices v Koželužské ulici.

Vizualizace: dominantní na stavbě je vertikála proskleného schodiště.

Vizualizace: dominantní na stavbě je vertikála proskleného schodiště.

A doplňuje: „Jsme doslova nad centrem Plzně, je to odtud pěšky pět minut na náměstí Republiky, za minutu jste u zastávky městské hromadné dopravy, a kdo chce, dostane se za pětačtyřicet minut po dálnici do Prahy.“

Budovu v Koželužské ulici tvoří monolit ze železobetonu, dominantní je na něm vertikála proskleného schodiště. Po vystupující fasádě, která vypadá, že se odtrhává od té původní, se pne zeleň, na střeše je zahrada a zelené je i „PARKoviště“. Patnáct aut se tak bude schovávat za stromy, keři a květinami, zatímco uživatelé kanceláří budou odpočívat v parku.

Park na střeše

Zvláštní místo zaujímá v projektu rozsáhlá ozeleněná plocha na střeše. „Původně měla být jen pochozí, během stavby se proměnila v park. Museli jsme kvůli tomu měnit i statiku střechy. Najednou na ní může pobývat kolem pětadvaceti lidí. Park na střeše kancelářské budovy je pořád v Plzni unikátní,“ upozorňuje Tomáš Blahovec.

Projekt střechy, stejně jako parkoviště, vypracoval známý český zahradní architekt Ferdinand Leffler. „Cílem projektu bylo vytvořit k administrativní budově co největší množství pobytových a odpočinkových zelených ploch. Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek,“ popisuje.

Z terasy je úžasný výhled na centrum města.

Střecha je složená ze dvou vzájemně výškově oddělených ploch: větší část je pobytová, menší je určena pro výraznou střešní zeleň. Pobytovou část tvoří velkorysá dřevěná terasa lemovaná příjemnou vegetací.

„Útulnost ,zelenému pokoji´ dodávají přírodní materiály doplněné trvalkami, okrasnými travinami a cibulovinami. Pocit vzrostlé zeleně místu dodávají vícekmenné stromy zasazené do pěti velkých nádob. Zásadním prvkem prostoru jsou také na sloupy kotvené stínící plachty, které přistíní pracovní místa s mobiliářem. Keře na menší ploše střechy zintenzivňují pobyt v zeleném prostředí,“ říká Ferdinand Leffler.

Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek.

Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek.

„Svou práci si tak můžete přenést třeba i na střechu a připojit se tam na elektřinu i na wi-fi,“ dodává Tomáš Blahovec k projektu, který naplňuje nejen rozměry pojem butikový.

Ve čtyřech nadzemních podlažích je každé patro jiné. Druhé bylo připravené pro menší týmy i jednotlivé uživatele, poslední dvě si mohou pronajmout celé firmy.

„V nich dokážeme podle jejich potřeby zcela měnit uspořádání vnitřního prostoru,“ vysvětluje architekt Tomáš Blahovec. Hned také dodává filozofii celého projektu: „Nedávná turbulentní doba nám ukázala, že nic není navěky a že možnost najít si místo, které se přizpůsobí mně, budu v něm třeba i úplně sám, ale přitom budu moct bez obav komunikovat s ostatními, je velká výhra.“

Moderní technologie

STROM offices nabízí uživatelům plný servis, od recepce přes možnost používat profesionální kávovar až po multifunkční tiskárny.

Díky vstupní kartě si každý může naprogramovat třeba intenzitu osvětlení v místnosti, topení nebo klimatizace.

Vizualizace: mechová recepce je z Itálie, dřevěné šambrány z dubu lemují a...

Vizualizace: mechová recepce je z Itálie, dřevěné šambrány z dubu lemují a zdobí okna.

Sdílené kanceláře STROMu disponují vyspělou technologií autonomie provozu kanceláří. Dodavatelem softwarového řešení je český start-up Spaceflow ve spolupráci s firmou Flowbox, která dodává hardware. Flowbox je specifický mimo jiné tím, že jako jediný na trhu poskytuje systém jednoduchého monitoringu a efektivního řízení. Software a hardware od obou dodavatelů se vzájemně doplňují a dokážou nabídnout řešení pokročilého autonomního provozu domu.

Všechny rozvody jsou vedené po fasádě zvenku, uvnitř tak nenarušují plochu pohledového betonu. I v tom je STROM offices unikátní.

V interiéru pak pohledový beton zjemňuje mimo jiné zeleň. Začíná to hned při vstupu do budovy mechovou recepcí z Itálie či dřevěnými šambránami z dubu, které lemují a zdobí okna. Svou roli hraje i nábytek; sedací je hravě barevný, ostatní vybavení je vyrobené na míru danému prostoru.

„Je vidět, že myšlenka přívětivých a flexibilních kanceláří, které jsou propojené s přírodou, je správná,“ uzavírá autor projektu Tomáš Blahovec.

Architekt Tomáš Blahovec

„Původně jsem chtěl být ajťák, ale táta i děda byli architekti, tak mě asi rodinné zatížení dohnalo,“ říká architekt Tomáš Blahovec (49), který svůj osobní i pracovní život spojil se západočeskou metropolí, městem Plzní.

„Nesmí se ale zapomenout na mé studium angličtiny v Londýně,“ dodává muž, který na ČVUT vystudoval pozemní stavitelství a architekturu.

Po studiích začal spolupracovat s plzeňskou pobočkou Ranný Architects, prošel i dalšími společnostmi, po návratu z Británie však udělal důležitý krok ve své kariéře, založil ateliér POINT.

Rukopis jeho ateliéru je vidět v Plzni třeba u českého kavárenského řetězce CrossCafe, stejně jako v Praze v obchodech s oděvy světoznámých značek Versace nebo Ferre. Neodmítá ale ani úpravu bytových prostor či kanceláří.

Koželužská ulice, v níž STROM offices stojí, je na dosah centra Plzně, místo má však podle architekta někdy nelichotivé přívlastky: „Domy v ní jsou staré, ale nijak historicky či architektonicky cenné. STROM je takovou první vlaštovkou, že se dá vše změnit.

Monolitický železobeton, z něhož je budova v Koželužské ulici postavena, stejně jako zeleň pnoucí se po fasádě, jasně odkazují na zdroj inspirace STROMu: „Ano, ovlivnila mě budova DRN na pražské Národní třídě.“

Architekt Tomáš Blahovec

Architekt Tomáš Blahovec

Autor:
Témata: Bydlení, Ekologie
  • Nejčtenější

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

„Jižák“ slaví 45 let. Největší betonové město vyrostlo na perfektním místě

Kdo tohle mohl navrhnout? Byl při smyslech? Tak se ptali první obyvatelé pražského Jižního Města, když bezcílně...

Nový luxusní byt museli nechat předělat, hlavně kvůli dispozici

„V“ jako písmeno tvaru postaveného domu, ale také třeba jako věž. Novému bytu v atraktivním prostředí developerského...

Chata, přestavba a novostavba od architektů, kteří hledají nové cesty

Studio New Work sídlí v Brně, ač jeho hlavní postava, architekt Svatopluk Sládeček, pochází ze Zlína a fakultu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvolte Stavbu roku, na výběr máte 33 novostaveb i rekonstrukcí

O titul Stavba roku 2021 soutěží třicet tři projektů, které postoupily do nominačního kola. Další dvě nominace jsou...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná...

Dům ve svahu se skrývá pod zelenou střechou jako hříbek v mechu

Některé domy jsou sice krásné, ale nerespektují místo ani podobu pozemku. To rozhodně není případ rodinného domu u řeky...

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Půdní prostory slouží v řadě rodinných domů a chalup jako skladiště nepotřebných věcí. Chcete to změnit? Pokud...

Možná skončím pod mostem, ale pod svým, říká doktor Eduard Benc

Vysíláme Hostem pořadu Rozstřel je praktický lékař Eduard Benc z Loučovic. Veřejnost nedávno více než překvapila jeho koupě...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...