Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. října 2020 Michaela

Venkovní rolety či žaluzie vám ušetří až 30 procent nákladů na topení

Uplynulé desetiletí bylo podle Světové meteorologické organizace nejteplejší za dobu, kdy má data k dispozici. „Horkým“ tématem je tak nejen redukování příjmu tepla, ale také minimalizace tepelných ztrát okny a dveřmi v období zimy. Ve stavebnictví se proto stále častěji využívá exteriérové stínění.

S intuitivní aplikací v tabletu celou domácnost snadno zastíníte na jeden dotyk. | foto: Climax

Nové energetické vyhlášky kladou stále vyšší důraz na redukci úniku tepla i na zabránění přehřívání interiérů, protože vytápění či naopak chlazení představuje obrovské nároky na energii, a tedy i na finance.

Pokud je dům vybavený i slunečními či větrnými čidly, žaluzie se samy...

Pokud je dům vybavený i slunečními či větrnými čidly, žaluzie se samy přizpůsobí podmínkám.

„V některých provozech se za chlazení už dnes vydává víc peněz než za vytápění. To souvisí jednak s tím, že se celkově proměňuje počasí, ale také je třeba speciálně chladit například serverovny,“ vysvětluje Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

V zimě zase představuje únik tepla standardními okny a dveřmi až 40 procent z celkové ztráty tepla.  „Venkovní rolety, které vytvářejí mezi oknem a pancířem další izolační vrstvu, tak dokážou snížit náklady na vytápění až o 30 procent,“ vysvětluje Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění Climax.

To vše vede k tomu, že zájem o venkovní stínění stále stoupá, letos se v tuzemsku prodeje výrobcům výrazně zvedly, některým o sedm až osm procent v porovnání s předchozím rokem. Byla to sice i reakce i na loňské horké léto (průměrná teplota od června do srpna činila 19,6 °C, letos „jen“ 17,6 °C), ale i tak se zájem o stínění v posledních letech stále zvyšuje.

„Nahrává k tomu i vlna veder, která potvrzuje, že bez stínící techniky se nedosáhne tepelné pohody v bytech ani v kancelářích,“ říká Ladislav Souček, předseda představenstva Svazu podnikatelů ve stínící technice. O tom, že venkovní stínění není móda, ale důležitý stavební prvek, svědčí nejlépe to, že na ně lze získat i dotaci díky programu Nová zelená úsporám.

Exteriérové stínění doplněné o sluneční a větrná čidla dokáže ušetřit svému majiteli nemalé částky. „Když začne pálit slunce, venkovní žaluzie nebo markýzy se slunečním čidlem se automaticky stáhnou a zabrání přehřátí interiéru i terasy,“ ,“ vysvětluje Filip Šimara.

Při revitalizaci panelových domů je velmi vhodné zateplit nejen fasádu, ale...

Při revitalizaci panelových domů je velmi vhodné zateplit nejen fasádu, ale použít i předokenní stínění.

A pokračuje: „Okna před krupobitím a větrem zase ochrání venkovní rolety, kdy větrné čidlo vyšle signál k pohonu, aby se rolety automaticky zatáhly. Za slunečného počasí v zimě zase pomohou automaticky vytažené žaluzie nebo rolety domácnost vyhřát.“

„Exteriérové stínění doporučujeme u novostaveb i při revitalizaci panelových domů, kde se nám daří díky němu snižovat teplotu v létě o pět i více stupňů Celsia. Lidé musí počítat také s tím, že se i neustále zpřísňují vyhlášky a normy, stát má třeba zájem, aby se co nejméně používaly klimatizace, “ upozorňuje Robert Šafránek, energetický specialista ze společnosti Stopterm.

Chytré ovládání venkovních rolet a žaluzií

Venkovní rolety a žaluzie představují velmi efektivní zábranu před přehříváním interiéru v létě, v zimě zase brání úniku tepla skrz okno a minimalizují tepelné ztráty. Navíc chrání soukromí, izolují hluk a zvyšují bezpečnost, lze je vybavit i pojistkou proti vytažení. Díky integrované síti proti hmyzu řeší také problémy s obtížným hmyzem.

Zákazníci jsou však stále náročnější, i pokud jde o ovládání. „Každým rokem roste obliba motorizovaného ovládání, nejvíce to je vidět u venkovních žaluzií, u kterých je motorizace využívaná v téměř 96 procentech. U rolet je pak podíl nižší, motorizovanou variantu preferují dvě třetiny uživatelů,“ tvrdí Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

První pojistka žaluzie Protal znemožňuje, aby pancíř vytáhl někdo nepovolaný....

První pojistka žaluzie Protal znemožňuje, aby pancíř vytáhl někdo nepovolaný. Druhá při automatickém stahování rozpozná jakoukoli pevnou překážku, a brání tak před vznikem škod a úrazů.

Pohon s vhodným příslušenstvím je navíc i významnou překážkou násilného otevření. Řada inteligentních roletových pohonů nabízí funkce, jako je rozpoznání překážky, ochrana proti přimrznutí a ochrana proti vloupání.

Stále častější je také ovládání stínění pomocí dálkového ovladače, což oceníte zejména v případě rodinných domů.

O krok dál před dálkovým ovladačem budete s intuitivní aplikací ve svém chytrém telefonu nebo tabletu. Celou domácnost tak snadno zastíníte na jeden dotyk.

Nikdy není pozdě

Pro novostavby představují ideální řešení roletové schránky schované do fasády a připravené k omítnutí pro novostavby. „Podomítkové rolety nevytváří žádné tepelné mosty způsobené montáží před oknem. Venkovní revizní klapka umožňuje snadné servisní zásahy a případné opravy je možné provést rychle a čistě. U podomítkových rolet je vyšší tepelná a zvuková izolace než u běžných zděných schránek, schránek v překladu a nadokenních provedeních,“ vysvětluje Filip Šimara z Climaxu.

Že už máte postaveno a na výměnu oken se nechystáte, takže venkovní stínění tak už nelze řešit? Není to pravda. Na trhu najdete u některých výrobců venkovní stínění uzpůsobené pro pozdější montáž, které lze pořídit prakticky kdykoliv.

Venkovní žaluzie Vekra Komfort lze namontovat i dodatečně.

Venkovní žaluzie Vekra Komfort lze namontovat i dodatečně.

„Systémové řešení žaluzií Vekra Komfort lze montovat i dodatečně. Tvoří je totiž samonosná konstrukce, která se kotví z exteriéru přímo na okenní rám, a nezasahuje tak do ostění. Žádné nákladné stavební úpravy tak nejsou potřeba,“ vysvětluje David Šejvl, manažer divize stínění značky Vekra. Dodatečné řešení nabízí i Climax.

Které barvy vedou

Trendy z hlediska barevných odstínů exteriérového stínění lze sledovat i v globálním měřítku. Podle Štěpánky Lubinové, výkonné manažerky Svazu podnikatelů ve stínící technice, zejména evropský kontinent ukazuje, že severské státy sahají více po temnějších a sytějších barvách.

Spotřebitelé na jihu Evropy volí naopak spíše okrové a zemní tóny. Střední Evropa inklinuje i k odstínům žluté a oranžové. Zároveň sem proniká i trend technických barev, jako je například ocelově nebo antracitově šedá a béžová.

Střední Evropa začíná podléhat trendu technických barev, jako je například...

Střední Evropa začíná podléhat trendu technických barev, jako je například ocelově nebo antracitově šedá a béžová.

Autor:
  • Nejčtenější

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Rekonstrukce bytu 2+1 pro mladou ženu se zvládla i s nízkým rozpočtem

Slunný byt s rozlohou 58 metrů má dispozici 2+1. Pro svoji starší dceru jej před lety koupila maminka. Poté, co se Soňa...

Chtěli moderní dům, ale z klasických materiálů. Teď jsou nadšeni

Stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou, takovou měl představu mladý manželský pár s dvěma dětmi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ložnice je po proměně k nepoznání. Zdobí ji sprcha i tajné umyvadlo

Střešní apartmán s výhledem na Prahu potřeboval změnu. Noví majitelé toužili po ložnici, jejíž součástí je sprcha a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Architekt extrémů. Vedle vil stavěl i domy jako balony obalené betonem

Navrhoval domy pro hollywoodskou elitu, ale stejně tak přišel s unikátním projektem pro chudé. Airform neboli Bubble...

Starý kamenný dům nahradili dřevostavbou. Nemohou si ji vynachválit

Manželé Adrianna a Dawid bydleli na vzdáleném předměstí Poznaně. Jenže dojíždění do centra za prací představovalo...

Dřevostavbu zaplnili hlavně bílou barvou, zahradu jim nahradily terasy

Moderní dřevostavba na břehu jezera představuje první společné bydlení Tiiny a Marka. Proměnila jejich naděje a sny o...

Toskánský styl zvítězil nad americkým, díky architektům z Dubaje

Globalizace dnes funguje všude. To platí i o architektuře. Studio VSHD Design z Dubaje si tak obohatilo své portfolio o...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Vendula Pizingerová porodila. Manžel si přál syna, ona dceru

Vendula Pizingerová (48) se na sociálních sítích pochlubila šťastnou novinkou. Opět se stala maminkou. Syn, kterého má...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Apple představil iPhone 12. Má čtyři varianty, nejlevnější je velmi malý

Apple v úterý třináctého října večer konečně představil očekávanou čtrnáctou generaci iPhonu. Nejprve přišel na řadu...