Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

  1:00
Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou se majitel držel své vysněné představy. Je příběhem člověka, který se pro krásu betonu stal ze dne na den stavebním technologem, výzkumníkem i stavbyvedoucím.
Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání interiér před přehříváním – díky nim vysoko stojící letní slunce nepálí do oken. Spolu se stropním chlazením a betonovou podstatou stavby, která jí dává vysokou tepelnou kapacitu, zajišťují, že je v domě i v letních vedrech velmi příjemně. | foto: Tomáš Manina

Maroš byl odjakživa fanoušek moderní architektury. Jeho velkou láskou byl zejména pohledový beton a minimalistické stavby skvělého japonského architekta Tadao Andó. Na cestě do Japonska, kde na vlastní kůži zažil dokonalou betonovou architekturu, se utvrdil v tom, že si takový dům postaví.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

A svou představu o ideálním domě začal naplňovat hledáním ideálního pozemku: dva roky lezl po bratislavských kopcích. „V roce 2006 jsem se přišel podívat na parcelu se starým domem. Vylezl jsem na střechu, a když jsem uviděl ten výhled, bylo mi jasné, že jsem našel, co jsem hledal,“ vzpomíná.

Našel i mladého architekta, jehož návrh ho nadchnul, získal projekt a... A narazil na betonovou stěnu. Slovensko totiž není Japonsko a s realizací pohledového betonu v takové kvalitě, jakou si Maroš představoval, zde nikdo neměl zkušenosti.

Navíc se ukázalo, že ačkoli návrh domu výtvarně přesně splňoval jeho představy, v projektu byly věci, které se nedaly stavebně zrealizovat. Projektu se naštěstí ujal Ing. Marian Krajči, který je nejen zkušený odborník, ale i velký pedant. Postaral se o nový technicky promyšlený projekt, který byl při takové stavbě mimořádně důležitý, a řešil i všechny problémy během výstavby. „Bez něho bychom byli nahraní,“ přiznává majitel.

Z idealisty stavbyvedoucí

Dva roky hledal pozemek, další dva si vyžádal návrh domu a další dva trvalo přepracování projektu. Začátkem roku 2011 se konečně začalo stavět. Jenže pohledový beton je hotová alchymie a žádný z technologů, kteří se na domě vystřídali, neuměli zjistit, proč vznikají na betonových stěnách různé defekty.

Aby byly přiznané betonové stěny v domě takové, jaké si Maroš představoval, bylo tedy potřeba vyladit recepturu i celý proces betonáže. „Nejsem stavař, ale musel jsem se do toho rychle vložit,“ vzpomíná. Výsledek totiž závisel nejen na typu cementu a jeho mletí, z jakého lomu cement pochází, na kamenivu a poměru ingrediencí, ale například i na vlhkosti vzduchu.

Důležitá byla také čistá míchačka, nové bednění, olej, kterým se natírá bednění. A to vše bylo nutné neustále kontrolovat. „Uděláte náročnou přípravu, věnujete tomu týdny a nakonec člověk, který má beton při lití do formy vibrovat, neudělá, co je třeba, a celé úsilí je zmařeno,“ vysvětluje.

Hlavní podlaží je téměř celé otevřené – obsahuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň oddělenou krátkou betonovou stěnou. Tento prostor je díky zasklené fasádě intenzivně propojený se zahradou. Za kuchyní je ještě WC a komora.

Všechny opěrné zdi na pozemku jsou vlastně zkušební vzorky, stejně stěny v suterénu. Následovaly zkušební panely na parcele, ba i testování na stavbách v okolí, celkově zrealizovali až 45 vzorků. Mnoho rozhodnutí však museli nakonec učinit na základě pocitu, protože precizní testování by trvalo roky, jen hledání nejlepší kombinace překližky na bednění a separačního oleje by vydalo na vědeckou práci.

Stavba trvala čtyři a půl roku. Jednak proto, že kvůli testům betonu postupovala zpočátku velmi pomalu, jednak proto, že každou zimu práce přerušili. Při nízkých teplotách se totiž nedá dosáhnout výsledku, jaký potřebovali.

Zvláštní oblouk je poznávacím znakem domu, který zjemnil jeho strohý výraz.

„Poslední rok jsem byl na stavbě pět hodin denně. Organizoval jsem práce, byl jsem stavbyvedoucí i stavební dozor,“ konstatuje majitel, který se navzdory překážkám nevzdal vysněné představy.

Zhmotněný sen

Koncept domu je opravdu minimalistický, je velmi prostý v dispozičním řešení, ve vzhledu a použitých materiálech, ale také v technologiích. Exteriéru i interiéru dominuje kombinace betonu, dřeva a skla. V domě nenajdete žádné supermoderní inteligentní technologie.

O příjemné klima se stará tepelné čerpadlo v kombinaci s podlahovým vytápěním a stropním chlazením. Přispívá k němu i betonová podstata domu a výrazné vodorovné slunolamy, které chrání před letním sluncem a zároveň dodávají domu trochu exotický vzhled.

Protože pozemek nebyl velký, dům se táhne do výšky. Ze čtyř podlaží však vnímáte většinou jen dvě: suterén se vstupem a garáží je totiž ze strany zahrady zapuštěn ve svažitém terénu, při pohledu od ulice je zas ukryt za betonovou zdí. Nejvyšší podlaží je „neviditelné“ díky odsazení, navíc je od zbytku domu odlišuje tmavý obklad.

Minimalistický interiér vyžaduje propracované detaily. Čistou formu, ale i praktičnost kuchyně podporuje motorické otevírání a zavírání dvířek.

První podlaží je téměř celé věnováno otevřenému dennímu prostoru, na který navazuje terasa a upravená japonská zahrada s bonsajemi a bambusy. O patro výš je noční zóna a zcela nahoře má majitel působivou pracovnu.

Při otázce, jak se zde rodince bydlí, nezaváhá ani na chvíli. „Tento dům všichni milujeme. Když přicházím z práce a vejdu do vstupního prostoru, kde mě obklopují betonové stěny, mám pocit pohody a toho pravého domova. Je to možná i tím, že jsem jeho plánováním a stavbou žil téměř deset let. Za ten čas jsem se seznámil s manželkou a narodily se nám dvě děti.“

A jestli by se po všech těch peripetiích pustil do podobného projektu znovu? „Stálo to za to a nic bych na domě neměnil, ale znovu bych to absolvovat nechtěl,“ zasměje se. A dodává: „Jsem rád, že jsme se s manželkou zcela shodli v názorech, a ona se ztotožnila s konceptem domu. Při stavbě byly totiž i těžké chvíle a ona pro mě byla velkou podporou.“

Vila Akasaka

Plocha pozemku: 548 m2

Zastavěná plocha: 136 m2

Užitná plocha: 270 m2

Počet podlaží: 4

Lokalita: Bratislava

V nejvyšším patře má pan domácí působivou pracovnu s výhledem na Dunaj a zvlněnou krajinu za ním. Právě tento výhled byl důvodem, proč tu Maroš začal stavět. K pracovně patří i střešní terasa a malá kuchyňka.

Autoři

Architektonický návrh: Ing. arch. Martin Hanták, Ateliér G17

Projekt: Ing. Marián Krajči

Návrh interiéru: studio OOOOX Praha a majitelé 

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:

Nejčtenější

Panelákový byt v Brně uspěl na Instagramu. Majitelka ho proměnila za 90 dní

Monika s manželem a dvěma malými dětmi hledali vysněný dům na jižní Moravě dlouhé dva roky. Nakonec si ujasnili, že nechtějí opustit komfort města, včetně rodiny, kamarádů a zázemí. Zaměřili se tedy...

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

Dům s vnitřním bazénem je splněným snem rodiny se čtyřmi dětmi

Pro návrh rodinného domu na okraji Prahy bylo nejdůležitějším aspektem vhodné dispoziční rozvržení pro rodinu se čtyřmi dětmi tak, aby každé z nich mělo svůj samostatný pokoj. A samozřejmě pohodlné...

Gangy, vraždy, drogy. V pekelných barabiznách přežívá čtvrtina brazilského Ria

Na úbočí strmých kopců vytváří spletitá bludiště klikatících se uliček a nalepených domků. Ta svérázná bydlení, nevyhovující žádným stavebním předpisům, přesto disponují vodou i elektřinou. Jen...

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

20. dubna 2025

Jezdil sem odpočívat i Barack Obama. Ostrov, který celebrity milují

Chilmark ve státě Massachusetts je idylické městečko ležící na oblíbeném prázdninovém ostrově Martha’s Vineyard. Je plný nejen celebrit, ale také úžasných domů. Jeden z nich navrhl renomovaný...

20. dubna 2025

Ohromující dům postavili díky materiálu, na který se už pomalu zapomnělo

Je jedinečný, neopakovatelný. Vykružují ho odvážné křivky, překvapuje rafinovanými klenbami, ohromuje. Kryje se s členitým profilem zahrady, kterou nese na své střeše a splývá s ní. Mexický projekt...

19. dubna 2025

Dům slavného rapera může šokovat elegancí i bazénem. Takto bydlí Ice-T

I raper ocení úchvatné západy slunce s nerušenými výhledy, které se táhnou od centra města Los Angeles až po oceán. V nejžádanější městské čtvrti Hollywood Hills bydlí spousta celebrit, které si zde...

19. dubna 2025

Odporný zápach nám ničí život. Může za to restaurace a její hnijící odpad

Premium

Bydlím v činžovním domě v širším centru Prahy, v bytě v osobním vlastnictví. V přízemí sídlí restaurace, která má popelnice ve společném dvoře. Ty přetékají a podnik vše kupí kolem. Nechutně hnijící...

18. dubna 2025

Fotbal milují. Splněným snem Plané je parádní hřiště i tribuna pro 120 diváků

V Plané tvoří fotbal přirozenou součást společenského života a identity obce. Místní klub se aktivně věnuje výchově fotbalové mládeže z širokého okolí. Nová tribuna a zázemí sportovců byly proto...

18. dubna 2025

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

18. dubna 2025

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

17. dubna 2025

Kuchyň, která vás nadchne praktičností i nadčasovým designem

Kuchyň v novostavbě nedaleko Brna vytvořilo studio Le bon podle návrhu Adély Križanové. Vznikla zde dokonalá ukázka toho, jak skvěle může fungovat kombinace přírodních materiálů s moderním...

17. dubna 2025

Stavební výtah na střeše usnadnil rekonstrukci panelákového bytu

Řada lidí se stěhuje ze svého starého bytu do rodinného domu na okraji města. Ten potom pronajímají, snadněji tak hradí hypotéku na své nové adrese. To je i případ jednoho bytu, který se majitelé...

16. dubna 2025

KVÍZ: Víte, které náměstí v Česku je největší a kde měří panelák přes 300 metrů?

Znáte česká náměstí, slavná sídliště nebo styl, kterým se stavěly paneláky? Pojďte se projít mezi kostkami betonu, fontánami i historickými kašnami! Soutěžit o vouchery můžete do 23. 4. 12:00.

vydáno 16. dubna 2025

Z paneláku odešli do ideálního 5+kk. Dům dokonale splňuje všechny potřeby

Přízemní dřevostavba slouží jako útulné zázemí pro manželský pár, za kterým často jezdí malá vnoučata. Se zastavěnou plochou 173 metrů čtverečních a užitnou plochou 141 metrů čtverečních nabízí...

15. dubna 2025