Dům v modernistickém stylu se nechal inspirovat vilou Tugendhat

aktualizováno 
Projekt dvoupodlažního domu v bavorském Gersthofenu od architekta Sergeje Felbera navazuje na základní principy klasického modernismu, tedy čistotu designu, jednoduchost a transparentnost. Inspirací byla vila Tugendhat v Brně od Ludwiga Miese van der Rohe.

Fasáda orientovaná do zahrady: velkoformátové prosklené plochy s úzkými profily, které jsou harmonicky rámovány omítnutými částmi objektu. Horní patro bylo vytvořené z dřevěných trámů. | foto: Christian Eblenkamp

Dům v německém Gersthofenu přiléhá z jedné strany k sousednímu objektu. Architekt jej však zřetelně vizuálně oddělil pomocí přesahující konstrukce horního patra a na druhé straně proskleným napojením na zahradu.

Architekt objekt vizuálně oddělil díky přesahující konstrukci horního patra, na...

Architekt objekt vizuálně oddělil díky přesahující konstrukci horního patra, na straně do zahrady pak pomocí proskleného napojení na zahradu.

Stavbu tvoří dva prostorné kvádry s různými obdélníkovými půdorysy. Horní patro ve tvaru kostky vytvořené z dřevěných trámů přesahuje přízemní část domu směrem do ulice i do zahrady. Spočívá na betonové základně spodního podlaží.

Nad vchodem a terasou vytváří přesahující konstrukce zastřešení součást fasády. Na boční straně objektu pak podlaha horního patra vystupuje do prostoru a funguje jako střecha parkovacího stání.

Zářivá omítka a barevně kontrastující prvky z hliníku a skla dotvářejí harmonickou kombinaci podlaží a povrchů v rámci fasády, která ztělesňuje modernismus v mnoha rovinách.

Dům na přání

Architekt Sergej Felber vysvětluje, že klient měl jasnou představu maximálně flexibilního a otevřeného prostoru na obou podlažích domu. Architektonický projekt navíc autorovi umožnil uplatnit kreativitu v rámci jeho pojetí „pokračování klasického modernismu“.

Fotogalerie

Krychlová struktura objektu, geometrické formy, vysoký podíl skleněných ploch i využití minimalistických, funkčních stavebních materiálů a systémů zdůrazňují zvolený design.

Zároveň architekt všem prvkům jasně definoval vlastnosti a funkce: velkoformátové elegantní hliníkové fasádní systémy Schüco zaručují atraktivní vzhled exteriéru, jsou vysoce tepelně-izolační a zároveň pouštějí dovnitř velké množství denního světla.

Specifická surová struktura pohledového betonu v interiéru byla vyvážena útulně působícími podlahami z přírodního masivního dřeva v horním patře i na terase.

Čistota designu, transparentnost a volně plynoucí otevřený prostor vycházejí z principu takzvaného totálního prostoru ve stylu Ludwiga Miese van der Rohe, který jej použil i v případě vily Tugendhat. Vytváří maximálně plynulý přechod mezi interiérem a venkovními prostory.

Podlaha horního patra na jedné straně vystupuje z objektu a tvoří zastřešení...

Podlaha horního patra na jedné straně vystupuje z objektu a tvoří zastřešení parkovacího místa.

K naplnění tohoto cíle přispěly fasádní a okenní systémy na celou výšku místností, což je vidět na obou podlažích, nejlépe pak na straně orientované do zahrady. 

Konstrukce tohoto fasádního systému využívá minimální pohledovou šířku rámů, tím maximalizuje průhlednost. Výsledkem je vizuální propojení obytných a venkovních prostor v obou podlažích. V přízemí se navíc tento plynulý přechod stal skutečností, protože hranice mezi přírodou a obytným prostorem se díky otevíratelným elementům stírají podle libosti.

Prosklené plochy fasády i dveří v přízemí jsou opatřeny průsvitnou, ale neprůhlednou fólií zajišťující soukromí a zároveň přirozené osvětlení.

Konstrukce prosklené fasády v hliníkových rámech se zabudovaným otvíravým...

Konstrukce prosklené fasády v hliníkových rámech se zabudovaným otvíravým křídlem, který zvenku chrání bezrámové hrazení z laminovaného bezpečnostního skla, zaručuje výbornou tepelnou izolaci.

Informace o projektu

Typ projektu: soukromý dům Baierl, Gersthofen (Německo)

Architekt: Sergej Felber, Augsburg

Výrobce okenních a fasádních systémů: Metallbau Regler, Königsbrunn

Dokončení: duben 2018

Systémy Schüco použité v tomto projektu: okenní systémy Schüco AWS 75.SI; fasádní systémy Schüco FWS 35 PD.SI; dveřní systém: Schüco ADS 75.SI

Autor:

Nejčtenější

Češi utíkají na chalupy. Za tvrdou dřinou, fajn partou i tajnými zálety

Zkušenost s víkendovým druhým bydlením má zhruba polovina obyvatel republiky.

Stará fráze „Co Čech, to chalupář“ platí dál. Mezi staršími je chataření a chalupaření hitem, čím dál víc baví i...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Katastrofa jí změnila život. Vrátila se domů a vytvořila nádherný ráj

Portorikánka Sylvia se po takřka dvou dekádách vrátila na rodnou půdu a...

Patnáct let jezdila Sylvia na karibský ostrov Vieques, kde odpočívala od hektického New Yorku, do kterého se...

Malý byt s tepelným čerpadlem majitel zrekonstruoval za čtyřicet dní

V obývacím pokoji se dá pohodlně odpočívat, je tu i malý jídelní kout....

Rekonstrukce malého pražského bytu pod střechou trvala pouhých čtyřicet dní. Majitel Tomáš Iľko si navrhl úpravy, které...

Rekonstrukce bytu, kde se snadno bouralo. Zmizel průchozí pokoj

Prostor mezi nosným sloupem a stěnou vyplňují otevřené police. Kuchyň je tak...

Mladý pár si pořídil své první bydlení ve starším domě. Byt byl v původním stavu, čekal na kompletní rekonstrukci....

Další z rubriky

Dům v modernistickém stylu se nechal inspirovat vilou Tugendhat

Fasáda orientovaná do zahrady: velkoformátové prosklené plochy s úzkými...

Projekt dvoupodlažního domu v bavorském Gersthofenu od architekta Sergeje Felbera navazuje na základní principy...

Vyberte projekty, které pomohou ve vedrech domům, městům i krajině

Soutěžní projekt: Dům s mokřadní střechou v Praze 7

Rozpálené ulice a kolabující lidé. I tak letos vypadají města v tuzemsku. I proto nadace Partnerství spustila anketu,...

Jak vyčistit nebo doplnit zašlé či chybějící staré dlaždice v domě

Prostory starých činžovních domů se vyplatí vyčistit a opravit. Obnovená je i...

Pokud máte v domě originální staré slinuté dlaždice, které však vypadají „unaveně“ a takřka na odpis, nevzdávejte se....

Najdete na iDNES.cz