Architekta Christiana Kereze, rodáka z venezuelského Maracaiba (1962), který vystudoval architekturu v Curychu a ve Švýcarsku i žije, doporučil bratrovi architekt Osamu Okamura. Sám neměl na projekt pro bratra čas. V původním „hledáčku“ měl i několik japonských architektů, ale nakonec volba padla na Kereze.
Ten dokonce přijel do Prahy, aby si prohlédl parcelu i okolí budoucího domu, pražskou architekturu a kvalitu práce tuzemských firem.
Dům, který navrhl, tak odpovídá místním regulativům, například žádný z tubusů nepřevyšuje 12,5 metru, takže nakonec nebyl důvod, aby úředníci stavbu odmítli.
12. srpna 2020 |
„Christian Kerez mi po několikátém setkání řekl, že si vybral práci na mém projektu především z jednoho důvodu, že dostal absolutní volnost, což nebývá vůbec obvyklé. Dal jsem mu ji proto, že sám z vlastní práce vím, že když jsem příliš svazován, těžko můžu odvést maximální výkon,“ vysvětlil už před několika lety Tomio Okamura pro iDNES.cz.
Dnes je jeho dům s třemi byty a garáží pro pět aut už hotový. Je v něm 39 místností s plochou od 4 do 18 čtverečních metrů a díky komplikované dispozici uvnitř vzniklo 58 různých prostor, shrnul web Designboom.
I stavbaři se báli
Náročná stavba, u níž se různě velké kruhové místnosti překrývají a výška stropů jednotlivých místností se pohybuje od 2,35 metrů až po 4,9 metru, vyděsila hned na počátku polovinu oslovených firem. Zakázku odmítly.
Výsledek? Dům, který tvoří tubusy s maximální výškou 12,5 metru, svou hmotou nijak nepřevažuje standardní rodinné domy. Postavit jej však bylo možná pro stavební firmy dost náročné, více než polovina z oslovených se stavby lekla a odmítla ji.
Architekt přitom svou koncepci tubusového domu pečlivě rozpracoval, dokonce vytvořil ve svém ateliéru modely v poměru 1 : 1, aby si „osahal“ fungování prostoru.
Architekti bez zábran: kontroverzní stavby, které vyvolávají emoce![]() |
Zatímco v Česku budila stavba rozpaky, v zahraničí byla hned od počátku „in“: Hned po vytvoření návrhu byla prezentována v prestižním architektonickém časopise GA (Global Architecture), což je u stavby plánované v České republice absolutní rarita.
Kruhové prostory díky tomu, že postrádají hrany, vypadají jako nekonečné. „Obdobný princip funguje u barokních staveb, kde křivky vyvolávají dojem nekonečnosti. Ta Kereze velmi zajímá, u svých prvních staveb ji dosahoval prosklením obvodových stěn,“ popsal návrh architekt Okamura.
Dnes podle něho využívá Christian Kerez následnost prostorů a řetězení, kdy člověk prochází dál a dál, fungují zde průhledy, řetězení funguje horizontálně i vertikálně.
Líbí se vám tubusový dům od architekta Kereze?
Christian Kerez* 1962 v Maracaibu ve Venezuele, v roce 1988 vystudoval architekturu na škole ETH. Po absolvování působil řadu let jako profesionální fotograf architektury, pak se začal věnovat navrhování staveb. V letech 1991 až 93 pracoval v kanceláři Rudolfa Fontany. Navrhuje pro klienty v řadě zemí, například ve Francii, Číně či v Brazílii. Zúčastňuje se řady prestižních přehlídek architektury. Mezi jeho nejzajímavější realizace patří Dům s jednou stěnou či prosklená škola v Leutschenbachu v Curychu. Známá je i jeho kaple z betonu (Oberrealta Chapel). Zvítězil v mezinárodní soutěži na Galerii moderního umění ve Varšavě. Jeho práce jsou pravidelně prezentovány v kurátorovaných sekcích na Benátském architektonickém bienále. Od roku 2009 je řádným profesorem designu a architektury na škole ETH, jediné evropské architektonické škole v první desítce nejlepších architektonických škol na světě. Jako host pravidelně přednáší na světových univerzitách, na Harvardově univerzitě, UCLA v Los Angeles, Bartlett v Londýně, Berlageho Institutu v Rotterdamu, IIT v Chicagu a mnoha dalších. V roce 1998 získal Swiss art scholarship. |