Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Svůj poklad na stříbrném jezeře si postavila mladá rodina včetně jezera

Se slavnou indiánkou má společnou krásnou přírodní scenérii, vodopády a třpytící se vodní hladinu. Radek Banat vybudoval atypický dům na kopci nad obcí v Olomouckém kraji a čtyřčlenná rodina v něm našla víc než poklad, příjemný a moderní domov.

Nad moravskou obcí to vypadá jako v krajině horských jezer. Vodní plochu jezera doplňuje odpovídající zeleň, rulové balvany i jemný písek domácí pláže. Terasy okolo domu kryje exotická dřevina merbau. | foto: Tomáš Mach pro NEVA

Co na první pohled zaujme víc? Prosklený atypický dům, nebo jezero, na němž jeho část jakoby pluje? Oba jsou originály a vzájemně si nekonkurují. Fungují v symbióze, přestože si majitel přál mít dominantní hladinu.

Bonusem ložnice rodičů je výhled na kamennou stěnu i zvuková kulisa tekoucí...

Bonusem ložnice rodičů je výhled na kamennou stěnu i zvuková kulisa tekoucí vody.

Radek je majitelem firmy specializující se na stavbu jezírek a ve svém domě zúročil zkušenosti a profesi, která začala původně jako velký koníček.

„Vyrostl jsem a žil v Olomouci. Odstěhovali jsme se do nového domu na venkov, dojíždíme dvacet kilometrů do práce, ale nelitujeme. Pozemek na kopci jsem znal předtím. Stávala na něm stará hájenka, kterou předchozí majitel zboural. Začal stavět, udělal základovou desku a skončil. Osm let to tu chátralo, pak se pozemek objevil v inzerci. Byl přístupný jen po strmé lesní cestě, bez vody, plynu, jen s přípojkou elektřiny. Dlouho o něj nebyl zájem, i my jsme přemýšleli více než rok, než jsme ho koupili,“ vzpomíná na úvod.

Projekt na dvoupodlažní, zčásti do svahu zapuštěný dům s dispozicí 5+kk vypracoval Radkův kamarád, olomoucký architekt Vladimír Paloušek.

„Společně jsme pilovali návrh. Měl se mnou svatou trpělivost a řešil i více verzí najednou. Stavěli jsme jako firma svépomocí. Na některé profese jsem objednal dlouhodobě ověřené partnery,“ dodává Radek.

Žít s velkým nadhledem

Rozhodujícím parametrem architektury stavby se staly výhledy a jejich kvalita směrem do zahrady. „Každé okno má svůj význam a pohled, aby se scenérie neopakovaly. „Architekti to se mnou neměli lehké, detailně jsem řešil dokonce pohled z vany,“ komentuje Radek.

Okna v hliníkových rámech s trojskly vybral u prověřené firmy Thermont z Napajedel. Podle jeho slov věděl, že zvládnou speciální požadavky, kupříkladu dálkové ovládání ventilace v pěti metrech pod stropem.

I při jídle si rodina dopřává výhledy. Venkovní žaluzie
stíní i rohové okno o rozměru 3 x 7 metrů, zároveň
propouští světlo. Desky baru a jídelního stolu
vyrobil majitel ze dřeva dovezeného z Indonésie.

Dalším přáním byla velkoformátová rohová okna bez podpůrných pilířů, jež by kazily výhled. Z tohoto důvodu architekt rozhodl o pevném nosném ocelovém skeletu od PKD Dačice se sendvičovými výplněmi (opláštěním jako u dřevostavby).

O interiér se postarala interiérová designérka Alena Hellerová a zohlednila to, že Radek má rád moderní styl, přírodní barvy a materiály. Vzhledem k tomu, že okna převládají, moc zbytečného nábytku v domě není. Kuchyňskou linku, obklady stěn, dveře, koupelnový nábytek a schodiště dodalo po konzultacích s majiteli studio Hanák nábytek. Všechno je laděné v dubové dýze ve velkých formátech přes celou výšku dveří se skrytými zárubněmi. Jde o propracované řešení, které obloženou stěnu pohledově sjednotilo.

Na výsluní a ve stínu

Interiér domu s prosklenou fasádu bylo nutné chránit před sluncem a následným přehříváním, kvalitně jej zastínit. Návrh kombinace venkovního a vnitřního stínění se odvíjel od orientace ke světovým stranám a intenzity zastínění jednotlivých místností.

Dům částečně zasazený do svahu působí, jako by na jezeře plaval. Dálkově...

Dům částečně zasazený do svahu působí, jako by na jezeře plaval. Dálkově ovládané venkovní hliníkové žaluzie od firmy NEVA chrání interiér před přehříváním.

Majitel zvolil po konzultaci s odborníky žaluzie. Oproti venkovním roletám totiž lépe regulují průchod světla. Lamely se dají naklápět, prostor se tím dostatečně zastíní, zároveň propustí světlo.

„Venkovní stínění je výhodné i v tom, že sluneční záření zastaví ještě předtím, než pronikne do interiéru. Vnitřní zastínění je zachytí, až když projde sklem. I přes zatažené vnitřní žaluzie projde do místnosti 36 procent sluneční energie, zatažené venkovní žaluzie světlé barvy pustí dovnitř jen 3,7 procenta,“ zmiňuje Kateřina Vránová z firmy NEVA, které Radek svěřil návrh zastínění. 

Zakázkově mu vyrobili i atyp, venkovní žaluzie na rohové okno. Na fasádě nic pohledově nepřekáží, protože už ve fázi projektu stavby se počítalo s montáží pod fasádu. Paket hliníkových žaluzií (proti povětrnosti odolného typu „S“) zajíždí do schránky pod omítku, která v zataženém stavu není vidět. Slunce i stín může rodina ovládat dálkově díky napojení na systém inteligentní domácnosti.

Kameny u vody

Doma DNES

Pod hladinou plavou koi kapři i jeseteři. Na otázku, zda někdy dojde na výlov a jestli se rodina v jezeře koupe i v zimě, Radek pobaveně odpovídá: „Domácí mazlíčci se přeci nekonzumují! V zimě do vody skočíme, ale jen po sauně.“

Koupací jezero má plochu asi 600 m2 a objem vody 1 200 m3. Její čistotu zajišťují dva bubnové mikrosítové filtry a obří 90 m3 biologický komorový filtr. Nečistoty se nemůžou na rozdíl od přírodních biotopů nikde ukládat.

Na pozemek s romantickou skalní krajinou bylo potřeba dovézt pět set tun přírodní ruly (největší z kamenů vážil šestnáct tun). „Čím větší kameny, tím hezčí a na pohled rozměrnější jezírko. Kamenolom máme sice na dohled, ale zajímavější kameny jsme vybrali v jiném, 60 kilometrů odtud,“ dodává majitel.

Má rád zahrady v přírodním duchu a přiznává, že je mu stylově blízké Japonsko. Inspiruje ho tamní perfekcionismus a smysl pro detail, což se promítlo i ve vlastní zahradě, již sám navrhl. Obří balvany doplňují plochy vysypané oblázky a solitérní kameny.

Architekt zvolil na fasádu přírodní materiály, i ty, které barevně splynuly s...

Architekt zvolil na fasádu přírodní materiály, i ty, které barevně splynuly s okolím – modřínové dřevo, stěrku a keramický obklad vysokého soklu.

K vodní ploše je pečlivě volená zeleň, okrasné trávy, bambusy vysazené jako solitéry přímo u vody či v malých skupinách na skalkách. Kromě nich také zbarvené dřišťály, buxusy, tisy, vřesy, plazivé hortenzie, azalky, rododendrony.

„Náš dům, zahrada a jezírko fungují i jako referenční záležitost. Mám je pro potěšení, zároveň na ukázku, co umíme. Když vezmu zákazníka na prohlídku, nemusím už nic dokazovat a vysvětlovat,“ uzavírá majitel domu i firmy Jezírka Banat.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Svůj poklad na stříbrném jezeře si postavila mladá rodina včetně jezera

Se slavnou indiánkou má společnou krásnou přírodní scenérii, vodopády a třpytící se vodní hladinu. Radek Banat...

Možná skončím pod mostem, ale pod svým, říká doktor Eduard Benc

Vysíláme Hostem pořadu Rozstřel je praktický lékař Eduard Benc z Loučovic. Veřejnost nedávno více než překvapila jeho koupě...

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Půdní prostory slouží v řadě rodinných domů a chalup jako skladiště nepotřebných věcí. Chcete to změnit? Pokud...

Fólie mezi skly zastaví i desetikilogramové kladivo, ale také hluk

Značná část zlodějů jde „oknem“. Ohroženi jsou zejména obyvatelé bytů v přízemí nebo v rodinných domech. Jenže mnoho...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...