Čtvrtek 16. července 2020, svátek má Luboš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Rodinný dům má přízemí s obrovskou prosklenou stěnou o délce třicet metrů

aktualizováno 
V jižním Německu vznikl unikátní rodinný dům. Potkali se zde totiž výborní architekti s klientem, který měl vkus a navíc odvahu přistoupit na odvážné řešení.

Zadní fasáda podlouhlé stavby se v obou výškových úrovních otevírá směrem do zahrady díky posuvným systémům. | foto: Olaf Herzog

Freiburská architektonická kancelář Harter + Kanzler & Partner navrhla majiteli řešení, v němž se přízemí otevírá do zahrady s využitím devíti velkoformátových posuvných systémů s panoramatickým designem. Délka zasklení je tak více než třicet metrů.

Z ulice vypadá dům velmi nenápadně.

Z ulice vypadá dům velmi nenápadně.

Klient si přál rodinný dům, který by byl přizpůsobený svažitému terénu, souzněl se stávající výstavbou v bezprostředním okolí a byl orientovaný do rozlehlé zahrady směřující do údolí.

Nenápadný dům z ulice

Železobetonová konstrukce domu s předsazenou fasádou z obkladových pásků je vsazena do úbočí kopce. Na pozemek ji architekti umístili tak, aby zabírala co nejmenší plochu a zahrada zůstala co největší. Zatímco z ulice se dům jeví jako jednopodlažní a víceméně uzavřený, rozšířená dvoupodlažní konstrukce se otevírá do zahrady díky velkorysému prosklení v celé výšce místností, které vytváří plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Střecha s různými přesahujícími prvky a balkón v horním podlaží propojují dům a garáž v jediný celek. Jejich linie zvýrazňují podlouhlý charakter stavby, který podporuje i použití horizontálně umístěných obkladových pásků cihel.

Diskrétní zóny i panoramatické výhledy

Do domu se vstupuje zastřešeným prostorem mezi domem a garáží v horním podlaží, ze strany orientované do svahu. Jak ve venkovním vstupním prostoru, tak v krytém zádveří je pohled příchozího ihned nasměrován do velké zahrady.

Horní podlaží, situované na úrovni ulice, nabízí soukromé prostory k odpočinku. Ložnice, šatny i koupelny jsou uspořádány funkčním způsobem a všechny mají výhled do zahrady díky velkoplošnému prosklení od podlahy až ke stropu. Ze všech místností pak lze přímo vyjít ven přes přilehlý balkón, který vede podél domu téměř po celé jeho šířce.

Po jednoramenném schodišti lze sestoupit do společné obytné zóny na dolním podlaží, kterou tvoří velký obývací pokoj a jídelna, otevřená kuchyň a knihovna. Vnější zeď domu na straně orientované do ulice přechází v dolním podlaží v bíle omítnutou zadní stěnu společného obytného prostoru, kterou oživují obrazy. Místnosti domu za touto zdí jsou pak zcela zapuštěné do země.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

S otevřeným společným obytným prostorem je přímo propojena další zóna nabízející o trochu více soukromí, kde je knihovna, místnost ke sledování televize a pracovna, přičemž krb ve zdi může být využívaný z obou stran.

Další uzavřenější místnosti jsou pak přímo propojeny s kuchyní, například technické zázemí a ložnice pro hosty a pro děti, které mají rovněž výhled do zahrady díky velkorysému prosklení.

Interiér je osvětlován zvenčí i večer

Maximální světelnosti bylo dosaženo prosklenými prvky sahajícími od podlahy až ke stropu, přičemž podlahové i stropní profily jsou skryty, takže zmizely bariéry mezi interiérem a exteriérem.

Do místností může volně proudit denní světlo, přesahující střecha a konzolové balkóny zajišťují konstrukční stínění před sluncem. Světlíkem ve střeše pak dopadá světlo na schodiště a zadní stěnu a prostupuje až dolů do společného obytného prostoru.

Vnější zeď na straně orientované do ulice oživují ve spodním podlaží obrazy. Je...

Vnější zeď na straně orientované do ulice oživují ve spodním podlaží obrazy. Je v ní zabudovaný i krb, který lze používat z obou stran.

Úroveň a intenzitu transparentnosti lze regulovat podle potřeby. Ochranu před sluncem zajišťují kromě externích stínících prvků také lehké bílé závěsy, které působí jako difúzní filtr.

Dojem přirozeného světla lze pak znovu navodit i večer prostřednictvím umělého osvětlení ve spojení s prosklenou fasádou a světly vsazenými do podlahy, která osvětlují dům zvnějšku.

Trojité zasklení a tepelný komfort

Pro veškeré prosklené plochy byly navrženy hliníkové systémy s flexibilními možnostmi otevírání. Posuvný systém Schüco použili architekti ve vysoce izolované variantě s trojitým izolačním zasklením. Stropní a podlahové profily těchto 2,95 m vysokých jednotek jsou osazené skrytě, viditelné zůstávají pouze tenké středové sloupky a vertikální profily posuvných jednotek.

Vznikly tak velké průhledné plochy fasády bez viditelných vodorovných rámů, členěné jen několika velice úzkými svislými konstrukčními prvky. Prvky o délce 7,98 m, 2,70 m a 5,35 m jsou instalovány po celé šíři přízemí podél balkónu.

Na dolním podlaží, z něhož je přístup na zahradu a postranní terasu, činí celková délka prosklení 32,5 m: rozdělené je na pět částí s různou šíří. Pro dosažení optimálního uživatelského komfortu byly posuvné systémy opatřeny motorovým pohonem, který umožňuje bezdotykové otvírání a zavírání.

Energeticky úsporný dům

Udržitelný energetický koncept domu je založený na kvalitně izolovaném obvodovém plášti, sestávajícím z nosného zdiva, izolace z minerální vlny, odvětrávané dutiny a z obkladového pásku.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně...

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

Do rozpočtu byl zahrnut zisk solárního tepla v chladnějších měsících dosahovaný díky prosklení. Stínění před sluncem v teplejších měsících zajišťují některé konstrukční prvky, zejména balkón a různé přesahující části, a stejně tak vnitřní a venkovní sluneční clony.

Čerstvý vzduch je do obytných prostor přiváděn formou ventilace, zatímco odchozí vzduch je automaticky odsávaný z přilehlých místností, například koupelny.

Stěžejním prvkem technologie energeticky úsporného domu je podlahové vytápění s funkcí letního chlazení, které k vytápění využívá podzemní tepelné čerpadlo. Přirozenou podporou tohoto topného systému je pak vytápění solární, tak i střešní fotovoltaika se solárními akumulačními panely.

O projektu

Architekt: Harter + Kanzler & Partner Freie Architekten BDA - PartG mbB, Freiburg - www.harter-kanzler.de

Vedoucí projektu: Claudia Heers

Zhotovitel kovových konstrukcí: Haser Metallbau GmbH, Haslach im Kinzigtal

Dokončení: březen 2018

Systémy Schüco použité v projektu: Posuvné systémy Schüco ASS 77 PD.SI, 9 systémových jednotek v délkách od 3,92 m do 11,6 m; výška jednotek 2,95 m

Specifické funkce: Motorový pohon pro posuvné systémy

Autor:
  • Nejčtenější

Srub na bydlení dokonale promysleli. Má ohromný sklep a dvě jezírka

Hana a Petr si postavili srub pro trvalé bydlení. Jejich domov stojí ve středních Čechách a je promyšlený do posledního...

Zpěvák Drahokoupil objevil pražský ideál. S Miss Earth žije svůj sen

Přesně na Silvestra převzal zpěvák Vojtěch Drahokoupil spolu s přítelkyní Kristýnou Kubíčkovou, Českou Miss Earth 2016,...

Michaela Dolinová má chalupu u České Lípy. Koupit ji byl skvělý nápad

Herečka Michaela Dolinová (56) kdysi vyměnila rodné Slezsko za Prahu, s manželem tráví hodně času na jihu Čech, ale...

Rodina uvázla v síti. V bytě si přáli mít úplně vše, báli se jen nudy

Na začátku byl průměrný dům z osmdesátých let. Krb s římsou z hobby marketu, obyčejné dlaždičky a podomácku upravená...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus přinese kancelářskou revoluci. Půjde o hygienu i lidskost

Nikdo s něčím takovým nepočítal, nikdo nebyl připravený. Jenže teď se musí k situaci nějak postavit všichni. Systém...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Čím dražší dům, tím lépe se prodává. Bez ohledu na koronavirus

Navzdory pandemii covid-19 boháči nakupují a prodávají ceněné pozemky napříč Los Angeles County bez problémů. Podle...

Když se dům navrhne navzdory úřadům i sousedům, může dopadnout dobře

Tři domy, každý jiný, a kreativní architekti, kteří neradi ustupují ze svých (i klientových) snů. A jak říkají: „Není...

Chtěli bydlet ve staré stodole, nakonec museli postavit její repliku

Moderní, nebo přestavěný venkovský dům? Je to půl na půl. Ondřej žije s rodinou v replice hospodářského stavení z roku...

Čínská vláda zahájila tažení proti napodobeninám budov z ciziny

Napříč Čínou jsou k vidění kopie zahraniční architektury od anglických městeček přes alpské vesnice až po pařížskou...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...