Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům, kde dodnes straší, postavila vdova jako omluvu zastřeleným

  1:00
Winchester House je obydlí v kalifornském San Jose. Vražda, sebevražda, děsivý úraz. Pokud k něčemu takovému v domě dojde, je podle průzkumu Gallupova ústavu 37 procent Američanů přesvědčeno, že v něm bude strašit. Platí to prý i o Winchester House.
Pohled na dům, který vznikl na popud média.

Pohled na dům, který vznikl na popud média. | foto: Ája Bufka

Strašidelný dům bývá vnímán jako obydlí, ve kterém žijí duše zemřelých předcházejících majitelů. Parapsychologové přisuzují strašení duchy mrtvých vlivu násilných či tragických událostí v minulosti budovy.

Mezi tyto domy patří i Winchester House. Fascinující příběh domu má své kořeny v osobní tragédii kvůli odkazu Winchesterovy rychlopalné pušky, které se přezdívalo „zbraň, jež dobyla Západ“. Zabíjela z rukou kovbojů, indiánů i nesčetných dobrodruhů. Objevila se v americké občanské válce i v mnoha jiných bojovných střetech.

Různé stavební styly se odrazily jak na domě, tak na drobných stavbách v zahradě.

Winchestrovka se stala oblíbenou zbraní Buffalo Billa, ostrostřelkyně Annie Oakley a dokonce i prezidenta Teddyho Roosevelta. Ve své době zabíjela lidi dokonaleji než kterákoliv jiná zbraň. Možná proto do domácnosti Sarah Pardee Winchesterové a Williama Wirta Winchestera nepřinesla mír. V jejich domě prý dodnes straší.

Bohatství jim štěstí nepřineslo

Sarah Pardee a William Wirt Winchester měli jedinou dceru, která však zemřela pouhých 9 dní po narození. Když William v roce 1881 zemřel na tuberkulózu, Sarah zdědila neuvěřitelné bohatství. To však jen umocnilo její duševní problémy.

Vrhla se na telepatii. Médium, které ji „spojovalo“ s jejím manželem, jí přikázalo v roce 1884 koupit nemovitost v Santa Clara Valley na pozemku o velikosti 162 akrů. Dostala tím údajně možnost požádat o odpuštění všech lidí, kteří byli zastřeleni winchestrovkou.

Šestatřicet let proto budovala a přestavovala dům s pomocí 22 řemeslníků. Traduje se, že pracovali každý den celých 24 hodin. Byla návrhářkou i architektkou a obě profese si díky penězům užívala. Nechala postavit dveře, za kterými byla jenom cihlová stěna či okna, jež se nedala otevírat. Nebo schodiště končící ve stropě. Výtah z přízemí do prvního patra měl „závratnou“ rychlost metr za minutu.

V labyrintu klikatých chodeb, kde se i dnes návštěvník bez průvodce dokáže ztratit, jsou ukryty ještě zajímavější zvláštnosti, například tajné průchody ve stěnách nebo propadliště.

Sarah v nočních seancích „kontaktovala“ dobré duchy, kteří ji měli ochránit před zlými. S jejich pomocí kreslila stavební nápady jako jednoduché skici a řemeslníci je pak realizovali bez stavebních plánů.

V začátcích proto docházelo k velkým přehmatům. Například sloupy byly instalovány vzhůru nohama. Vysvětlení? Šlo prý o záměr, který měl údajně poplést zlé duchy. Některé z architektonických zvláštností mohou mít i praktické vysvětlení. Třeba hlavní schodiště, která má sedm otoček o 13 metrech, stoupá asi jen o 2,5 m.

Každý schod má výšku pouze pět centimetrů. Sarah totiž trpěla artritidou a schodiště mohlo být navrženo tak, aby jí tento handicap nevadil při výstupu do patra. Po stavbě se majitelka pohybovala v černém závoji, a pokud někdo zahlédl její odkrytou tvář, byl okamžitě propuštěn.

Jedním z nejpozoruhodnějších detailů domu jsou parkety. Jeden řemeslník na nich pracoval třicet tři let. Nedělal nic jiného, než je pokládal. Jsou vyrobeny z mahagonu, javoru, dubu a bílého jasanu, uspořádané v působivé mozaiky.

Vnějšku budovy se dostalo podobné péče jako vnitřku. Fasáda je ve stylu viktoriánské architektury královny Anny s věžičkami, zakřivenými stěnami, báněmi, římsami a balkony, vše dokonale zpracované.

Prostě tu straší

Hlavní vchod do domu, který má 160 pokojů.

I sousedé v okolí prožívali nadpřirozené události. Mezi půlnocí a druhou hodinou ranní mohli zaslechnout zvonění u dveří - podle pověstí právě v této době přicházejí a odcházejí duchové. Traduje se, že Sarah nikdy nespala v jedné místnosti víc jak jednu noc, aby je zmátla, pokud si nepřála se s nimi bavit.

Podobně ji fascinovala čísla a pavučiny. Lustry i okenní tabule, většinou ve stylu Tiffany, musely odpovídat číslu třináct. Jestli za její pověrčivost mohl alkohol, nebo víra v nadpřirozené jevy, těžko dnes posoudíme.

Pravdou je, že číslo 13 najdete v celém domě i venku. Počet palem lemujících příjezdovou cestu je třináct. Stejný je počet schodů do třinácti koupelen. Vstupní hala je rozdělena do třinácti sekcí a třináct židlí stojí i v místnosti pro seance. Oproti tomu v celém domě byla jen tři zrcadla. Legenda totiž praví, že duchové nenávidí zrcadla, protože pohled na jejich odraz způsobí jejich zmizení.

O tom, že v domě doposud přežívají duchové, svědčí záznamy v knize návštěvníků, kteří popisují nečekaná setkání s duchy i se samotnou Sarah.

Ložnice rozhodně nevypadá na to, že v domě straší.

Zanechala po sobě velké dědictví pro nadace i příbuzné a především rozlehlé sídlo se 160 pokoji a 2 000 dveřmi a okny. Dům má 47 schodišť, 47 krbů, 13 koupelen, 40 ložnic a 6 kuchyní. Nábytek, obrazy a vše originální, co nebylo k domu připevněno, bylo rozprodáno v aukcích tak, jak je zdejším zvykem.

Oddělit fakta od legend nelze. O tom se může během dvouhodinové návštěvy přesvědčit každý návštěvník, Winchester Mystery House je totiž přístupný jako tak trochu strašidelná atrakce. Dům v kalifornském San Jose má adresu 525 S Winchester blvd., CA 95128 a prohlídka zahrnuje celý dům, sklepy, muzeum winchestrovek a zahradu ve viktoriánském stylu. Vstupné s průvodcem je 44 dolarů za osobu.

Křišťálová Lupa 2016
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...