„Nějaký čas jsme hledali inspiraci a dospěli k jednoznačné volbě. Vybrali jsme si firmu, která na nás působila profesionálně a jejich domy přesně odpovídaly našemu vkusu.
Ve chvíli, kdy jsme na veletrhu viděli video o stavbě jednoho takového domu z dřevěných panelů, nás potěšila rychlost, jakou může být stavba hotová, a bylo jasné, že naším novým domovem bude dřevostavba.
S architektem Horákem jsme si od prvního okamžiku rozuměli. Zajímal se o naše potřeby a vše zapracoval do návrhu domu, aby dřevostavba dobře pasovala na pozemek.
Chtěli jsme dům, který nám bude dobře sloužit, ale zároveň nás nezruinuje. Jinými slovy, měl být rozumně úsporný. Nechtěli jsme žádné složité technologie. Líbí se nám přírodní materiály - dřevo a kámen. Odmítáme textilie, které drží prach. Přáli jsme si bydlet v proskleném otevřeném domě s krytou terasou.
Součástí okolní přírody
Pozemek, který se nám podařilo sehnat, by se dal označit za ideální. Je ve vesničce, kde vlastním chalupu, takže mám k tomuto místu vztah. Leží ve svahu a díky perfektní jižní orientaci se do něj celý den opírá sluníčko.
Neunikne nám východ ani západ slunce a navíc je z pozemku výhled na okolní zástavbu a údolí. Díky prosklení máme pocit, že jsme součástí okolního lesa, o čemž nás čas od času přesvědčí návštěva laně nebo jelena. Vidět takové zvíře z očí do očí asi metr za prosklenou stěnou je opravdovým zážitkem.
Celý proces stavby i realizace jsme nechali na firmě. Ušetřili jsme si spoustu starostí s obíháním úřadů, koordinací řemeslníků a neustálým dojížděním na pozemek.
Stavba trvala s pauzami přibližně tři čtvrtě roku, vše běželo rychle a my jen pohodlně přihlíželi, jak dřevostavba postupně roste. Měli jsme jedinou starost, nastěhovat se před začátkem školního roku, a to se nám podařilo.
Léto ani zima nás nezaskočí
Dům vytápíme krbovými kamny, která po většinu roku stačí k prohřátí celého domu. V pokojích jsou také klasické radiátory, jenž v případě potřeby vytopí místnosti pomocí doplňkového zdroje - elektrokotle. Ten také zajišťuje, aby teplota v domě neklesla pod devatenáct stupňů v době naší nepřítomnosti.
První rok jsme se báli teplotních extrémů zimy i léta. A hned napoprvé dům prošel náročnou zkouškou. Zima byla dlouhá a mrazivá, stejně jako léto bylo opravdu horké. V obou případech však dům obstál. Největším překvapením bylo maximálních dvacet šest stupňů uvnitř i v těch největších letních vedrech.
Velká okna a orientace domu má mnoho výhod: tepelné zisky za slunečného počasí a zároveň dostatek světla. Mnohem více využíváme přirozeného osvětlení a bez svícení vydržíme až do pozdních hodin. Snad jedinou drobností, která nás udivila, byla vyšší vlhkost v interiéru a následná kondenzace na oknech.
Dokonalá těsnost domu vyžaduje pravidelný režim větrání a dostatečné vytápění, aby se vlhkost vzduchu udržela v normě. Teď si dáváme větší pozor, intenzivně větráme, více topíme a je po problému.“
Majitelka dřevostavby
Technické parametry:
- Velikost pozemku: 1428 m2
- Zastavěná plocha: 95, 8 m2
- Užitná plocha: 138,22 m2 + 35,90 m2 (terasa)
- Spodní stavba: betonové základové pasy
- Stavební systém: masivní dřevěné panely (NOVATOP), trámový strop
- Tepelné izolace: minerální izolace
- Fasáda: modřínové palubky
- Střecha: krov z KVH řeziva
- Střešní krytina: Cembrit šablona Rhombus černé barvy
- Okna: dřevěná se zasklením dvojsklem
- Podlahová krytina: vinyl + dlažba
- Vytápění: krbová kamna a ústřední vytápění s elektrokotlem
- Skladba stěny směrem dovnitř: modřínové palubky, provětrávaná mezera, difuzní fólie, tepelná izolace v dřevěném roštu a masivní dřevěný panel
- Celková tloušťka stěny: 383 mm
- Hodnota U: U=0,2W/m2K
Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním únorovém čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.