Obě stavby zaujaly porotu tak, že nedokázala jednu postavit výše než druhou.
Drobná novostavba v Mořině na sebe upozorňuje již z velké dálky. V zástavbě nevýrazných venkovských domů totiž vypadá jako červené srdce.
Porotu zaujaly také jednoduché proporce dřevostavby se sedlovou střechou. Okouzlí podle nich i volbou materiálů a barev.
Domek je přízemní s podkrovím. Opláštění domu - obvodové stěny a střešní plášť - je ze sendvičových panelů z OSB desek (vyrobeny z dřevěných zbytků) s izolační výplní z polystyrenu.
Tím jsou zajištěny dobré tepelně izolační vlastnosti domu, a tedy i nízká energetická náročnost. To vše za 1,5 milionu korun na klíč, což je částka dostupná i pro mladou rodinu.
Dům v Konárovicích navržený architektkou Markétou Cajthamlovou označila porota za příklad citlivého naplnění představ klienta a vysoké profesionality práce architekta.
Zaujalo ji také promyšlené dispoziční řešení jednopodlažní stavby, které je v souladu s potřebami jejích obyvatel. Cena tohoto domu je však vyšší: čtyři miliony korun.
Pro bydlení i práci
Druhé místo v kategorii rodinných domů získala stavba pro bydlení s ordinací dětského lékaře v Berouně, kterou navrhli architekti Roman Koranda a Alena Hýblová. Dům je postaven v typickém prostředí nové čtvrti rodinných domů - podle pravítka rozparcelovaná louka na poměrně malé pozemky.
Jako hlavní stavební materiály zvolili architekti kombinaci dřevo-sklo. Dům je podle poroty dispozičně velice dobře vyřešen, přízemní obytná část je propojena rozměrnými francouzskými okny s venkovní terasou.
Odměněna byla také novostavba rodinného domu na Šumavě z dílny architekta Pavla Mudříka. Venkovský dům zaujal porotu samotným řešením domu a výběrem materiálů, díky čemuž zapadá skvěle do okolí.
Rekonstrukce mlýna
V kategorii rekonstrukce bytového domu nebo jiné budovy pro účel bydlení zvítězil rekonstruovaný mlýn v Posázaví. Jeho proměnu navrhla architektka Lucie Kavánová.
Říká, že dům musí být prostorný, tak jako nekonečná příroda kolem, proto ho očistila od zbytečností a nechala vyniknout jeho podstatu - bytelnost a důstojnost kamene, nejkrásnějšího odstínu žuly, co zná.
Ta se vyskytuje v okolí a vytvořila tak novou tvář domu. Porota ocenila především fakt, že stavba reaguje na stavební tradice a zároveň se hlásí k architektuře moderní.
Vítězem kategorie novostavba bytového domu se stal Dům na půl cesty II ve Valašském Meziříčí od architekta Zdeňka Trefila. V poslední kategorii výstavba bytů v domech zvláštního určení byl odměněn dům s byty s pečovatelskou službou v Úvalech u Prahy, který navrhl ateliér Jiran Kohout Architekti.
Přehlídka možností
Soutěž Nový domov 2005 se stala výbornou přehlídkou staveb pro bydlení dokončených v letech 2004 až 2005.
„Cílem této soutěže je podpora kvalitní architektury pro bydlení, zejména z pohledu konečného uživatele na užitnou hodnotu kultury bydlení,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.
Letos měla porota obzvlášť těžké rozhodování. Přihlásilo se totiž dvakrát více účastníků než v předchozích letech a polovina z přihlášených prací představovala natolik kvalitní architekturu, že mohla kandidovat na udělení ceny.
„Na začátku, při vyhlášení soutěže, jsem určitě neočekával, že přihlášené práce budou mít takové procento zdařilých domů, ze kterých se bude tak těžko vybírat,“ řekl předseda poroty architekt Pavel Rada. Ze 45 soutěžních návrhů nakonec odborná porota udělila osm cen a odměn.
1. cena - RD v Konárovicích - Majitelé tohoto domu chtěli, aby byl dům postaven rychle. Proto architektka Markéta Cajthamlová zvolila technologie suchého zdění. Obvodové stěny jsou obloženy zbytky různých druhů tropických dřevin. |
1. cena - RD v Mořině - Ateliéru Archteam se podařilo navrhnout dům za 1,5 milionu korun dostupný i pro mladou rodinu. |
2. cena - RD v Berouně |
Další oceněný - RD na Šumavě |
1. CENA V KATEGORII REKONSTRUKCE: Nově rekonstruovaný Kotrčův mlýn v Posázaví podle návrhu architektky Lucie Kavánové svou výškou, sklonem střech i použitým materiálem dokonale ladí s okolní krajinou. |