Ne vždy je pro architekta snadné přivést převzatý projekt do zdárného konce. „Hlavním autorem návrhu je sám investor, my jsme spíše směrovali jeho představy tak, aby se spojily s dobrým architektonickým řešením,“ říká Irena Truhlářová z Archcon ateliéru.
Sám si nakreslil asi dvacet čtyři variant návrhů domu, které zhmotnil v modelech. Hodně o novém bydlení přemýšlel, inspiroval se v časopisech, dával si dohromady zadání, až se nemohl rozhodnout pro jediné správné řešení.
„Preferoval podlouhlou dispozici domu, vzhledem ke tvaru pozemku jsme ale nakonec zvolili jeden z jeho ranějších návrhů s půdorysem do L. Díky němu se soukromá část uzavírá pohledům sousedů. Vlastně jsme představy investora společnými diskusemi učesávali do optimálních forem.“
Dvě hmoty v pravém úhlu
Dispozice stavby vycházejí z tvaru a polohy pozemku: obytná část orientovaná k jihu se otevírá do zahrady a tvoří ji v podstatě jedna velká místnost s šikmým pohledovým stropem s dřevěnými trámy. Kuchyni od jídelny a obývacího pokoje vizuálně oddělují dřevěné sloupy, které nesou přiznanou střešní konstrukci.
Noční zóna objektu, oproti pulzujícímu srdci domu řešená o něco skromněji, obsahuje technické a hygienické zázemí, ložnici rodičů a tři dětské pokoje. Vzhledem k tomu, že děti tráví ve svém teritoriu mnohem více času než jejich rodiče, získaly jejich pokoje výhodu příjemného propojení s venkovní terasou.
Na terase přímo spojené s obytnou zónou domu si celá rodina může užívat společného posezení pod pergolou s výhledem na vzdálený pás Železných hor.
„Dospěli jsme k elegantnímu řešení terasy s modřínovým obložením, které časem nabere šedou patinu. Hliníkové rámy v barvě antracitu tvoří tmavší akcent fasády a uvnitř přecházejí do rámů dřevěných, takže nenarušují přírodní ráz interiéru,“ vysvětluje Irena Truhlářová detaily projektu.
„Také krbový komín jsme přemístili z terasy k západní stěně. Krb dnes tvoří ústřední dominantu obytné zóny, k níž se upínají všechny pohledy hned od vstupních dveří.“
Dům pro pospolitost
Ačkoli majitel domu dlouho tříbil své představy, vždy měl jasno v jedné otázce. Rodina chce postavit přízemní stavbu, kde budou všichni pospolu. Této filozofii je podřízena celá dispozice, včetně otevřeného propojení obytného prostoru s klidovou zónou. Z uzavřeného zádveří se tedy vstupuje přímo do centrální kuchyně, z níž se otevírá podélná chodba podél noční části domu.
Rodina dříve bydlela ve stejném městě ve starém třípatrovém domě, dostatečně velkém, ale nešikovně řešeném. Aby od sebe nebyli odděleni patry a nemuseli stále chodit do schodů, přáli si přízemní dům, domov pro velkou rodinu s vazbou na zahradu.
„Tady se jim všechna přání splnila,“ říká autorka návrhu. „Původní plány oddělovaly obytnou část od soukromé, ale protože je rodina velmi soudržná, navrhla jsem jejich propojení. Bylo cítit, že chtějí být pohromadě, proto se řešení zádveří posunulo tak, aby spolu obě části komunikovaly.“
Dřevo na prvním místě
Specialitou ARCHCON ateliéru jsou individuální koncepce pasivních a nízkoenergetických staveb z přírodního materiálu, dřeva. Ať jde o lepené panely ze tří či pěti vrstev masivu, moderní výrobky na bázi dřeva nebo přírodní tepelné izolace, vždy jde o materiály ekologické.
Může se hoditTaké chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR. |
„Také tuto nízkoenergetickou dřevostavbu jsme postavili jako dřevěnou sloupkovou konstrukci na betonové základové desce. V domě je umístěna kompaktní rekuperační jednotka, která zároveň větrá vnitřní prostor a ohřívá užitkovou vodu. Podlahové vytápění elektrickými fóliemi si výborně rozumí se zvolenou krytinou, marmoleem, navíc je lze případně časem napojit na fotovoltaické panely,“ popisuje architektka technické řešení objektu.
„Nemám obecně moc ráda projekty, do kterých vstupuji v rozpracované fázi. Raději řeším celý dům od začátku až do konce, svou vizi postupně rozvíjím a doplňuji. Proto mě mile překvapilo, jak dobře fungovala naše komunikace s investory. O projektu už předem dlouho přemýšleli, měli ujasněné představy, takže odpadly jinak běžné dlouhé diskuse a hledání. Vlastně jsme posloužili jako porodníci, kteří pomohli miminku na svět,“ konstatuje Irena Truhlářová.
Technické údajeZastavěná plocha: 168 m2 |
AutorIng. Irena Truhlářová |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.