Catalin Butmalai je tvůrcem takzvaného „aktivního“ domu a zakladatel rumunské Nadace vynálezů a udržitelných technologií.
Jeho domek Soleta vznikl jako alternativa k běžným stavbám. Jde o plnohodnotné bydlení, ovšem skromných rozměrů, cenově dostupné a energeticky soběstačné, za využití devadesáti procent organických materiálů a obnovitelných zdrojů energie (geotermální, solární, větrná, vodní...).
Harmonický poměr funkce a designu dělá z tohoto domu pozoruhodnou a nekonformní stavbu v duchu ekologických principů, která popírá fakt, že co je skvělé, musí být drahé.
Tenhle domek v základní verzi totiž pořídíte za necelý milion korun bez daně a nemusíte se kvůli tomu ani odstěhovat do Rumunska. Za tuto cenu funguje dům v nízkoenergetickém standardu. Prodraží ji až volitelné napojení na obnovitelné energetické systémy, a to o zhruba o osmdesát tisíc. Výsledkem je ovšem tzv. nulový dům (energeticky zcela soběstačný).
Zajímavé je i to, že dům nemá prakticky žádné nosné zdi, většinu exponované plochy směrem ven přebírá střecha s velkými okny, čímž se podařilo snížit náklady na výstavbu a zvýšit množství přirozeného světla.
Interiér je hodně prosvětlený, využívá teplé hladké materiály, čisté linie a snaží se o atraktivní vzhled. Stavba má bezúdržbový systém pro recyklaci dešťové vody, mikrobiologickou čističku, dálkově lze ovládat teplotu, osvětlení, větrání, spotřebu energie i úroveň zabezpečení domu.
Prototyp domku má 48 metrů čtverečních otevřeného prostoru s obývacím a jídelním koutem, kuchyní, koupelnou s toaletou a patrem na spaní. Inovovaná minimalistická verze domu je velká 60 metrů čtverečních a místo patra jsou zde dvě ložnice a tři vestavěné skříně.
Modulární koncepce počítá i s možností rozšíření stavby přidáním dalších obytných modulů, aniž by dům ztratil svoji tvář.
Co je aktivní dům
Pojem aktivní znamená, že dům využívá rozumně přírodní zdroje a jeho provoz podporuje trvale udržitelný životní styl. Zatímco pasivní dům je zaměřen především na zlepšení energetické účinnosti budovy, aktivní dům staví na základech domu pasivního a přidává na kvalitě života jeho obyvatel při zachování nízké energetické náročnosti ve všech fázích života domu.
Hodnotou vyšší kvality vnitřního prostředí je především přísun čerstvého vzduchu a přirozeného denního světla (střešní okna ho vpouští dovnitř dvakrát více než okna svislá a množství i umístění oken je obvykle jedním z rozpoznávacích prvků aktivního domu).
Jinak řečeno koncept aktivního domu zohledňuje rovnováhu mezi blízkým vztahem k přírodě a inovativními technologiemi ve prospěch života stavby i obyvatel.
Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby.