Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manželům učarovaly Beskydy, při stavbě roubenky pomohli šikovní kamarádi

  1:00
Beskydy si za místo svého pobytu vybrali manželé cíleně, chtěli zde trávit prázdniny, dovolené a další chvíle odpočinku. „Nádherné Velké Karlovice jsme objevili při zimním lyžování a pak se objevila možnost koupit pozemek,“ říká majitel roubenky, který hledal pro stavbu inspiraci v beskydské krajině.
Masivní dřevostavba potřebuje dostatek prostoru, aby vynikl materiál i...

Masivní dřevostavba potřebuje dostatek prostoru, aby vynikl materiál i konstrukční prvky. | foto: Martin Zeman

Majitel je podnikatel a mezi jeho aktivity patří i stavební činnost, ke stavbě roubeného domu tedy přistupoval prakticky a s rozmyslem. „Zpočátku jsme uvažovali o kanadském srubu, ale naše představy byly trochu jiné. V roubenkách tady lidé žili celý život a dospěli jsme tedy k přesvědčení, že právě tento typ domu bude nejlepší.“

Měli pozemek a věděli, který typ domu budou stavět, na řadu přišla otázka stavebního materiálu. „Vím, že se většina roubenek staví ze smrkového dřeva, ale přemýšlel jsem o tom, že bychom dům postavili z modřínových hranolů. Ovšem sehnat je v těchto průměrech a délkách je obrovský problém. Nakonec mě osvítila myšlenka, že bychom mohli použít lepené hranoly v kombinaci smrk - modřín. Znal jsem firmu, která byla schopná takové hranoly vyrobit, kdysi jsem pracoval na šachtě a vzpomněl jsem si, že se lepené hranoly v dolech používají.“

Lepené hranoly mají lepší vlastnosti než běžné trámy. Jsou vyrobeny z vysušeného dřeva, tvarové změny v hotové stavbě jsou tedy mnohem menší, dřevo příliš nepracuje. „Každé dřevo funguje jinak, v kombinaci těchto dvou dřevin je navíc jakási přidaná hodnota a i z hlediska tepelněizolačních vlastností fungují lépe. Smrk je sušší, ve dřevě je více vzduchových mezer, modřín je naopak plný smoly a tedy odolnější, a časem se z něj stává působením povětrnostních vlivů tvrdé dřevo.“

Stěna je tlustá 30 cm a díky tepelněizolačním vlastnostem dřeva se dům rychle vyhřeje. Celý objekt má zhruba 12 kW tepelných ztrát při podlahové ploše cca 230 m2.

Zdrojem energie je tepelné čerpadlo o výkonu 9 kW. Pokud jsou opravdu tuhé mrazy a tepelné čerpadlo nestačí, je v záloze elektrokotel o výkonu 12 kW na přitápění.

Stěny v patře jsou ze sendvičových příček z obou stran obložených modřínovým dřevem, podhledy jsou pokryty sádrokartonem. „Na střechu jsme chtěli dát břidlici, ale správa místní CHKO nám to zakázala s tím, že břidlice není původní. Tak tam máme Bramac, který asi původní je.“

Kamna jsou srdcem domu

Ústřední místností přízemí je otevřený obytný prostor s kuchyňským koutem, jídelním stolem, obývacím pokojem a krbovými kamny. „Krbová kamna jsou jednou z nejlepších věcí, která se nám podařila. Dávají dostatek tepla, dřevo v nich hoří velmi dlouho, v zimě jimi vytopíme celý prostor v přízemí. Možná by vytopila i horní podlaží, ale mezi pokoji by musely být ve stropě vytvořeny otvory. To jsme zamítli, protože chceme mít ložnice zvukově oddělené.“

Nábytek i doplňky respektují masivní dřevo a současně jej vhodně doplňují.

V patře jsou čtyři ložnice a velká koupelna s toaletou. „S koupelnou v podkroví jsem měl trochu problém. Protože je dům dřevěný, měl jsem strach, že obkladačky a jiné podobné materiály budou praskat, takže jsem se nakonec rozhodl pro obložení teakem. Obklad prováděl kamarád, který se tím zabývá, a jsem opravdu velmi spokojený. Dřevo je krásné, vlhkost mu nevadí, naopak, nepraská, nepracuje. Dům máme osm let a loni jsme koupelnu natírali teakovým olejem, ale to je standard, dřevo se prostě udržovat musí.“

Roubenka vznikala s přispěním kamarádů a známých. „Byla tady taková družba, našel jsem hodně lidí, kteří se zabývají nějakým řemeslem a pomohli mi nebo poradili, jak co udělat, bylo to skvělé. Například zmíněné obložení koupelny nebo třeba kované doplňky. Máme jich tu celkem hodně, manželka se do nich zamilovala, má pro ně cit. Vyráběl je kamarád, kterého znám už dlouho, pracoval jako kovář na koksovně v Ostravě a teď v důchodu dělá ještě tyhle drobnosti. Bukové dveře dělal další kamarád, protože se tím živí,“ vypočítává majitel. Do místnosti v přízemí kamarád navrhl větší dveře, které se sem lépe hodí.

„Sám bych změnil jedinou věc. Do vstupní předsíně by bylo vhodné podlahové topení. Když v zimě přijdete v botách od sněhu, vytvářejí se loužičky a musí se pořád uklízet. Jinak jsem spokojený,“ uzavírá spojený pan domácí,.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha: 117 m2
  • Užitná plocha: 226 m2
  • Spodní stavba: kámen
  • Konstrukce: nosné stěny - trámy 30 × 24 cm, strop nad 1. NP - trámy
    24 × 24 cm, mezi trámy je vložena tepelněizolační vrstva minerální vlny o tloušťce 2 cm
  • Ošetření dřeva: exteriér lazura v odstínu dubu, interiér bezbarvá lazura
  • Vytápění, ohřev vody: tepelné čerpadlo, elektrokotel, podlahové topení
  • Stavební systém: roubená konstrukce, lepené hranoly: smrkové dřevo obložené modřínem
  • Střešní krytina: Bramac
  • Podlahy: obytný prostor přízemí - břidlice, koupelna - podkroví teak, přízemí dlažba, wellness - dlažba
  • Realizace roubených konstrukcí: Sruby Pacák

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním únorovém čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...