Pro dřevostavbu jsme byli rozhodnutí od prvopočátku. V její prospěch hovořil mimo jiné čas výstavby, což bylo pro nás nejdůležitější. Prozkoumávali jsme různé možnosti konstrukcí dřevostaveb. Nabídka je opravdu široká a je z čeho vybírat. Důležitým faktorem výběru byla samozřejmě cena.
Od typového domku jsme postupně upouštěli, jelikož design tohoto druhu bydlení nás nijak nelákal. Navštívili jsme veletrh dřevostaveb a zvažovali nabídky. Nakonec nás přeci jen zaujal jeden z typových domů, a tak jsme se seznámili s architektem, autorem návrhu.
Od typového k individuálnímu
Jak se ukázalo, tento konkrétní typový dům nebyl tou správnou cestou, vydali jsme se tedy ve spolupráci s architektem vlastním směrem. Díky tomu jsme získali bydlení, které jsme si vždy přáli: dům s terasou o velikosti přibližně 150 m2, s dispozicí 4 + kk, kde je největším prostorem obývací pokoj s kuchyní.
Tou dobou jsme totiž již měli byt stejného řešení, ve kterém jsme byli spokojeni, a tak jsme toužili přenést jeho výhody do budoucího domu a obohatit je navíc o kontakt s přírodou.
To se nám splnilo. Dům má moderní design a hlavní část s kuchyní a obývákem je centrem celé stavby, v létě navíc zvětšená o dvě terasy. Na jeho podobě bychom nyní nic neměnili. Vše je výsledkem dobré spolupráce a vzájemného porozumění s architektem.
Nejvíce oceňujeme otevřenost stavby a možnost propojení venkovního prostoru s vnitřkem domu. V létě je obývacím pokojem prakticky celá zahrada. Do budoucna plánujeme ještě vybudovat pergolu, kam umístíme sekačku a jiné zahradní pracovní náčiní a v parných dnech i místo na grilování se stíněním.
Za dům platíme méně než za byt
Co se týče požadavků na energetickou úspornost, vzhledem k poloze pozemku nebylo možné dostat se na parametry pasivního domu. Nicméně jsme na hodnotách domu nízkoenergetického a výdaje za energie jsou několikanásobně nižší než v bytě o stejné výměře, kde jsme žili předtím.
Máme tepelné čerpadlo, podlahové vytápění a dvě klimatizované místnosti (obývací pokoj a ložnici v horním patře). V případě opravdu parného léta, jako bylo to loňské, stačí zapnout klimatizaci. Dům se tedy nikdy nepřehřívá. Díky důkladnému zateplení je i v zimních měsících opravdu vyhřátý.
Zkušenost po téměř třech letech mluví jasně
Sám o sobě je dům téměř bezúdržbový. Na fasádě je dřevo, které však nevyžaduje žádné pravidelné nátěry. Jde o teplem ošetřené dřevo, které necháváme stárnout. Postupně získává šedý nádech. Střechu pokrývá vysypaný kačírek, takže ani tam nejsou žádné pravidelné práce nutné.
Den dřevostavebMajitelé zvou na návštěvu V sobotu 8. října 2016 proběhne po celé ČR v době od 10 do 18 hodin Den dřevostaveb. Podrobný program a seznam otevřených domů členů Asociace dodavatelů montovaných domů najdete od 20. 9. 2016 na www.dendrevostaveb.cz. |
V domě nyní žijeme dva a půl roku. Náklady jsou po zkušenosti nižší a přitom kvalita našeho žití je výrazně vyšší. Od doby vzniku domu jsme zde měli několik návštěv a všechny zajímaly možnosti stavby takového rodinného domu. Zvláště se jim líbil design i v interiérových detailech.
Většinou se lidé obávali vysokých výdajů za takové služby. Pokud mohu doporučit, pak jistě stavět ve spolupráci s architektem. V celkovém rozpočtu stavby jde o zanedbatelnou částku, ale je již na první pohled vidět. Kvalitním projektem navíc ve finále ušetříte nejvíce peněz a nervů.
Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.