Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Dům nechali synovi a postavili si skvělou dřevostavbu na břehu jezera

  1:00
Nedaleko městečka Petäsjavi v západní části Finska stojí na skalnatém svahu nad jezerem dřevěný dům. Působí jako přirozená součást krajiny. Přitom jde o moderní dřevostavbu se spoustou skla.

Kamenný násep vybudoval majitel vlastníma rukama s pomocí rodiny. Padlo na něj pětadvacet tun kamení. | foto: Hannu Ali-Löytty

Prosklené průčelí domu nabízí majitelům malebné pohledy na hladinu jezera před domem, ze zadní strany obklopuje stavbu les. Její obyvatelé, právě prostřednictvím velkých prosklených ploch, cítí silné propojení s okolní přírodou. Pouze skleněné plochy je oddělují od krajiny, takže se mohou těšit pohledem na proměny přírody v průběhu celého roku.

Tmavé dřevo vhodně doplnily okenní rámy a dveře v antracitové barvě.

Tmavé dřevo vhodně doplnily okenní rámy a dveře v antracitové barvě.

I přes prvotní dojem, že tento tmavě hnědý přízemní dům se stal součástí krajiny už před lety, je skutečností, že na svém místě stojí teprve jeden rok.

Nedaleko této nové moderní dřevostavby stojí totiž původní domov Kaleviho a Liisy. Jejich starý dům nyní obývá syn s manželkou a miminkem. Právě narození vnuka a myšlenka dopřát mladému páru soukromí vedlo Liisu a Kaleviho k nápadu postavit si nový domov.

Nový začátek

Jakmile se manželé rozhodli pro zbudování nového bydlení, věci nabraly rychlý spád. Manželé oslovili finskou společnost Kontio a její dům Glass House, který se pyšní prestižní značkou Design from Finland. Ta se uděluje pouze produktům, které nejlépe reprezentují originální finský design. 

Moderní „skleněný“ dům s obytnou plochou 150 m2 je okouzlil. Výchozí dispozici domu upravili podle svých potřeb a ještě v únoru během drobných úprav původního architektonického návrhu domu začali Liisa s Kalevim pracovat na přípravě pozemku pro stavbu domu.

Fotogalerie

Zemní práce předcházející přípravě spodní stavby byly totiž vzhledem k náročnosti skalnatého terénu rozsáhlé. Na jaře už měli manželé pozemek připravený pro stavbu domu a během následujících patnácti týdnů byl jejich nový domov hotový.

Rady i pro ostatní

Kalevi již měl zkušenosti se stavbou dřevěných domů, jejich původní postavený roku 1985 je také ze dřeva, a tak mohl posoudit, jak se stavební proces posunul.

„Oproti osmdesátým letům dvacátého století se výstavba dřevěných domů zjednodušila, zrychlila a především zkvalitnila. Důležité je však stavbu pečlivě naplánovat a připravit,“ říká Kalevi.

Pro budoucí majitele dřevěných domů má několik užitečných rad, které zrychlí a zkvalitní výstavbu a přispějí ke spokojenosti investorů s novým bydlením.

  1. Věnujte pozornost místním regulativům. Pečlivě zjistěte, jaký typ domu může být na pozemku postavený. Spojte se s místním stavebním úřadem a zjistěte, jaké žádá podklady a dokumenty pro vydání stavebního povolení.
  2. Zjistěte si, co můžete učinit pro to, aby vydání stavebního povolení proběhlo co nejsnadněji a nejrychleji. Počítejte s tím, že stavební úřady využívají časových lhůt a celý proces může trvat dlouho, proto mějte připravené všechny potřebné dokumenty předem, aby se vše urychlilo.
  3. Získání stavebního povolení můžete svěřit specializované firmě, která zaměstnává odborníky se zkušenostmi v dané oblasti. Často se vyplatí investovat peníze a tuto nepříjemnou a zdlouhavou práci a administrativu svěřit do rukou profesionálů.
  4. Sestavte si pečlivě rozvrh, časový plán stavby a stavebního řízení.  Prodlevy způsobené čekáním na vyjádření úřadů využijte účelně.
  5. Popřemýšlejte o tom, zda by nebylo vhodné dům stavět mimo běžnou stavební sezonu, v níž jsou kapacity stavebních profesionálů přetíženy.
Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v interiéru převládá bílá a šedá barva.

Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v interiéru převládá bílá a šedá barva.

Jednomyslné rozhodnutí

Při zařizování interiérů se manželé rozhodli pro výběr zařízení ze společnosti Kontio Living. Liisa s úsměvem konstatuje, že za léta společného manželství se jejich vkus s Kalevim sjednotil, a tak výběr materiálů, nábytku a doplňků interiéru proběhl rychle a bez větších sporů a dohadů.

Krb nemůže v dřevostavbě chybět...

Krb nemůže v dřevostavbě chybět...

„S Kalevim jsme se jednoznačně shodli při výběru tmavé barvy dřeva exteriéru domu. Tato barva se líbí mně i jemu a díky ní stavba v přírodě neruší, spíše naopak. Dům působí, že zde na tomto místě stojí již dlouho a dokonce pobřežní linii jezera příjemně oživuje,“ konstatuje Liisa.

Kalevi se aktivně účastnil stavby domu, své večery a víkendy trávil na staveništi a spoustu věcí uvnitř domu si udělal svépomocí. Sám říká, že čas strávený na staveništi jako pomocník dělníků považuje za smysluplně strávený, protože se s vlastním domem opravdu a do detailu seznámil a jeho vztah k domu, který vlastnoručně pomáhal budovat, je hlubší.

Kalevi se také rozhodl před domem vybudovat kamenný násep, který vlastníma rukama s pomocí členů rodiny také zhotovil. Na kamenný násep padlo téměř pětadvacet tun kamení. „Během léta jsme také vybudovali schody vedoucí k jezeru a molo nad vodní hladinou,“ říká hrdě Kalevi.

Manželé jsou s bydlením v novém domě velmi spokojeni. Liisa si pochvaluje prosklené prodloužení obývacího pokoje směrem k jezeru, které funguje jako zimní zahrada, kde zejména za studených zimních dnů ráda sedává. V teple a bezpečí pozoruje sněhové vločky, které se tichounce snášejí na hladinu jezera.

Zimní zahrada umožňuje trávit čas „venku“ i v chladných dnech.

Zimní zahrada umožňuje trávit čas „venku“ i v chladných dnech.

Technické informace

Architektonický návrh domu: Kontio Loghouses Glass House TALO 150B

Konstrukce: betonová základová deska; obvodové stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ šířka 205×275 mm; vnitřní příčky sloupková konstrukce opláštěná palubkami ve stejném profilu jako trámová stěna, část vnitřních příček je zděná

Výplně otvorů: okna dřevo/hliníková finská okna ze severské borovice, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:
  • Nejčtenější

Pořádná proměna. Úklid roky neuklízeného domu trval padesát hodin

Britská úklidová firma My Kind Of Clean se pochlubila kompletně uklizeným domem. Neuvěřitelně špinavé místnosti muselo...

Tereza Bebarová bydlí v domě za Prahou. V přístavku na zahradě natáčí

Herečka Tereza Bebarová žije s partnerem Ivanem Kotmelem a dětmi v domku za Prahou. Záměrně si vybrali objekt, který...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

Mezonet má 44 metrů čtverečních. Mimořádný výkon jej proměnil na domov

Mladí manželé si v brazilském městě Guará pořídili mezonet velký 44 metrů čtverečních. Je to jejich vysněné bydlení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Investice do bydlení, i toho víkendového, začíná často u vody

Dovolená v příštím roce? Nikdo netuší, co bude. V této situaci se stále více lidí upíná k vylepšování svého bydlení...

Bytový projekt Sakura se pyšní nevídaným množstvím zeleně i teras

V pražských Košířích na místě brownfieldu, vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu, vznikl unikátní bytový projekt...

Toskánský styl zvítězil nad americkým, díky architektům z Dubaje

Globalizace dnes funguje všude. To platí i o architektuře. Studio VSHD Design z Dubaje si tak obohatilo své portfolio o...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...