Dům nechali synovi a postavili si skvělou dřevostavbu na břehu jezera

  1:00aktualizováno  1:00
Nedaleko městečka Petäsjavi v západní části Finska stojí na skalnatém svahu nad jezerem dřevěný dům. Působí jako přirozená součást krajiny. Přitom jde o moderní dřevostavbu se spoustou skla.

Kamenný násep vybudoval majitel vlastníma rukama s pomocí rodiny. Padlo na něj pětadvacet tun kamení. | foto: Hannu Ali-Löytty

Prosklené průčelí domu nabízí majitelům malebné pohledy na hladinu jezera před domem, ze zadní strany obklopuje stavbu les. Její obyvatelé, právě prostřednictvím velkých prosklených ploch, cítí silné propojení s okolní přírodou. Pouze skleněné plochy je oddělují od krajiny, takže se mohou těšit pohledem na proměny přírody v průběhu celého roku.

Tmavé dřevo vhodně doplnily okenní rámy a dveře v antracitové barvě.

Tmavé dřevo vhodně doplnily okenní rámy a dveře v antracitové barvě.

I přes prvotní dojem, že tento tmavě hnědý přízemní dům se stal součástí krajiny už před lety, je skutečností, že na svém místě stojí teprve jeden rok.

Nedaleko této nové moderní dřevostavby stojí totiž původní domov Kaleviho a Liisy. Jejich starý dům nyní obývá syn s manželkou a miminkem. Právě narození vnuka a myšlenka dopřát mladému páru soukromí vedlo Liisu a Kaleviho k nápadu postavit si nový domov.

Nový začátek

Jakmile se manželé rozhodli pro zbudování nového bydlení, věci nabraly rychlý spád. Manželé oslovili finskou společnost Kontio a její dům Glass House, který se pyšní prestižní značkou Design from Finland. Ta se uděluje pouze produktům, které nejlépe reprezentují originální finský design. 

Moderní „skleněný“ dům s obytnou plochou 150 m2 je okouzlil. Výchozí dispozici domu upravili podle svých potřeb a ještě v únoru během drobných úprav původního architektonického návrhu domu začali Liisa s Kalevim pracovat na přípravě pozemku pro stavbu domu.

Fotogalerie

Zemní práce předcházející přípravě spodní stavby byly totiž vzhledem k náročnosti skalnatého terénu rozsáhlé. Na jaře už měli manželé pozemek připravený pro stavbu domu a během následujících patnácti týdnů byl jejich nový domov hotový.

Rady i pro ostatní

Kalevi již měl zkušenosti se stavbou dřevěných domů, jejich původní postavený roku 1985 je také ze dřeva, a tak mohl posoudit, jak se stavební proces posunul.

„Oproti osmdesátým letům dvacátého století se výstavba dřevěných domů zjednodušila, zrychlila a především zkvalitnila. Důležité je však stavbu pečlivě naplánovat a připravit,“ říká Kalevi.

Pro budoucí majitele dřevěných domů má několik užitečných rad, které zrychlí a zkvalitní výstavbu a přispějí ke spokojenosti investorů s novým bydlením.

  1. Věnujte pozornost místním regulativům. Pečlivě zjistěte, jaký typ domu může být na pozemku postavený. Spojte se s místním stavebním úřadem a zjistěte, jaké žádá podklady a dokumenty pro vydání stavebního povolení.
  2. Zjistěte si, co můžete učinit pro to, aby vydání stavebního povolení proběhlo co nejsnadněji a nejrychleji. Počítejte s tím, že stavební úřady využívají časových lhůt a celý proces může trvat dlouho, proto mějte připravené všechny potřebné dokumenty předem, aby se vše urychlilo.
  3. Získání stavebního povolení můžete svěřit specializované firmě, která zaměstnává odborníky se zkušenostmi v dané oblasti. Často se vyplatí investovat peníze a tuto nepříjemnou a zdlouhavou práci a administrativu svěřit do rukou profesionálů.
  4. Sestavte si pečlivě rozvrh, časový plán stavby a stavebního řízení.  Prodlevy způsobené čekáním na vyjádření úřadů využijte účelně.
  5. Popřemýšlejte o tom, zda by nebylo vhodné dům stavět mimo běžnou stavební sezonu, v níž jsou kapacity stavebních profesionálů přetíženy.
Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v interiéru převládá bílá a šedá barva.

Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v interiéru převládá bílá a šedá barva.

Jednomyslné rozhodnutí

Při zařizování interiérů se manželé rozhodli pro výběr zařízení ze společnosti Kontio Living. Liisa s úsměvem konstatuje, že za léta společného manželství se jejich vkus s Kalevim sjednotil, a tak výběr materiálů, nábytku a doplňků interiéru proběhl rychle a bez větších sporů a dohadů.

Krb nemůže v dřevostavbě chybět...

Krb nemůže v dřevostavbě chybět...

„S Kalevim jsme se jednoznačně shodli při výběru tmavé barvy dřeva exteriéru domu. Tato barva se líbí mně i jemu a díky ní stavba v přírodě neruší, spíše naopak. Dům působí, že zde na tomto místě stojí již dlouho a dokonce pobřežní linii jezera příjemně oživuje,“ konstatuje Liisa.

Kalevi se aktivně účastnil stavby domu, své večery a víkendy trávil na staveništi a spoustu věcí uvnitř domu si udělal svépomocí. Sám říká, že čas strávený na staveništi jako pomocník dělníků považuje za smysluplně strávený, protože se s vlastním domem opravdu a do detailu seznámil a jeho vztah k domu, který vlastnoručně pomáhal budovat, je hlubší.

Kalevi se také rozhodl před domem vybudovat kamenný násep, který vlastníma rukama s pomocí členů rodiny také zhotovil. Na kamenný násep padlo téměř pětadvacet tun kamení. „Během léta jsme také vybudovali schody vedoucí k jezeru a molo nad vodní hladinou,“ říká hrdě Kalevi.

Manželé jsou s bydlením v novém domě velmi spokojeni. Liisa si pochvaluje prosklené prodloužení obývacího pokoje směrem k jezeru, které funguje jako zimní zahrada, kde zejména za studených zimních dnů ráda sedává. V teple a bezpečí pozoruje sněhové vločky, které se tichounce snášejí na hladinu jezera.

Zimní zahrada umožňuje trávit čas „venku“ i v chladných dnech.

Zimní zahrada umožňuje trávit čas „venku“ i v chladných dnech.

Technické informace

Architektonický návrh domu: Kontio Loghouses Glass House TALO 150B

Konstrukce: betonová základová deska; obvodové stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ šířka 205×275 mm; vnitřní příčky sloupková konstrukce opláštěná palubkami ve stejném profilu jako trámová stěna, část vnitřních příček je zděná

Výplně otvorů: okna dřevo/hliníková finská okna ze severské borovice, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Kombinace japonské zahrady a čistírny odpadních vod občas nevoní

Jezero nahrazuje v zahradě oceán, ostrovy v něm symbolizují mytologické...

Takovou kombinaci jinde na světě nenajdete: na jedné straně komplexu je čistírna fekáliemi znečištěné vody, na druhé...

Když při stavbě domu poškodíte v Kalifornii dub, jdete do vězení

Pohled k nezaplacení – dům Rickyho Martina. Tady naštěstí duby nerostly...

Jiří Barteček už řadu let staví a opravuje domy pro hollywoodské celebrity. A ne ledajaké, mezi jeho klienty patřili...

Najdete na iDNES.cz